“Augusztus 23-án a kérészvédő fénysorompó kék fényei várakozásainknak megfelelően kiválóan működtek az Árpád hídnál. A rajzás fő szakaszában 9 órától 9 óra 20 percig óriási kérészcsóva alakult ki a kék lámpáknál, amely a vízfelszínt is elérte, így a kék fények által vonzott dunavirág nőstények le tudták rakni petéiket a folyóba, nem pusztultak el az Árpád híd száraz aszfaltútján. A védőfények milliónyi kérészt mentettek meg” – olvasható Kriska György bejegyzésében. Az ELTE Biológiai Intézet docense, az MTA Ökológiai Kutatóközpont Vízi Ökológiai Intézetének tudományos tanácsadója látványos videót töltött fel a kérészek táncáról:
“Ha csak 1 millióval számolunk, akkor is 10 milliárd forintnyi természetvédelmi kárt sikerült elkerülni azzal, hogy az egyenként 10 ezer forintos természetvédelmi értékkel bíró állatok nem repültek fel a hídra. Itt szeretném megjegyezni, hogy kollégáimmal, a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont és az ELTE TTK munkatársaival fejlesztettük ki a kérészvédő fénysorompó prototípusát, amely
az egész világon egyedül két helyen, Tahitótfalun a Tildy Zoltán hídon és Budapesten az Árpád hídon működik. Tehát egy igazi hungarikumról van szó!”
– írta Kriska György.
A dunavirágzásról Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere is osztott meg fotókat, arra is felhívva a figyelmet, hogy a gyönyörű a látványt csak csodálni szabad, érinteni nem, mert a kérészek védett állatok.