Akiknek otthon kisállata van, gyakran nehézségekbe ütközik egy hosszabb utazás megszervezésekor, kedvenceinket ugyanis nem hagyhatjuk magára. Erre a problémára kínál megoldást a „petsitting” koncepciója, mikor valaki beköltözik a házba, és az ingyen lakhely fejében vigyáz négylábú barátodra is.
Ingyen szállás a legszebb helyeken
Az utazási opciók szinte végtelenek, sokszor csodás környezetben, akár a legnépszerűbb turisztikai célpontok mellett is találhatunk ajánlatokat.
Az állatetetésért és simogatásért cserébe pedig rengeteget spórolhatunk a szálláson.
Tóth Vivien és párja tavaly szeptemberben regisztráltak az oldalra, miután Vivien ott tudta hagyni a munkahelyét és az ezzel járó stresszes munkakörnyezetet, és így több lehetőségük nyílt a hosszabb utazásokra is.
„A szállásköltség az, ami a legfőbb visszatartó erő általában az ilyen utak előtt. TikTok-on keresgéltem olcsó utazásokat, így találtam rá a petsittelés lehetőségére. Ráadásul a kiskutyánk tavalyelőtt hunyt el, így az is motivált minket, hogy hiányzott az állatok közelsége. Minden összeállt: tudtuk, hogy ez egy szuper lehetőség lesz” – mesélte Vivien.
@vivientth97 Ha te is szeretnél spórolni az utazásaidon, akkor jó helyen jársz. A következő videóimban beszámolok hogyan tudsz Te is ingyenes szállással utazni 🥰 #utazás#nyaralás#CapCut
A kutya a legnehezebb
Viviék egyébként már főleg cicás helyekre mennek csak szívesen. Cicák, nyuszik, hörcsögök – bármilyen kisállat egyszerűbben kezelhető, és kisebb felelősség, mint egy kutya. A kutyáknak ugyanis több mentális stimulációra van szükségük. Egy hörcsögöt viszont akár 6 órára is nyugodtan egyedül lehet hagyni.
Mivel erre már mások is rájöttek, a cicás és kisállatos helyekért általában jóval nagyobb a verseny.
Referencia nélkül nem megy
A rendszer használatához először egy gyors regisztráció, valamint a tagsági díj befizetése szükséges. Ezek után már böngészhetünk is az aktuális ajánlatok között. Vivi és párja eddig öt alkalommal utaztak az oldalon keresztül, először közelebbi desztinációkat választottak: magyarországi és bécsi szállásokra látogattak el.
„Azt javaslom, hogy mindenki, aki belevágna, előbb közeli szittekkel kezdje, mert az első néhány értékelést megszerezni a legnehezebb. Mi budapesti, bécsi és balatoni házakat vállaltunk először, és ez a három értékelés már elég volt hozzá, hogy eljussunk Skóciába” – tette hozzá.
Borsos ára van a tagságnak
A Trusted House Sitters egy olyan platform, amely összeköti az utazni vágyó állattartókat és az állatbarátokat a világ minden tájáról. Az éves tagdíj 129 dollár, azaz nagyjából 50 ezer forint, de ha kóddal regisztrálsz, 25% kedvezményt kapsz. Gazdaként ez az ár megnyugtató, mert alapvető szűrőként is szolgál. Ennek megfizetésével a tagok hozzáférhetnek a világszerte elérhető állatfelügyeleti lehetőségekhez, legyen szó Írországról, Ausztráliáról vagy akár Hawaiiról. A koncepció egyszerű és hatékony.
„Mi is nehezen szántuk rá magunkat a regisztrációra hiszen vannak olcsóbb platformok is. Bár hezitáltunk, végül az app népszerűsége győzött meg minket. Rengeteg hely elérhető, és 1-2 nap szállásköltségének megfelelő összegbe kerül. Úgy gondoltuk, megér egy próbát, és egy év alatt biztosan visszahozza az árát. Azóta többszörösen megtérült” – mondta Vivi.
Fontos a figyelem
Ez a lehetőség viszont tényleg csak azoknak való, akik komolyan veszik az állatgondozást és valóban szeretik az állatokat. A háziállatok ezeken a helyeken családtagnak számítanak, ezért fontos, hogy a gazdik megbízható személyre bízhassák. A regisztráció során egy részletes űrlapot kell kitölteni, amely tartalmazza a személyes adatokat és az állatgondozási tapasztalatokat is.
Bármikor történhet vészhelyzet
Viviék legutóbb Ausztriában voltak, ahol egy angol bulldogra és egy palotapincsire felügyeltek. A bulldogról, Nelliről a gazdák elmondták, hogy nagyon félős, megijed a hangos zajoktól. Séták során mindig volt rajta póráz és nyakörv, de az utca végén építkezés zajlott. Egy hangos dörrenést hallva a kutyus kibújt a nyakörvéből és elrohant. Vivi kénytelen volt egy 30 méteres sprintet lenyomni, miközben a pincsit kézben tartotta. Szerencsére közel voltak a lakáshoz, így nem lett baja a halálra rémült bulldognak.
„Azonnal írtunk a gazdának, hogy mi történt, és hogy szeretnénk, ha vásárolhatnánk egy hámot, hogy ez többet ne forduljon elő. Így később is tudtunk velük sétálni” – mesélte.
Vivi szerint fontos, hogy alapfokú angol nyelvtudással rendelkezzünk, különösen, ha nem magyar nyelvterületre utazunk. A kommunikáció általában angolul zajlik, de a házigazdák profilján látható, hogy milyen nyelveken beszélnek még. Az is fontos, hogy minden instrukciót írásban kérjünk, így elkerülhetjük a későbbi félreértéseket és vitákat.
A jelentkezés során érdemes reagálni arra is, hogy milyen aranyos a kisállat, mert ez az apró figyelmesség jó pont a gazdinál. A legjobb, amit tehetünk, hogy minél előbb javasoljuk a videócsetet. Piros pont az is, ha valaki úgy utazik, hogy home office-ból dolgozik, mivel így sokkal többet van az állat mellett, mintha csak nyaralna. A platformon sajnos nincs biztosítva a videócset lehetősége, ezért Viviék általában Whatsappon beszélnek a gazdikkal. Egy videós beszélgetés során ugyanis sokkal hamarabb kiderül, hogy szimpatikusak-e egymásnak, ami egy ehhez hasonló, bizalmi viszonyban elengedhetetlen.
„Asszertívan, de a határainkat megtartva kommunikáljunk, és semmit ne vegyünk készpénznek. Lehet barátkozni, de mindig tartsuk szem előtt, hogy felelősséggel tartozunk valaki más állatáért. Aki nem türelmes vagy nem szereti az állatokat, az ne próbálkozzon ezzel a szolgáltatással” – javasolja.
Rossz tapasztalatok pedig még így is előfordulnak: Viviék a Balatonnál például egy német hölgy kutyájára és házára vigyáztak.
A tíznapos szittelés rossz emlék maradt – minden elővigyázatosság ellenére is.
„Az egyik félreértés a szellőztetés volt, volt egy zárt szoba, ide azt gondoltuk, nem mehetünk be, pedig szellőztetni kellett volna. Persze megfelelő kommunikációval végül sikerült elsimítani a konfliktust, amit a félreértés szült, de a bizalmatlanság végig megmaradt. Ez a két hét így egyáltalán nem volt pihentető. A legnehezebb, hogy ilyenkor kiszolgáltatott az ember, hiszen ha a tulajdonos rossz értékelést ír a végén, akkor utána más már nem fog kiválasztani.”
Az értékelés oda-vissza megy
Értékelést egyébként a szitterek is írnak a tulajdonosokról, bár Viviék szerint ez sokkal kevésbé fajsúlyos, ők sem a visszajelzések alapján választanak desztinációt.
„Általában a ház, az elvárások és a házi kedvenc állnak a fókuszban a döntésnél” – árulta el. Persze 4-es átlag alatt azért már gyanús, hogy valami nem stimmel a gazdával, akkor már jobban átolvassák az értékeléseket. Egyébként viszont a sétaigény, az elvárások, és megérzés alapján választanak, és az is fontos, hogy mennyi időre lehet magára hagyni az állatot.
„Ha valaki nagyon részletes, hosszú szöveget ír, akkor lehet sejteni, hogy túl fogja aggódni a távollétét, ez is egy jó szűrő” – emelte ki Vivi.
Vannak jó tapasztalatok is
Számos pozitív példa is akad, ilyen például a skóciai útjuk, ahol egy helyi családnál szálltak meg. Egy nappal korábban érkeztek, és a szitt vége után is egy nappal tovább maradtak, így volt idő jó kapcsolatot kialakítani a tulajdonosokkal. Az első estén a vendéglátók főztek nekik, jót beszélgettek, az utolsó napon Viviék pedig csirkepaprikással várták a hazatérőket. A család még a reptérre is kivitte őket.
Hagyományos, szállodás pihenés helyett állatfeülgyelet?
„Azt szeretem a legjobban ebben a fajta utazásban, hogy amellett, hogy rengeteget spórolunk a szálláson, a hosszú távú szittek során nem turistának érzem magam. Kicsit mintha tényleg odavalósiak lennénk: egy kényelmes családi házban teljesen más az élmény, mintha egy lélektelen rbnb-ben, vagy egy hotelben szállnánk meg” – árulta el Vivi.