Tavaly jelent meg a Vízimentők Szakszolgálata oldalán egy interjú Szakter Rolanddal, a Közép-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság Balatoni Vízügyi Kirendeltségének geodéziai és térinformatikai referensével, amelyben alaposan körüljárják a balatoni fürdőzőkre leselkedő legveszélyesebb jelenséget, a marásvonalat.
Tekintve, hogy beköszöntött a nyár, és már javában tart a fürdőszezon, azok számára, akik még nem hallottak a balatoni marásvonalról, érdemes összefoglalni, hogy mire kell kiemelten figyelniük strandolás közben.
Sokan abban a tévhitben élnek, hogy különösen a déli parton akár több száz métert is be lehet sétálni a partról anélkül, hogy ellepné őket a víz. A szakember azonban figyelmeztet: a Balaton egy élő tó, amit a hullámzás, a viharok időnként átrendeznek, és a meder morfológiájának megvannak a kockázatai.
A legnagyobb veszélyt az úgynevezett marásvonal – egy a sekély vízben a hullámzás hatására kialakult képződmény – jelenti, ami különösen a déli parton hangsúlyos.
Az északi parton ugyan gyorsan, de egyenletesen mélyül a meder, a déli parton ezzel szemben a hosszabb sekély vizes részt a marásvonalnál egy sokkal nagyobb arányú – 30-50 méteren belül akár 2 méteres – mélyülés követi.
A marásvonal általában 150-180 centiméteres mélységnél kezdődik, de ez minden esetben a kijelölt strand határán túl található.
A szakember arra is figyelmeztet, hogy a déli parton két marásvonal található:
- az egyik ez a hirtelen vonal, ami 150-180 centis vízmélységtől indul;
- a másikat, a külső marásvonalat a parthoz közel a hullámzás alakítja ki, amely egy mintegy félméteres mélyedést jelent, és elsősorban a gyerekekre jelenthet veszélyt.
Tudni kell, hogy a marásvonal a fürdőzők számára láthatatlan. A szakértő szerint a legfontosabb az, hogy ezekre a veszélyekre fejben készülni kell, figyelembe kell venni, illetve tisztelni kell a tó sajátosságait.
Szakter Roland megemlített három települést is, amelyekhez viszonylag közel található a marásvonal: Bélatelep, Siófoknál az Aranypart és Földvár – de hangsúlyozta, hogy ezek is a kijelölt fürdőszakaszokon kívül esnek.
A balatoni marásvonal térképe itt érhető el.
Egy másik veszélyre, a turzásokra is felhívta a figyelmet: ezek olyan kiemelkedések, amelyeket a víz épít a mélyedésekből, a marásvonalból kiszabadult mederanyagból. A 40-50-60 centiméteres kis bukkanók állandóan “helyet változtatnak”, ugyanis ezeket a viharok gyakran elbontják és máshol építik újra. Épp ezért a szakértő nem tanácsolja a fejesugrást a déli parton.