“Kicsit lehangoló, hogy el kell hagynunk otthonunkat, ahol egész életünkben éltünk, hogy el kell hagynunk a tengert, ahol fürödtünk, és ahová a turisták érkeztek. Ugyanez a tenger azonban apránként elsüllyeszti a szigetünket” – kesergett a 24 éves Nadín Morales, aki édesanyjával, nagybátyjával és barátjával készült elköltözni a helyi őslakosok, a gunák nyelvén Gardi Sugdubnak nevezett, fordításban a Rák-szigetről.
Háromszáz család, ezerkétszáz ember él a szigeten, akik Moralesékhez hasonlóan csomagolnak, és arra készülnek, hogy áttelepülnek a szárazföldre. Minden évben – kivált amikor az erős szél korbácsolja fel a tengert – víz árasztja el a sikátorokat, sőt az otthonokba is behatol.
Az éghajlatváltozás ördögi kört eredményez: egyrészt emelkedik a tengerszint, másrészt a melegedő óceánok erősebb viharokat váltanak ki.
Védtelenek a vízzel szemben
A guna őslakosok kövekkel és cölöpökkel próbálták megerősíteni a sziget peremét, a tenger azonban megállíthatatlanul nyomult előre. A guna közösség vezetése már két évtizede fontolóra vette a sziget elhagyását, akkoriban azonban még a túlzsúfoltság miatt mérlegelték a távozást. A klímaváltozás felgyorsította a döntést – mondja Evelio López, a sziget 61 éves tanára. Azt tervezi, hogy rokonaival együtt átköltözik a szárazföldön létesített új településre, amit a panamai kormány 12 millió dollárból épített.
A betonházak nemigen fogják enyhíteni a zsúfoltság érzetét, azok ugyanis a trópusi dzsungelből kivágott, aszfaltozott utcák rácsán állnak, alig két kilométerre attól a kikötőtől, ahonnan nyolc perc alatt hajóval Gardi Sugdub is elérhető.
A távozás nagy kihívás a gunák számára, mert, ahogy López fogalmaz, “kultúránk több mint két évszázadot töltött a tengeren“. A közösség többi tagjához hasonlóan ő maga is idegenkedik a szárazföldi élettől.
Előbb-utóbb mindenki sorra kerül
“A szigetek tengerszint feletti magassága átlagosan csak fél méter” – magyarázza Steven Paton, a Smithsonian Intézet panamai megfigyelési programjának igazgatója. “A gunáknak előbb-utóbb, de a század végéig biztosan el kell költözniük szigeteikről” – tette hozzá. Szerinte a jelenség az egész világot “különböző sebességgel érinti“.
Egy kis mexikói tengerparti közösség lakói tavaly novemberben arra kényszerültek, hogy sokkal beljebb költözzenek a szárazföldön, miután otthonaikat elsöpörték a tengeri viharok. A kormányok megfelelő válaszlépésekre kényszerülnek a lagúnák városában, Velencében, és Új-Zéland tengerparti részein egyaránt.
A fülöp-szigeteki őslakos, manobo törzs tagjai úgy védekeznek a klímaváltozás következményei ellen, hogy vízen úszó bambuszra építik lebegő házaikat. Hasonló ötlet merült fel a közelben, miután a tudósok nem tartják kizártnak, hogy 2100-ig a Maldív-szigeteket teljesen elnyelik a hullámok. Ha úszó várost építenek, azt nem lehet elárasztani, és nem süllyedhet el.
A NASA mérései szerint 98 milliméterrel emelkedett globálisan a tengerszint az eltelt három évtized alatt.
A panamai környezetvédelmi minisztérium által megrendelt tanulmány szerint a közép-amerikai ország 2050-ig tengerparti területének nagyjából 2,01 százalékát veszíti el a tengerszint emelkedése miatt. A vízszint Gardi Sugdub környékén most évente 3,4 milliméterrel emelkedik, ami több mint a kétszerese a hatvanas években mért növekedésnek.