Ezeréves magból támasztottak fel egy fafajtát, ami a Bibliában is szerepel
A „Sheba” névre keresztelt növényt először a 1980-as évek végén találták meg régészek, de csak 2010-ben ültették el a magot. A fa DNS-, kémiai és radiokarbon-vizsgálatait a Communications Biology folyóirat 2024 szeptemberében publikálta – írja a Telex a Live Science cikkére hivatkozva. A kutatások szerint a felfedezett mag a i. sz. 993 és 1202 közötti időszakból származik.
A fa a Commiphora nemzetségbe tartozik, amely főként Afrikában, Madagaszkáron és az Arab-félszigeten honos.
A tudósok azt feltételezik, hogy ez lehet az a fa, amelynek gyantáját a Biblia „tsori”-ként említi. A „tsori” többek között a Teremtés könyvében, a Jeremiás könyvében és az Ezékiel könyvében is szerepel, mint egy értékes, gyógyító hatású gyanta. Ennek a gyantának az azonosítása már régóta vita tárgyát képezi.
„Úgy véljük, ezek az eredmények alátámasztják azt a hipotézisünket, miszerint a ‘Sheba’ egy olyan kihalt vagy legalábbis eltűnt faj képviselője lehet, amelynek gyantáját ‘tsori’-ként említik a bibliai szövegekben, és amelyet gyógyító hatásai miatt használtak, viszont nem volt aromás illata” – írták a kutatók.
Nem tudni a pontos faját
Egyelőre nem világos, hogy „Sheba” pontosan melyik fajhoz tartozik, mivel a fa még nem virágzott, így nem áll rendelkezésre elegendő szaporítóanyag a részletesebb elemzésekhez. Az viszont már most világosnak tűnik, hogy a fa szoros rokonságban áll három Commiphora fajjal — C. angolensis, C. neglecta és C. tenuipetiolata — amelyek Dél-Afrikában honosak – közölte a Live Science.
Gyógyhatásúak a levelei is
A fa levelei és gyantája biológiailag aktív vegyületeket tartalmaznak, amelyek gyulladáscsökkentő és rákellenes tulajdonságokkal bírnak. A fa száraiban és leveleiben emellett nagy mennyiségű szkvalént találtak, ami antioxidáns és bőrsimító hatású.