A mitológiából jól ismert labirintusok nem csak a mesékben és legendákban léteznek, Magyarországon is megtalálhatjuk ezeket a titokzatos útvesztőket. Ráadásul a világ harmadik leghosszabb sövény-labirintusa is itthon, Ópusztaszeren található. Az öt legizgalmasabb hazai helyszínt mutatjuk be ebben a cikkben.
A labirintus ősi, 5000 éves szimbólumunk, kezdetben a temetkezéshez és a halálhoz kötődött. Később átalakult a jelentése, és az újjászületés jelképeként kezdtek gondolni rá. A görög mitológiában az első labirintust Daidalosz készítette Krétán, aki Minosz király megbízásából építette meg, hogy benne rejthesse el a Minotauroszt, a király félelmetes, emberi testű, bikafejű szörnyét. Ennek a rettenetes szörnynek évente hat-hat ide tévedő athéni fiút és leány esett áldozatául. Thészeusz, az athéni herceg, Ariadné királylány segítségével végül legyőzte a Minotauroszt, és a lánytól kapott gombolyaggal az útvesztőből a kivezető utat is megtalálta.
Az alábbiakban felsorolt öt helyre nem kell gombolyag, mégis mindegyik útvesztő izgalmas aktív kikapcsolódást kínál:
Csillagösvény, Ópusztaszer
Az 13 útelágazással ellátott ópusztaszeri útvesztő közvetlenül a Nemzeti Történeti Emlékpark mellett található. Ez a világ harmadik legnagyobb növénylabirintusa, csodaszarvas mintájú rajzolata még a világűrből is látható. A hatalmas labirintust az Orlando című kosztümös film ihlette és nagyjából tíz év alatt épült meg.
A 3.5 km hosszú és 2 méter magas sövényfalakból álló labirintus másfél hektáron terül el, és 35.000 tő fagyalt használtak az elkészítéséhez.
A területet hat fahíd is átszeli. Mind a 13 útelágazásban tematikus segítséget nyújtanak, és aki jól válaszol a furfangos kérdésekre, annak a helyes irány a jutalma. A kérdések két nyelven elérhetőek, és több téma közül (például mese, állatok, retro, történelem) lehet választani. A kérdéseket papír alapon kapják meg a látogatók, hogy erre a nagyjából egyórás kalandra kiszakadjanak a digitális világból. A rossz válasz zsákutcába irányít. Az útbaigazító kérdéssor mellé hazavihető feladatokat is adnak, a helyes megfejtések beküldőit ajándékkal jutalmazzák.
A sövények között egy kilátó is helyet kapott, nyáron pedig párakapuk is üzemelnek. A labirintus alakja nem véletlenül szarvast formál: annak a csodaszarvasnak állít emléket, amely a legenda szerint Hunort és Magort új földre vezette, ahol letelepedhettek. A sövénylabirintus életkortól függetlenül látogatható, viszont a hidak miatt nem javasolják, hogy babakocsit is vigyünk.
A labirintus mellett egy kisebb, honfoglalás korabeli övcsat mintát megidéző fűzfafonat-labirintus is található, ez 1,2 km-es, a falait pedig fűzfaágakból fonták.
A jegyeket érdemes online megváltani, így ugyanis jóval olcsóbbak. A kedvezményes online diákjegy 3100 forint, a felnőtt pedig 3400. Ugyanezek a helyszínen 3700 és 3400 forintba kerülnek. Létezik családi jegy is, ez 2 felnőtt és 1 gyermek belépésére jogosít, online 9900 forint, a helyszínen pedig 10500 forint.
Labirintus az Andrássy-kastély kertjében, Tiszadob
Polgártól nagyjából 20 km-re található Tiszadob. Vízrajza egyedülálló: folyók és holtágak mellett fekszik, így galéria és az ártéri erdők is megtalálhatóak a területen. A település elsősorban az Andrássy-kastélyról ismert. A teljes rekonstrukción átesett kastélyt tavaly decemberben adták át.
A legenda szerint a kastély Erzsébet királyné tiszteletére épült, a francia Loire folyó mentén álló középkori lovagi várkastélyok mintájára.
Az épület romantikus és neogótikus jegyeket is hordoz. A kastély egyik leghíresebb látnivalója az üvegablakos fekete ebédlő. A kastély a hazai historizáló építészet egyik legszebb alkotása, gróf Andrássy Gyula tervei alapján épült. A kastély felépülését még megélhette, de annak berendezése már a fiára, ifj. Andrássy Gyulára maradt. A lenyűgöző belső terek és egyedi berendezés mellett a látványos bukszus-labirintusa teszi hazánk egyik legszebb kastélyává.
A kastély parkját keleti irányból a Tisza határolja. A ma is bejárható sövénylabirintust annak idején Erzsébet királyné is megcsodálta. A csodás bukszus útvesztő a kastély északi homlokzata előtt áll, liliomot ábrázol. Található benne egy kultikus szobor is: a Fadrusz János munkája, a Lányszöktetés.
A kastély tavasztól nyárig kedd és vasárnap között 9-17 óráig látogatható. A teljesárú kastély- és parkbelépő ára 4000 forint, helyi lakosoknak 1000 forint. A kedvezményes jegyek 2000 forintba, a családi belépő pedig 8000 forintba kerül.
Kukorica labirintus, Kisszombor
A Csongrád-Csanád vármegyében található Kiszombor román kori körtemploma mellett az utóbbi években már Kukorica Útvesztő Fesztiváljáról is híres.
A kiszombori kukorica útvesztő története egészen 2004-ben kezdődött, amikor két jó barát elhatározta, hogy amerikai példára itthon is valóra váltja ezt a különleges programot. A fesztivált végül 2009-ben rendezték meg először Kiszomborban és azóta már hagyomány, hogy minden évben megtartják. A tematika és a labirintus alakja évről évre változik. 2009-ben a bölény éve volt, 2015-ben pedig a tornyos kastély éve. De az útvesztő volt már bölény, szarvas, sőt, turul alakú is.
A kukoricaföld a labirintussal a Maros folyótól nem messze fekszik, 5 hektáros területen. A kukoricarengeteg 3 méter magasra nő fel. A labirintusban a kijelölt útvonal nagyjából 2,5 km hosszú, egy óra alatt bejárható. Idén a kukoricatábla júliustól augusztus végéig lesz látogatható majd.
A kukoricalabirintus általában jelképes összegű támogatói jeggyel látogatható, de az idei árakról egyelőre nincs információ a honlapon.
Budavári labirintus
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A Várhegy alatt egy több mint félmillió esztendős barlangrendszer húzódik. Ez egy fokozottan védett, természetes barlang. Az elszigetelt járatrendszereket a XIII. századtól kezdték a környező falvak lakói összekötni, az egybenyitott barlang pedig békeidőben borospinceként funkcionált.
A Budavári Labirintus a listánkon szereplő leghidegebb útvesztő, 16-18 fokos hőmérsékletre és 90%-os páratartalomra kell készülniük az idelátogatóknak. Nagyjából fél óra alatt lehet teljesíteni a távot.
A legenda szerint a labirintusban kísért Vlad Tepes, azaz a történelmi Drakula gróf fogvatartott alakja.
A labirintus a középkor óta számos célra szolgált: menedékhelyként, ispotályként és börtönként is funkcionált már. A kacskaringós folyosók és boltíves termek gótikus és reneszánsz kőemlékeket, valamint török sírköveket őriznek. Szent Istvántól Mátyás királyig a legnevesebb magyar királyok szobrai idézik fel Magyarország történetét. A második világháború idején az alagutak óvóhelyként szolgáltak és hadikórháznak is helyet adtak.
A Labirintus fölött, az Úri utca, Hajadon utca és Tárnok utca által határolt háztömbben helyezkedett el a török hárem. A Labirintus feltárása során a régészek több, a török időkből származó női csontvázat találtak. Feltételezések szerint a török hódoltság 150 éve alatt a háremhölgyeket ide falazták be, kivonuláskor pedig egyszerűen a kutakba dobták őket.
A középkorban a helyi lakosok az adószedők elől itt rejtették el vagyonukat.
A kiállításon megtekinthetők fotográfusok és kalandorok beszámolói a világ legszebb barlangjairól. A teljesárú jegy 5000 forintba, a kedvezményes jegyek pedig 4500 forintba kerülnek, a 12 év alatti kisgyermekek 1000 forintért járhatják végig az útvesztőt.
Kőbányai Pincerendszer
A kőbányai pincerendszer, amelyet korábbi kőbányákból alakítottak ki (innen a Kőbánya név is), több funkciót is betöltött az idők során. Az innen bányászott mészkövet használták fel számos épület felépítésénél. Kezdetben a helyi borászok bortárolásra használták ezeket a pincéket. A területre telepített sörfőzdék az árpa csíráztatására használták a pincéket. Néhány pincében éltek is, sőt, a bűnözők időnként menedékhelyként használták őket.
A II. világháború idején a pincerendszer óvóhelyként szolgált, később a bombázások miatt ide menekítették a magyar repülőgépgyártás egy részét is.
Ma gombatermesztésre szolgál, de a nagy része kihasználatlan.
A kőbányai pincetúrák során leereszkedhetünk a Kőbánya alatt húzódó 180 000 m² alapterületű, több mint 30 km összhosszúságú titokzatos pincerendszerbe. Speciális felszerelésre nincs szükség a részvételhez, de erős cipőben és meleg öltözékben érdemes érkezni. A túra során előadást is tartanak nekünk egy mobil projektor segítségével.
A programon a részvételi díj 7550 forint/fő, 16 éven aluliak számára pedig 5950 forintba kerül.