Az egykori földrengések nyoma a mai napig látszik Bussana Vecchia falvacskán. A középkori házak némelyike bedeszkázva, omladozva áll, míg más házakon frissen ültetett virágok vannak a cserepekben és színes függönyök az ablakokban.
A művészek lenyomata mindenütt ott van: színes csempeszilánkok futnak végig egy-egy falon, festmények díszítik az utcákat, és sodrott drótból, agyagból vagy talált anyagokból készült szobrok állnak a városban.
A még mindig tető nélküli templomot már benőtte a fű és a gaz, és freskókkal borított boltívein galambok nyüzsögnek – írja a BBC Travel.
Földrengés radírozta le a térképről
Bussana Vecchia az észak-nyugat olaszországi falvak egyike, melyet az 1800-as években több földrengés tett totálisan lakhatatlanná. Bussana egy teljesen hétköznapi, apró hegyi falu volt egészen 1887-ig, amikor egy földrengés radírozta le a térképről. A katasztrófában összesen 53 ember halt meg – nevüket a falu bejáratánál elhelyezett márványtábla őrzi. A túlélőket a hatóságok utasítására evakuálták, majd három kilométerrel távolabb telepedtek le új otthonukban, amelyet Bussana Nuova néven alapítottak meg.
Ezután a csempészek használták rejtekhelynek az elhagyott települést, mielőtt átkeltek volna Franciaországba, később pedig egy időre dél-olaszországi bevándorlók költöztek ide. Őket a helyi hatóságok minden alkalommal kilakoltatták.
Művészkommuna a szellemfaluban
Az egykori Bussana évtizedekig elhagyatott szellemfaluként maradt fenn. Az 1950-es években azonban olasz és külföldi művészek érkeztek az elhagyott helyre. Egy torinói keramikusnak, Mario Gianinak, akit Clizia néven ismertek, az az ötlete támadt, hogy művészkommunát alakítson ki a helyen. Apránként egyre több művész követte őt Európa minden tájáról, akiket vonzott a szabályok nélküli élet. Az elsők között költözött ide Vanni Giuffre is. 1968-ra már közel harminc művész élt és alkotott itt. Ebben az évben nyílt meg egyébként az első egyéni kiállítóterem is.
Érdemes ellátogatni a faluba
Bussana Vecchia nem az a tipikus turistacélpont, de ha valaki erre jár, nem szabad kihagynia.
Az egész hely atmoszférája megfoghatatlan és szürreális.
A település egy egynapos kirándulás keretében látogatható meg más liguriai városokból, például Sanremóból vagy Genovából. Nyárra érdemes időzíteni az utazást, ilyenkor ugyanis a lakosság megsokszorozódik.
A legegyszerűbb autóval felkeresni a helyet, mivel a faluban nincs tömegközlekedés.
De Bussana Nuovából egy meredek túrával is elérhetjük a falut. A hely jócskán megváltozott a mámoros, hippi idők óta. Több étterem és egy helyi bár is működik már, amelyet hétvégenként sokat látogatnak. Az Osteria degli Artisti a falu legrégebbi étterme, ezt nem érdemes kihagyni. Liguriai specialitásokat szolgálnak fel, korrekt áron.
A hatóságok kilakoltatással fenyegetik a falubelieket
2017-ben a lakosok levelet kaptak, amelyben arról tájékoztatták őket, hogy nincs törvényes joguk a házukhoz, és az állam illegális lakásfoglalónak tekinti őket. Erre válaszul a faluban élők összefogtak, és egy kollektívát hoztak létre, amelyet i Resilienti (a Reziliensek) néven hívnak.