Idén nyáron két orángutánt is elvesztett a fővárosi állatkert – tudta meg a Magyar Hang. A lap megkeresésére Hanga Zoltán, az állatkert szóvivője elmondta, hogy az egyik állat egy 28 éves hím, a másik pedig egy 14 éves nőstény volt, és egyiküknél sem voltak előzetes tünetek. Az állatok boncolásában humán patológusok is részt vesznek. Az orangutánok otthonául szolgáló állatház 1987 óta működik, és más ott élő orangutánoknál nem tapasztaltak problémákat.
A két szóban forgó állat Chuij és Moira voltak:
Nem a meleg okozta a gondot
A szóvivő hangsúlyozta, hogy az elhullások nem köthetők az idei nyári hőséghez, hiszen a szumátrai orangutánok természetes élőhelyei trópusi területeken találhatók, ahol a hőmérséklet rendszerint magasabb, mint Magyarországon.
Az állatkert tájékoztatása szerint idén nyáron az összes nyilvántartott állat kevesebb, mint 0,5 százaléka pusztult el, ami 33 egyedet jelent. Az elhullott állatok között emlősök, madarak, hüllők, kétéltűek és halak is voltak. Az adatok alapján a mortalitási arány évről évre stabil, és nincs lényeges különbség sem az évszakok, sem az évek között. Kiemelte, hogy az elpusztult állatok között egyetlen olyan sem volt, amely természetes élőhelye sarkvidéki éghajlaton található, így biztosan kimondható, hogy a halálozások száma nem hozható összefüggésbe a nyári hőhullámmal.
Az állatkertben egyébként van egy protokoll a nyári, forróbb időszakokra, amely idén is megfelelőnek bizonyult. Minden új faj befogadásakor alaposan felmérik az adott állat klimatikus igényeit, és gondoskodnak arról, hogy ezek az igények mindig biztosítva legyenek. Az orangutánok otthonában például sok az árnyékos rész, és medencét is felszereltek az állatok számára. Emellett a legnagyobb kánikula idején extra intézkedéseket is bevezettek, mint például üzembe helyezték a falra szerelt zuhanyt is.