Rómában vészesen elszaporodtak a kártevő állatfajok a hulladékkezelés hiányosságai és a klímaváltozás következtében, számol be róla a Guardian. Egyes szakértők már “igazi dzsungelként” írják le a várost.
Mindenhol el tudnak bújni
Andrea Lunerti római zoológus, aki elsősorban veszélyes állatok befogásával foglalkozik, rekordszámú hívásról számolt be a lapnak. Elmondása szerint leginkább kígyók miatt keresik az ügyfelei. “Sokkal több kígyót észlelnek, mint korábban” – mondta. “A kígyópopuláció exponenciálisan nőtt a tél folyamán, mert a szokásosnál melegebb volt a hőmérséklet. Nem élték volna túl, ha hideg lett volna.”
A természetes környezetükből települnek át a városba, mert sok az élelmiszer-pazarlás, és ahol sok az ételpazarlás, ott sok a patkány is – ami a fő zsákmányuk.
A leggyakoribb kígyófajta a városban a zöld ostorkígyó, de Lunerti több viperát is befogott már. “Megtalálhatók teraszokon, kertekben, iskolaépületekben” – magyarázta. “Volt olyan, hogy egy lakóépület liftjének az ajtaján is kígyó lógott, ami nagy pánikot keltett. Nagyon jó búvóhelyeket találnak az épületekben, és ott várják a megfelelő pillanatot, hogy levadásszák zsákmányukat.”
Lakóházakon is fészkelhet darázs
Az Afrikából és Délkelet-Ázsiából származó keleti lódarazsak, szintén egyre nagyobb számban jelennek meg Rómában. Először a Monteverde kerületben észlelték őket, de hamarosan a város központjában is elterjedtek.
Fészkeiket ablakredőnyök, légkondicionálók és ősi műemlékek repedéseiben építik.
“Rómának muszáj ellenőrzése alá venni a hulladékgazdálkodást, különben még több kígyót és darazsat kapunk a nyakunkba, a patkányokról és a sirályokról nem is beszélve” – mondta Lunerti, hozzátéve, hogy Rómában több sirályt lát, mint a tengerparti Fregene városában. A sirályok ugyan segítenek csökkenteni a patkányok és kígyók számát, de így is problémát jelentenek:
Egyszer egy sirály a teraszomra dobta a patkányt, amit fogott. Ez egy igazi dzsungel.
– mondta Lunerti.
A római városi tanács azonban cáfolta Lunerti állításait, és azt nyilatkozta a Guardian-nek, hogy nincs ok az aggodalomra. A tanács szerint a kígyók jelenléte nincs összefügésben a hulladékkal, valamint azt is hozzátették, hogy a város köztisztasága javult az elmúlt évekhez képest.