(Frissítve!) A Kutatók Éjszakája egy ingyenes, minden évben Európa-szerte megrendezett eseménysorozat. Célja a tudomány és a kutatói pálya népszerűsítése, hogy ez a világ minden korosztály számára elérhető legyen, méghozzá szórakoztató és interaktív formában. A rendezvényt közel két évtizede, az Európai Unió Marie Skłodowska-Curie Program támogatásával indították útjára.
Több száz helyszínen lesznek programok
Mint minden évben, idén is több száz kutatóintézet, egyetem, laboratórium és múzeum várja a látogatókat országszerte, számos érdekes és inspiráló programmal. A rendezvényen különböző közérthető előadások, izgalmas bemutatók, szórakoztató kísérletek és interaktív foglalkozások révén a látogatók közelebbről is megismerkedhetnek a legfrissebb tudományos eredményekkel. Az idei programok nagy részének fókuszában az aktuális kihívások, például a klímaváltozás, a mesterséges intelligencia integrálása, a fenntartható fejlődés és a digitális technológiák használatai állnak. Számos helyszínen kifejezetten a gyermekek számára is készülnek programokkal, hogy már fiatalabb korban felkeltsék az érdeklődést a tudományos gondolkodás iránt.
Mi most tíz izgalmas programlehetőséget ajánlunk.
Budapest, Eötvös Loránd nyomában a Trefort-kertben
Az Eötvös Loránd nyomában a Trefort-kertben című vezetett séta során felfedezhetjük az egyetemi történelem jeles alakjának életútját. Az esemény a Múzeum körúti bejárattól indul szeptember 27-én, 17 órakor, és végigvezet minket a Trefort-kert D és B épületein, ahol Eötvös Loránd, vagy ahogyan Einstein nevezete, a “fizika egyik fejedelme” első előadásait tartotta és a Fizikai Intézetet vezette. A séta során betekintést nyerhetünk Eötvös életébe, beleértve polgári és sport- tevékenységeit, valamint megismerhetjük a két intézethez köthető helyszíneket. A programot Devescovi Balázs irodalomtörténész vezeti, aki az ELTE BTK Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézetének oktatója.
Szeged, Hack Your Mind: Kalandok a mindennapok pszichológiájának labirintusában
Szeptember 27-én, Szegeden izgalmas pszichológiai kihívásra invitálnak bennünket. A programon kétfős csapatokban mérhetjük össze tudásunkat és kreativitásunkat, miközben QR kódok és rejtett nyomok révén oldhatunk meg különböző feladatokat. A program során olyan fontos pszichológiai témák kerülnek majd elő, mint a stresszkezelés, pozitív gondolkodás, kiégés, és más mindennapi problémák. A rendezvény helyszíne a Szent-Györgyi Albert Agóra, ahol a Bordó teremben várják az érdeklődőket 17 órától.
Sopron, A földfelszín mozgásának megfigyelése műholdakkal
Bozsó István előadásában megismerkedhetünk a földfelszín mozgásainak műholdas megfigyelésével, amely kulcsszerepet játszik a természetes és emberi eredetű deformációk nyomon követésében. Megtudhatjuk, hogyan követhetők műholddal nyomon a vulkánkitörések, földrengések és földcsuszamlások, valamint az emberi tevékenységek, mint például a bányászat és vízkinyerés hatásai. Az előadás bemutatja a műholdas technológiák alkalmazását és gyakorlati példákat is megismerhetünk. A rendezvény helyszíne a soproni Csatkai Endre u. 6-8. Az érdeklődőket szeptember 27-én 18.30-tól várják.
Budapest, Robotfoci
A játékos bemutató során egy távolról irányítható robotporszívóval kell a labdát a kapuba juttatni, míg a kapuban egy moduláris robotkar próbálja kivédeni a lövéseket. Szeptember 27-én megismerkedhetünk a hálózati robotvezérléssel, a gépi látással és az AI- megoldásokkal, amelyek segítenek a labda röppályájának becslésében. A minden korosztály számára szórakoztató programot a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen találjuk, csatlakozni egész nap lehet.
Kaposvár, Légy kis tudós az MCC-ben!
Akiket érdekel, hogyan működnek a tudomány csodái, ezt a programot nagyon fogják szeretni. A rendhagyó eseményen ugyanis izgalmas kísérletek és bemutatók várnak ránk a Mathias Corvinus Collegium Alapítvány szervezésében. Felfedezhetjük, mitől színesek a tűzijátékok, hogyan épül fel egy atom, vagy hogyan állíthatunk elő oxigént laboratóriumi körülmények között. Az esemény során Dr. Kovács Benjámin vezetésével valódi vegyszerekkel is kísérletezhetünk, és megtanulhatjuk, hogyan végezhetünk biztonságos kísérleteket, akár otthon is. Az előadás és kísérletek előzetes jelentkezés nélkül látogathatók, a program szeptember 27-én, 17 órakor kezdődik.
Miskolc, Csillagok éjszakája
Most tüzetesebben is megismerkedhetünk az éjszakai égbolttal. Este 19 órától a Csillagvizsgáló munkatársai távcsöves bemutatóval várják az érdeklődőket, ahol felfedezhetjük, milyen lenyűgöző látványt nyújtanak a Naprendszer bolygói és a Hold. A program során a Csillagvizsgáló „nagytávcsövével” és kisebb mobil távcsövekkel is betekintést nyerhetünk a csillagászat világába. Borult idő esetén a távcsöves bemutató helyett az eszközparkot mutatják be az előadók. Az esemény regisztrációhoz kötött, érdemes előre jelentkezni. A szervezők 4 háromnegyed órás alkalommal készülnek, az első előadás szeptember 27-én 19 órakor, az utolsó pedig 20.30-kor kezdődik.
Pécs, 3D építkezés
A 3D építkezés izgalmas világát is felfedezhetjük szeptember 27-én Pécsen. Az esemény során megismerkedhetünk a 3D nyomtatás alapjaival, a tervezés és kivitelezés folyamataival. Gyakorlati tapasztalatokat is szerezhetünk, sőt, egy-egy apró ajándékot is kapnak a résztvevők. A Harman Becker Kft négy 20 perces előadással készülnek a Kutatók Éjszakájára, az első turnus 17 órakor startol majd el.
Esztergom, Ismerd meg a restaurátor munkáját!
Ezen a programon felfedezhetjük a restaurátorok világát és magunkat is kipróbálhatjuk a szakmában Esztergomban. Az izgalmas interaktív foglalkozás során a résztvevők megismerkedhetnek a restaurálás folyamatával, és kipróbálhatják, milyen egy edénytöredékek összeillesztése. A program során a restaurátor szakértő néhány valódi kulisszatitkot is elárul majd. Az esemény gyermekeknek és felnőtteknek egyaránt izgalmas lehet, így családokat, barátokat, párokat és önálló látogatókat egyaránt szeretettel várnak szeptember 27-én 18.30-kor. Az esemény ingyenes, de regisztrációhoz kötött.
Sopron, állati történelem
Az izgalmas rendezvényen a Soproni Széchenyi István Gimnázium történelmi állatkertjében játékosan ismerkedhetünk meg azokkal az állatokkal, akik fontos szerepet játszottak az emberiség és a magyar nép történetében. A játékok kiterjednek a turulmadártól a bölényig, és a selyemhernyótól az elefántig. Több korcsoportot várnak a szervezők: óvodásoktól a felnőttekig mindenki megtalálja majd a számára érdekes kihívásokat. Ezen az estén megtudhatjuk, hogy nem csak emberek, de állatok is képesek voltak alakítani a történelmet, befolyásolni az eseményeket, és akár megváltoztatni a világ menetét. A résztvevők pecséteket gyűjtenek az egyes állomásokon, és aki minden feladatot teljesített, jutalomban részesül. Az esemény szeptember 27-én 17 órától egész este több asztalnál folyamatosan zajlik, így bármikor lehet csatlakozni.
Szeged, Harry Potter és a római mágia
Ezen a különleges programon felfedezhetjük, hogyan használták a rómaiak a mágiát a mindennapi életükben, és hogyan kapcsolódnak a varázsigék, amulettek és bűbájok a történelmi és irodalmi világokhoz. Az előadás során Gombos Brigitta bemutatja a római mágia hagyományait, és párhuzamokat von a Harry Potter sorozatban bemutatott mágikus elemek és az ókori mágikus szokások között. Érdekes elemzések és elképesztő háttérinformációk várják a látogatókat a Szegedi Egyetem Wittmann-termében szeptember 27-én 16.30-tól.
Országszerte több ezer különféle tematikus programból lehet még válogatni az esemény hivatalos oldalán.