A boldogságot nehezen lehet mérni: a fogalom merőben mást jelent egy jó játszótérre vágyó ötévesnek, mint egy gyors tömegközlekedést és világos irodaépületet kívánó, dolgozó felnőttnek. Az Életminőség Intézete (Institute for Quality of Life) kutatói szempontok alapján mégis összerakott egy listát a világ legboldogabb városairól. Nézzük, kik vannak az első tíz helyen!
1. Aarhus, Dánia
Aarhus forgalmas kikötőváros Dánia keleti részén. Az ország második legnépesebb városaként csaknem háromszázezer ember él itt – az Institute for the Quality of Life szerint többnyire boldogan. A felmérés különösen nagyra értékelte a lakossági kezdeményezéseket a város megújítása és élhetőbbé tétele érdekében, ugyanakkor magas pontszámot kapott a környezettudatosság és a helyi gazdaság is.
Aarhus kikötője Észak-Európa egyik legforgalmasabb hajózási csomópontjának számít, évente 8000 hajó köt ki itt. A város környéke mezőgazdasági jellegű, de a városközpontban több informatikai szolgáltatócég is megtalálható. Aarhus emellett saját sörfőzdével is rendelkezik.
2. Zürich, Svájc
A második helyet Svájc legnagyobb városa szerezte meg a listán. Zürichben csaknem félmillióan élnek és dolgoznak. A város festői környezetben, a Zürichi-tó partján fekszik, másik oldalról pedig hegységek határolják. Az Institute for the Quality of Life felmérése szerint itt is a lakossági kezdeményezések a legerősebbek, de majdnem azonos pontszámot kapott a helyi gazdaság is.
Svájc legnagyobb pénzügyi, kereskedelmi és közlekedési központjaként Zürich fontos támpontot jelent az ország életében. Ehhez mérten a munkanélküliség kifejezetten alacsony: a munkaképes lakosság csupán 3,2%-ának nem volt állása 2012-ben.
3. Berlin, Németország
A német fővárosban híresen jó az élet: a csaknem négymilliós metropoliszt rendszeresen a világ legélhetőbb városai közé válogatják. A lakosság összetartó ereje mellett különösen jó pontszámot kapott a a gazdaság és a tömegközlekedés.
A város Németország és egyben az Európai Únió legnagyobb lakosságszámmal rendelkező városa. Az embertömeg mégsem kelt zsúfolt érzetet a városban, területének egyharmadát ugyanis parkok, kertek, folyók, tavak és csatornák teszik ki.
4. Göteborg, Svédország
Svédország második legnagyobb városa szintén kikötőváros: a Göta-folyó torkolatánál, egy tengerszoros mellett fekszik. Skandinávia egyik legforgalmasabb kikötővárosaként és jelentős iparvárosként erős gazdaságot tudhat magáénak. Az egyetlen boldogság-mutató, amiben a város kevesebb pontot kapott, a tömegközlekedés: lehet, Göteborgban érdemes lenne sűríteni a buszjáratokat.
Göteborg igazi egyetemi város: két egyetemére egyszerre hatvanezer diák jár. A városban emellett 20 múzeum, 25 színház, 38 mozi és 54 művészeti galéria található.
5. Amszterdam, Hollandia
Az 5. helyet a holland főváros szerezte meg a listán. A belvárosban kevesebb, mint egymillióan, a külvárosi területeket beleszámolva azonban két és félmillióan élnek a városban. A felmérésben a lakossági kezdeményezések mellett magas pontszámot kapott a helyi önkormányzat, ami mindent megtesz a lakosság boldogsága érdekében.
Az egyetlen alacsonyabb pontszámot a környezetvédelemre kapta Amszterdam: úgy tűnik, a hollandoknak az állandó biciklizés mellett még jelentős lépéseket kell tenniük a természet megóvása érdekében.
6. Helsinki, Finnország
Helsinki igazi úttörő a környezetvédelem terén: a felmérésben ugyanis az erre vonatkozó pontszám lett a legmagasabb. A várost nagyjából hatszázezren lakják, többnyire boldogan: Helsinki ugyanis rendszeresen jól teljesít a világ legélhetőbb városainak listáján.
Helsinki kétnyelvű város, mivel a lakosság 6%-a svédül beszél. A közeli tengerparton strandolni a hideg miatt merész vállalkozás, a tenger ugyanakkor telente remek lehetőséget nyújt a korcsolyázásra.
7. Bristol, Egyesült Királyság
Az angliai Bristolban egyértelműen a gazdaság a húzóerő: a kikötőváros egykor forgalmas dokkjait ma repülőgépgyártásban használják. A város emellett híres film- és zeneiparral is rendelkezik.
Bristolban az agglomerációt is számítva nagyjából félmillióan laknak: ezért a kikötőváros Anglia hatodik legnagyobb települése. Azonban zsúfoltságát tekintve még így is messze elmarad a tízmilliós Londontól.
8. Koppenhága, Dánia
A dán lakosok különösen boldogok lehetnek, mivel két városuk is bekerült a legjobb tízbe: Koppenhága a felmérés szerint szintén a világ egyik legboldogabb városa. Különleges húzóereje a lakossági összefogásban és a remek gazdasági lehetőségekben rejlik, ugyanakkor magas pontszámot kapott a helyi önkormányzat tevékenysége is.
Koppenhága a több, mint hatszázezres lakosságszámával egész Skandinávia legnépesebb városa. A legfontosabb gazdasági szektorok az élettudományok, az informatika és a szállítás; a kutatás-fejlesztés szintén jelentős szerepet játszik a város gazdaságában.
9. Genf, Svájc
A dánokhoz hasonlóan a Svájciak is jól jártak: két városuk is a 10 legboldogabb között van a listán. A legfőbb húzóerő egyértelműen a gazdaság: a városban található a világ legtöbb nemzetközi egyesülete. A világ pénzügyeiben elfoglalt fontos pozíciója mellett Genf diplomáciai központ is: itt található Nemzetközi Vöröskereszt és az ENSZ központja is.
Genf fő nyelve Zürich-el ellentétben nem a német, hanem a francia. A város lakossága 2020 januárjában csupán húszezer fő volt, de az agglomerációban több, mint egymillióan élnek.
10. München, Németország
Németország harmadik legnépesebb városa került a lista 10. helyére: München városában másfél millióan, az agglomerációt beleszámolva 3 millióan élnek. München az ország egyik gazdasági, közlekedési és kulturális központja: a legtöbb pontszámot hozó szempont itt is a virágzó gazdaság volt.
A város legfontosabb gazdasági ágazatai a turizmus-vendéglátás, illetve a gépipar: olyan ismert német cégek székhelye München, mint a BMW, az Allianz, a Linde, a MAN és a Siemens.
Magyar város nincs a top 100-ban
A válogatásba egyetlen magyar város került be: Budapest a lista 122-ig helyén van. A legtöbb pontszámot a környezettudatosság kapta, ezt az önkormányzat és a gazdaság követi.