André Kertész, akinek mindennapos baráti találkozói voltak Picassóval, Mondriannal, Chagallal, és akiről a New York-i International Center of Photography az egész életét felölelő kiállítással emlékezett, és akiről még egy 2002-ben felfedezett kisbolygót is elneveztek: a méltán világhírű magyar fotográfus gyermekkorának szigetbecsei helyszínét bemutattuk előző, nagy népszerűségnek örvendő, világhírű fotográfusainkkal foglalkozó cikkünkben, most André Kertész életének két fontos budapesti helyszínére kalauzolunk.
André Kertész (eredeti nevén először Kohn Andor, aztán Kertész Andor, majd világhírűvé válásától André Kertész) 1894. július 2-án megszületett, idén 130 éve. Gyermekkorának nyarait nagybátyjánál, Klöpfer Mihálynál, a Budapesttől 48 km-nyire lévő Csepel-szigeti, ma 1253 főt számláló Szigetbecsén töltötte.
A kis André Klöpfer Mihály házának padlásán a forró nyári napokon órákat töltött fametszetekkel, litográfiákkal illusztrált német családi képes újságokat lapozgatva. Ekkor fogalmazódott meg benne: ha nagy lesz, fotográfus lesz.
A kis André aztán ősztől a következő nyári szünetig Budapesten, a Teleki téren és annak vonzáskörzetében volt fellelhető. Édesanyjának, Hoffman Ernesztinnek a ma is álló Teleki tér 6. szám alatti polgári lakóház fölszintjén volt kávékimérése.
André Kertész ide érkezett meg a fél órányi sétára lévő Szív utcai elemi, majd a szintén fél órányi sétára lévő Reáltanoda utcai iskolából. Azt, hogy a Teleki tér 6. szám alatt nem csak üzlethelyiségük, hanem lakásuk is volt, mi sem bizonyítja jobban, mint egy 1905. március 4-i közlemény a Független Magyarország című napilapban:
A rossz könyvek áldozata lett a napokban egy kis diák. A robinsoni álmokat tápláló kis fiúnak Kertész Andor a neve, és mindössze 11 éves. Az utóbbi időben állandóan nagy tervekről beszélt, világjárást emlegetett, szülei azonban nem vették komolyan. A napokban azután eltűnt szüleinek Teleki tér 6. szám alatt lévő lakásáról. Magával vitte megtakarított pénzecskéjét is, amiből szülei arra következtetnek, hogy valamerre elkalandozott. A fiú nyúlánk, sovány, szeme barna, kissé selypít. A rendőrség nyomozza.
André Kertész már 11 évesen tudta a sorsát. Tudta, hogy fotográfiával fog foglalkozni, és, hogy világjáró lesz.
A Teleki tér 6. számú épület: André Kertész édesanyjának kávékimérése a kaputól jobbra található második és harmadik portál mögött volt. A Teleki tér 6. számú házat belülről a rendezett, nagy udvarbelsővel és a széles lépcsőházzal, ahol André Kertész gyermekkorában szaladgált le, föl.
Itt látható a ház belül.
Népszínház utca
André Kertész fiatal felnőttkorát is ezen a környéken töltötte, annyi különbséggel, hogy átköltöztek a Teleki tértől 350 méterre lévő Népszínház utca 47-be. A Népszínház u. 47. Budapest belvárosában, annak a pesti térnek, a mai „Blahának” a közelében található, ahol manapság napi szinten több százezer ember fordul meg.
Itt járt André Kertész is fiatal felnőttként 1914 és 1928 között. Mit látott, amit mi már nem, és mit látott, amit mi is? Láthatta az 1875-ben megnyílt Népszínházat a Blaha Lujza téren (ezt mi már nem látjuk), és nap, mint nap látta a Népszínház utca teljes hosszának ma is álló épületeit (amit mi is), hisz a Népszínház utca 47-ben lakott, ami már majdnem a Teleki tér. Az impozáns Népszínház utca akkortájt menőnek számított, vonzotta a hírességeket: a Népszínház közelsége színészeket, a trendi környék az írókat, művészeket.
Lakott itt Karinthy Frigyes, Derkovits Gyula, de aludt nem egyszer a maga által tervezett épület irodájának lakásában Lajta Béla.
No, hát itt, ebben az impozáns környezetben sétált 750 métert a mai „Blaháról” a Népszínház u. 47. szám alatti lakóházáig az akkor még szárnyait bontogatni kezdő André Kertész, és caplatott fel a lakásukig.
Azt, hogy az 1909-ben Rákosi-házként épült épület melyik részén lakott a Kertész család, segített beazonosítani egy 1918-ban vagy 1919-ben készült fotó, melyen André Kertész a Teleki tér felől érkező katonákat örökített meg. A fotó alapján az látható (a kereszteződés közelségét alapul véve), hogy ha az épülettel szemben állunk, az első emeleti erkélyes saroklakás lehetett az övéké. Egyes elgondolások szerint az emléktábla fölötti lakásban lakhatott a család. Szumma-szummárum szerencsés az, aki abba a házba tér be, ahova anno André Kertész is betért.
Alább megmutatjuk nektek a házat kívülről, itt pedig látjátok az épületet és az első emelet gangját. André Kertészék innen léptek be intim szférájukba, a lakásukba.
Hol láthatod André kertész fotóit?
A Magyar Nemzeti Múzeum André Kertész világhírű fotóművész születésének 130. évfordulója alkalmából kiállítássorozatot rendez 2024-ben március 23. és szeptember 22. között. A tárlatokon a 2021-ben New Yorkból vásárolt Kertész-képekből válogatnak, sosem látott alkotásokat mutatnak be három helyszínen: Esztergomban a Balassa Múzeumban, Budapesten a Magyar Nemzeti Múzeumban és a Robert Capa Központban.
Robert Capa Kortárs Fotógráfiai Központ
A kiállítás megtekinthető a Budapest Park nyitvatartási idejében.
Külső helyszín: Budapest Park (1095 Budapest, Soroksári út 60.)
Ezen kívül, ha az André Kertész emlékházat látnád Szigetbecsén:
André Kertész Fotómúzeum és Emlékház