Lenyűgöző, tízezer éves sziklakapu az angol tengerparton: fotókon a Durdle Door
A Jurrasic Coast Dél-Anglia 152 km hosszan elnyúló tengerpartja, amely 2001-ben megkapta az UNESCO természeti világörökségi státuszt is – írja a mybestplace.com. Dorset és kelet-Devon között fekszik, a La Manche mellett.
Legtöbbször fotózott látványossága, a különleges, tízezer éves sziklaképződmény, a Durdle Door.
Ez egy természetes szikla-boltív, amely kemény mészkőből keletkezett. A víz és szél alakította ki, erre utal a durdle angolszász szó is, amely a „thirl”-ből ered: jelentése fúró, furat. Ez a vidék kiemelkedő természeti szépségeiről és változatos ökoszisztémájáról híresült el.
A dorseti Jurassic Coast legmagasabb pontja a 191 méteres Golden Cap. A partszakasz egyedülálló természeti kincs, óriási sziklákkal, jura és kréta kori kőzetekkel és rejtett öblökkel. Közepén fekszik a Durdle Door Beach, az a híres strand, amelyet a Durdle Door néven ismert sziklacsoportól kapta a nevét. A Durdle Door Beach rendkívüli látványt nyújt, különösen naplementekor. A kavicsos-homokos strand tökéletes a pihenéshez vagy egy békés sétához, a tenger pedig ragyogóan kék. A part mentén az impozáns mészkő sziklák lélegzetelállító kilátást nyújtanak.
A filmesek is imádják
Az egyedülálló helyet gyakran választják forgatási helyszínként is. Megjelenik többek között a 2005-ös Nanny McPhee című filmben is, de szerepel az 1997-es Oscar Wilde szerelmeiben, sőt, már az 1967-ben készült Távol a világ zajától című filmben is.
Nem minden a látvány
Bár a Jurassic Coast látványa valóban lenyűgöző, a Dorset megyei partszakasz jelentős tudományos értékkel is bír. Fehér mészkőszikláival és fosszíliáival a terület több millió éves geológiai folyamatokba enged betekintést. A vidék fosszíliái 65-200 millió évesek, a Jura és Kréta korból származnak.
A part dugig van őslénytani ritkaságokkal. Rengeteg gerinces, gerinctelen és növényi őslelet került innen elő, köztük még dinó-lábnyomok is.
A part mentén több kijelölt túraútvonalat is felfedezhetünk. A parton számos vízi madárfaj fészkel, mint például lummák, sirályhojszák és sólymok. A vízben pedig halakat, rákokat, homárokat is találunk.
Ha a környéken járunk, érdemes megnézni a Lulworth-öblöt is, híres természetes medencéjével, a Stair Hole-lal, vagy átruccanni a kavicsos Chesil Beach-re is.
Meredek út vezet a sziklákhoz
Autóval legegyszerűbben a South West Coast Path úton keresztül érhető el a sziklás part, a parkolótól pedig 15 perces sétával juthatunk le a tengerhez. Ide mindenképpen jó cipőben kell érkezni, mert az ösvény elég meredek! Az aktuális parkolási információkat az Lulworth Estate weboldalán lehet megtalálni.
A parton sem büfék, sem mosdók nincsenek, mégis az Egyesült Királyság egyik legnépszerűbb kirándulóhelye: évente átlagosan 200.000 turista látogat el ide. A legközelebbi wc az üdülőövezetben található.
A hatalmas sziklákat a tenger folyamatosan alakítja, emiatt a látvány is mindig változik. Anglia partjaira egyébként is jellemző a változatosság: homokos, kavicsos strandok, sziklatornyok, hófehér sziklatömbök, öblök, szigetek fekszenek egymás mellett.
Az idelátogatóknak óvatosan kell sétálniuk: a parton nagyon gyakori a sziklaomlás, a geológusok szerint a boltív hamarosan örökre eltűnik majd.