Az idei nyáron több hosszan tartó hőhullámot is át kellett vészelnünk Magyarországon. A jövőbeli előrejelzések nem biztatóak: a klímaváltozás hatásai különösen aggasztó hatással lehetnek hazánkra. Pápai Gergely független videós és zeneszerző a Homokhátság elsivatagosodásáról készített drónfelvételeket: a hátborzongató videó hátteréről a Telexnek mesélt.
Több generáció elhibázott döntései kellettek
“Odakinn semmi nem stimmel” – írja a videós A sivatag, ahol élünk című művéről. “Ha kilépünk a jól ismert és megszokott szűk környezetünkből, ha letérünk az ezerszer végigjárt útvonalainkról, odakint egy teljesen másik világot találunk, mint amire emlékszünk. Már régen felszámoltuk a környezethez és a lehetőségekhez alkalmazkodni képes tradicionális gazdasági és kulturális életformákat. A tájat először leigáztuk, majd nagyon beteggé tettük.”
A 15 perces videó tükröt tart a klímaváltozás által végzett pusztításnak, és egyben szomorú emléket állít hátralévő életünk leghidegebb nyarának – azaz az idei nyárnak.
“A Kiskunság elsivatagosodásáért a TSZ-időket idéző csőlátású, és a vizet csak minél gyorsabban levezetni akaró mérnökgárda, az állami vízgazdálkodás és a klímaváltozást figyelmen kívül hagyó jogalkotás a felelős” – írja Pápai a videóról, ami egy hosszabb projektjének legújabb elemét képzi.
Kisebb törvénymódosításokkal vissza lehetne engedni a vizet ebbe a tájba. Például ha a csatornarendszerből áradásokkor szabadna vizet kiengedni a földekre.
“Vagy ha felhagynánk az ide nem való, vízigényes, a talajt kizsákmányoló növények termesztésével, mint amilyen a kukorica vagy a napraforgó.”
“Ebben a filmsorozatban a saját közvetlen környezetem látványával, és az ember által átalakított tájképekkel foglalkozom egy lassan sodródó, meditatív, kísérleti formátumban” – írja projektjéről a szerző. “Ez lehetőséget teremt a szorongásaink megélésére, vagy az esetleg az életformánk összefüggő önreflexióra is. Ezek a filmek eredetileg némafilmek, melyekhez különböző kollaborációkban élőben, a vetítéskor zenélünk.”