Az INOTA Fesztivál kétségkívül Magyarország egyik legrendhagyóbb helyszínével büszkélkedhet: az inotai hőerőmű 2001 óta szellemépületként várta, hogy impozáns betoncsarnokait újra élettel töltsék meg. Először tavaly rendezték meg a korszakalkotó fesztivált, és idén július 12. és 13. között újra visszatérnek a techno-rajongók az elhagyatott komplexumba egy felejthetetlen bulira.
Környezetszennyező monstrum
Az inotai hőerőmű a kor szellemében November 7. hőerőmű néven épült Várpalota mellett. Ugyan már 1951-ben megkezdte működését, teljesen csak 1954-ben készült el. A komplexum köré infrastruktúra is épült: az időközben Várpalotához csatolt Inotán lakótelepet húztak fel iskolával, kocsmával, stranddal és művelődési házzal.
A strand azóta bezárt, de az iskola és a brutalista stílusban épült művelődési ház színházterme továbbra is működik.
A színház előterében Hincz Gyula és Fónyi Géza 50-es években készült mozaikjai üdvözlik a látogatókat; az épület akkoriban Európa egyik legjobb akusztikájú színházának számított. A művelődési ház étkezőjében pedig Kovács Margit kerámiaművész 1957-es alkotását csodálhatják meg az arra járók.
Az erőmű környezetszennyező mivolta a ’80-as években vált beszédtémává: a széntüzelésű építmény egy nap alatt mintegy 120 tonna kén-dioxidot bocsátott a levegőbe. Eleinte az épületrendszer modernizálásában látták a megoldást, de két évtized alatt világossá vált: az inotai erőmű felett eljárt az idő. A már csökkentett kapacitással működő rendszert végül 2001. december 30-án állították le végleg.
A komplexum berendezéseit leszerelték, az épületek egy részét elbontották. 2011 szeptemberében az erőmű utolsó megmaradt tornyát balesetveszély miatt felrobbantották. A komplexumhoz tartozó legikonikusabb épületek, a hatvan méteres hűtőtornyok azonban érintetlenül állnak az elhagyatott területen.
Az erőmű új életre kel
Az inotai hőerőmű monstrumjai több művészeti projekthez szolgáltattak hátteret: itt forogtak olyan hollywood-i sikerfilmek, mint például a Szárnyas Fejvadász 2049 (2019), a Vörös Veréb (2018) és a John Wick-sorozathoz tartozó The Continental (2023) című sorozat. Magyar produkciókban is feltűnt az ikonikus látkép, többek között a Veszettek (2015) és a Lajkó: Cigány az űrben (2018) című filmekben.
Az erőmű betoncsarnokai újra művészeti projektek színterévé válnak az INOTA Fesztiválon: a dübörgő újhullámos technózenét fényinstallációk és innovatív vizuális alkotások színesítik.
A zenei felhozatalban egyaránt megtaláljuk a metál műfajaira jellemző basszusgitár-riffeket és a berlini technóklubok ritmusait.
A teljes fellépőlistát a honlapon olvashatjuk. Idén a Turbinacsarnok kerül a fókuszba: a legütősebb koncertekre itt számíthatunk. Napközben pedig lehetőség nyílik bejárni az erőmű területén a szocializmusból itt ragadt épületeket is.