Izgalmas módszerrel becsülték meg a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont (HUN-REN ÖK) munkatársai azt, hogy hány darab és milyen típusú horgászfelszerelés süllyedhetett el a magyar vizekben: a kutatók fémtárgyak vízből való kiemelésére specializálódott mágneshorgászok közösségimédia-bejegyzései alapján számoltak – írja az Infostart.
A tanulmány szerint, amely a Hydrobiologia című tudományos folyóiratban jelent meg, óvatos becsléssel is minimum néhány tízezer, de akár több százezer horgászfelszerelés is a magyar tavak és folyók vizében landolhatott, ráadásul mindez egyéb fémtartalmú hulladékok mellett, amelyek a mágneshorgászok feldolgozott terítékeinek túlnyomó többségét (65,8 százalék) alkották. Az összes elemzésbe bevont fogás 11,4 százalékában fordult elő kimondottan horgászattal összefüggő szemét.
Löki Viktor, a HUN-REN ÖK Vizes Élőhelyek Funkcionális Ökológiai Kutatócsoportjának tudományos munkatársa, valamint kollégái és doktoranduszhallgatók
a világon először alkalmazták a rekreációs mágneshorgászok közösségi médiaprofiljait ökológiai, vízminőséget érintő tudományos kutatásban. A kutatók hat évet néztek végig a magyar mágneshorgászok egyéni és csoportos közösségimédia-oldalain, ami összesen 2889 posztot jelent a Facebookon, az Instagramon és a YouTube-on.
Végeredményként a kutatók 31 különböző típusba sorolható, összesen 2018 db horgászfelszerelést azonosítottak 330 helyszínről, továbbá észrevették, hogy a folyókban szignifikánsan magasabb volt az elveszített felszerelések aránya a csatornákhoz képest, feltűnően magasabb a halastavakhoz képest, valamint sokkal több pergető eszköz került elő folyóvizekből.
A horgászat következtében leggyakrabban halászhálók, de zsinórok, bóják, horgok, műcsalik, halcsapdák, valamint műanyag és mikroműanyag fragmentek is bekerülnek a vizekbe.
A leggyakoribb kihalászott fémtárgyakat a konzervdobozok, söröskupakok, különféle fémdarabok, szögek, érmék jelentik, de a nagy erejű mágneseknek köszönhetően nem ritkák a vízből kiemelt mobiltelefonok, kerékpárok vagy alkatrészeik, illetve akár lőszerek, fegyverek sem.
A vízi ökoszisztémákra komoly veszélyt jelentenek az elveszített halász- és horgászfelszerelések, különösen az ólomtartalmú eszközök.
Löki Viktor jelenleg azon dolgozik a közösségi média vizsgálatának segítségével, hogy kiderítse, milyen élőlények akadnak bele a horgászok elhagyott felszereléseibe. Friss adatai alapján legalább 66 különböző fajba tartozó madár, hüllő, kétéltű, illetve emlős egyedeinek nehezítette az életét a halászatból származó szemét.