A napokban írtuk meg, hogy homokos strandot alakíttat ki a kaposvári önkormányzat a városhoz közeli, a helyiek és a turisták körében is egyre népszerűbb Deseda-tónál a következő másfél évben. 570 millió forintot költenek a plázsra, az iszapot felfogó, ezáltal a vízminőséget javító kőgát építésére, továbbá a vízi mentés feltételeinek javítására és fahidak felújítására
A Sonline pedig pár napja arról számolt be, hogy a Deseda-kemping építése előtt próbafeltárást végeztek a kaposvári Rippl-Rónai Múzeum régészei a területen, s
egy római kori település maradványait tárták fel.
A felfedezés jelentőségét fokozza, hogy a környéken eddig nem volt írásos nyoma a rómaiak jelenlétének, bár feltételezhető, hogy a Deseda vidéke korszakokon át lakott volt.
A napokban megtalált kis méretű római kori település romjai között hulladékgödrökre, árkokra, kemencékre bukkantak. Egy Árpád-kori kút maradványait is felfedezték a területen, de mélysége miatt egyelőre nem tárták fel.
Eddig sem hivatalosan nyilvántartott lelőhely, sem a rómaiak jelenlétének írásos nyoma nem volt a térségben, ezért újdonság, hogy az emlékeiket most megtalálták. A régészek egyelőre nem árulták el, hogy a római kor melyik időszakáról van szó – írja a Sonline.
A próbafeltárások után a maradványok meghatározása, és a nyilvántartott lelőhellyé minősítés következhet, mert ez szabja meg a régészek következő feladatait.