12 turistát örökre kitiltottak a kínai pandaparkból, ahol a kutatók is pandának öltöznek
Egy tucatnyi turistát egy életre száműztek a kínai Csengtui Óriáspanda Tenyésztési Kutatóbázisról, mert a beszámolók szerint durván viselkedtek az állatok közelében. A kutatóbázis hivatalos oldalán közzétett közlemény szerint összesen 12, 26 és 61 év közötti személyt tiltottak ki örökre a központból – számolt be a CNN.
A rosszul viselkedő látogatókat “különböző alkalmakkor rajtakapták, hogy bambuszhajtásokat, nyalókapálcikákat, cigarettát, tojást vagy kenyeret dobáltak és köpködtek a pandák szabadtéri játszóterére”
– olvasható a közleményben. A pandák mind jól vannak és egészségesek – tették hozzá. A közleményből a turisták kilétét illetően csupán annyi derül ki, hogy nem egy turistacsoportról van szó, a kihágások idén április és június között történtek.
A bázis, amely Csengtu egyik legnépszerűbb turisztikai látványossága, honlapján egyébként részletes útmutatóval szolgál a látogatók számára. Ebben mindenkit arra kérnek, “maradjanak csendben, és tartsák távol magukat az állatoktól; tilos a szemetelés, a köpködés, az állatok tevékenységi területére étel bedobása és más, az állatok biztonságát veszélyeztető magatartás.”
Arra is kitérnek, hogy e szabályok megszegése “a szabálysértőket különböző mértékű büntetéssel sújthatja, például bírságolással és felvilágosítással, a parkba való belépéstől való eltiltással”, amelynek időtartama egy év, öt év, vagy akár élethosszig tartó lehet.
A csengtui bázist 1987-ben nyitották meg a délnyugat-kínai Szecsuán tartományban. Honlapján az áll, hogy a központ célja, hogy “világszínvonalú kutatóhely, természetvédelmi oktatási központ és nemzetközi oktatási turisztikai célpont legyen”.
A bázist úgy tervezték, hogy a Kínában őshonos óriáspandák természetes élőhelyét idézze meg. Az extrém intézkedések, amelyekben a tudósok részt vesznek ennek a környezetnek a megteremtése érdekében, magukban foglalják többek között azt is, hogy panda jelmezekbe öltöznek, amelyeket panda vizelettel permeteznek, hogy “elvegyüljenek”.
2018-ban a Természetvédelmi Világalap az óriáspandákat a “veszélyeztetett” kategóriából a “sebezhető” kategóriába sorolta. Becslések szerint napjainkban 1800 panda él a vadonban.