A nemrég publikált fotó előterében egy pásztorkutya áll, a háttérben látható csonttá száradt talaj mély repedéseivel pedig remekül mintázza annak a súlyos vízhiánynak a hatásait, amely az utóbbi években egyre több gondot okoz Európa-szerte. Az aszály és az ivóvíz-ellátási problémák pedig nem csupán ökológiai, hanem társadalmi és gazdasági következményekkel is járnak.
Nagy a baj Bulgáriában
A nemzeti meteorológiai hivatal adatai szerint az idei Bulgáriában a harmadik egymást követő száraz és forró év. Augusztus 22-én, a Regionális Fejlesztési és Közmunkaügyi Minisztériumban tartott megbeszélésen a legfelsőbb tisztségviselők is megerősítették, hogy
a súlyos szárazság és emelkedő hőmérsékletek állnak Bulgária ivóvíz-ellátási problémáinak fő okai között.
Június volt a legmelegebb hónap 1930 óta, és az idei aszály több mint három hónapig tartott, ami Észak-Bulgáriában a vízmennyiség 87 százalékos csökkenéséhez vezetett az előző évhez képest. Az öntözési rendszerek elavulása és a régi vízvezeték-hálózatok állapota tovább súlyosbítja a helyzetet.
A képen látható pásztorkutya és nyája számára ez az embertelen időjárás nem csupán a megélhetést, hanem a mindennapi túlélést is veszélyezteti. Az állatok táplálékforrásai eltűnnek, és a vízhez való hozzáférés is egyre nehezebb. Az ilyen képek arra emlékeztetnek bennünket, hogy a klímaváltozás hatásai már nem csak jövőbeli fenyegetések, hanem nagyon is a jelenünkhöz tartoznak.
Munkacsoportok alakulnak a probléma megoldására
Az Európai Unió legfrissebb jelentése szerint Európa „tartós és ismétlődő szárazsági körülményekkel” néz szembe. A bulgáriai megbeszélésen elmondták, hogy a vezetők a helyi hatóságokkal együttműködve sürgősségi üzemmódban dolgoznak a probléma kezelésén, és munkacsoportot alakítanak ki a vízellátási problémák megoldására.
Ez a fotó talán az utolsó utáni figyelmeztetésünk arra vonatkozóan, hogy a környezeti válság nem ismer határokat, és mindannyiunk felelőssége, hogy tegyünk valamit a helyzet javítása érdekében.