A kormány azt reméli, a közel háromszorosára növelt turistaadó elősegíti majd a gazdaság növekedését, javítja a látogatói élményt, és támogatja a különböző természetvédelmi törekvéseket is Új-Zélandon. Az emelés kizárólag a nemzetközi utazókra vonatkozik, a környező országokból, például Ausztráliából érkező látogatókra nem – közölte az Independent.
A díj eddig 35 új-zélandi dollár, azaz nagyjából 7770 forint volt, októbertől azonban jelentősen megemelik, 100 új-zélandi dollárra, vagyis kb. 22 ezer forintra.
A közelmúltban emelkedtek a vízumok tarifái is.
A lakosok támogatták a döntést
Matt Doocey, turizmus- és vendéglátóipari miniszter elmondta, hogy a kormány komolyan veszi a turizmus szektorának növekedését. Hozzátette, hogy konzultáltak a helyi lakosokkal az emelésről, és a válaszadók 93 százaléka támogatta a kezdeményezést. „A nemzetközi turizmus rendkívül fontos szerepet játszik Új-Zéland gazdaságában, mivel a nemzetközi látogatók több mint 11 milliárd dollárt költöttek nálunk március végéig” – mondta.
„Ez az emelés lehetővé teszi számunkra, hogy tovább növeljük a nemzetközi turizmust és fejlesszük a gazdaságot, miközben biztosítjuk, hogy a látogatók is hozzájárulhatnak a természetvédelmi projektjeinkhez, például a biodiverzitás támogatásához a nemzeti parkokban” – hangsúlyozta.
A turisztikai szakemberek ellenzik a változást
A turisztikai szakemberek azonban attól tartanak, hogy a változás hatására Új-Zéland veszít a népszerűségéből, különösen, mivel a közelmúltban a vízumdíjak is megemelkedtek. Az új-zélandi turisztikai hatóság vezetője, Rebecca Ingram szerint az emelések nagy csapást jelentenek az ágazat számára, mivel a többletköltségek sok potenciális turistát elriasztanak majd, és ez hosszútávon megingatja a régió globális versenyképességét. A Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség is csalódottságát fejezte ki a kormány döntésével kapcsolatban.
A légitársaságok képviseleti tanácsa szintén aggódik az emelés miatt, mint írták,
a döntés azt mutatja, hogy a kormány nem mérlegelte az Új-Zéland felé csökkenő kereslet hatását.
A jelentések szerint Új-Zéland légiközlekedési piaca jelenleg lemarad a főbb piacok, például Ausztrália, Kanada, Franciaország, Spanyolország, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok mögött, ugyanis ezeknek a nagy része már visszatért a covid-járvány előtti utasforgalmi szintre.
A gazdasági válság egyre több gondot okoz
Egyébként az új-zélandi lakosokat mindeközben megélhetési válság is sújtja. Az emelkedő lakás-, élelmiszer- és közműköltségek pénzügyi terhet rónak nem csak a látogatókra, a helyiekre is. A közelmúltban közzétett kormányzati statisztikák rekord számú ember távozását mutatják az országból a növekvő munkanélküliség, a magas kamatlábak és a lassú gazdasági növekedés miatt. Az adatok szerint 131 200 ember hagyta el az országot 2024 júniusáig, egyharmaduk Ausztráliába költözött.