Angola fővárosától 400 kilométerre keletre található a Kalandula– (más írásmód szerint Calandula-) vízesés. A lenyűgöző természeti képződményhez nem egyszerű eljutni: Luandából, a fővárosból csupán egyetlen, kátyúkkal tarkított országút vezet ide. A környék mégis népszerű a turisták körében, hiszen a patkó alakú vízesés ölelésében földöntúli látványban lehet részük. A fotósok által is kedvelt helyszínt képekkel mutatjuk!
A teremtés szépsége
„Senki sem mondhatja, hogy Isten nem létezik, ha látja, milyen csodákat vitt végbe itt”, mondta Sebastião Gaspar Agostinho a CNN-nek, mikor gyülekezetével először járt a Kalandula-vízesésnél. Órákig zötykölődtek a buszon, mire megérkeztek úti céljukhoz. „Láttam a Kalandula-vízesést a tévében”, tette hozzá Agostinho. „Láttam képeket róla, de most, hogy személyesen itt lehetek, más hatással van rám.”
A Kalandula-vízesés kiemelt helyet foglal el az angolai lakosok hitrendszerében: a törzsi időkben ide jöttek az emberek lecsillapítani az istenek haragját. Nem csoda, hogy őket is megigézte a látvány: a különleges, félkör alakú vájat szinte átöleli a szemlélőt. A víz egy 400 méter széles szakaszon, 100 méter hosszan ömlik le a sziklafalon.
Angola rejtett kincse
„Mindenki, aki ide jön, ugyanazt érzi, mint én, mert a táj, amit itt látunk, lenyűgöző”, mondta a CNN-nek Pedro Francisco, egy helyi idegenvezető, aki nap mint nap kíséri a turistákat a vízeséshez. „Idejöhetsz a problémáiddal, és amikor a vízesés aljára érsz, minden eltűnik. Elfelejted az összes bajod.”
A Kalandula-vízesés rejtett kincsnek számít Angolában, mivel az odajutás még a helyi lakosok számára is kifejezetten nehéz. Az ide vezető egyetlen országút rossz állapotban van, és a környék infrastruktúrája sincs megfelelően kiépítve. A vízesés körül nincsenek boltok, és pusztán egy fogadó áll rendelkezésre, ahol az utazók megszállhatnak.
A Pousada Quedas de Kalandula nevű szállás szerény körülmények között, de tökéletes látvánnyal fogadja a turistákat: a vendégek saját erkélyükről láthatják a vízesést, miközben a teraszon élvezik reggelijüket. „Az 1950-es években épült, a gyarmati korszakban,” mesélte Benvinda Ribeiro, a szálloda menedzsere a CNN-nek. Angola csupán 1975-ben nyerte el függetlenségét Portugáliától, így ez az ország volt a világ egyik utolsó gyarmata. Az ezt követő időszakban véres polgárháború dúlt az országban, ami 2002-ben ért véget. Ebben az időszakban a szálloda is zárva volt, 2017-ben nyitott újra.
Ribeiro szerint vendégei 70%-a külföldi. Az utazás a helyiek számára sem egyszerű, de reméli, hogy több belföldi vendég is ellátogat a vízeséshez. „Aki ezt a csodálatos helyet akarja látni, szívesen várjuk” mondja. „Szeretnénk, ha mindenki eljönne: nem csak a külföldiek, hanem az angolaiak is, őket is ugyanolyan szívélyesen fogadjuk mindig.”
Turisztikai lehetőségek tárháza
Az angolai turizmus számára fontos kiaknázatlan lehetőség a Kalandula-vízesés. A helyi hatóságok azonban felismerték a vízesés értékét, és szeretnék szélesebb körben elérhetővé tenni az utazást. „Szükségünk van infrastruktúrára, amely vonzani fogja a turistákat, és megmutatja, hogy minden, amire szükségük van, megtalálható a Kalandula-vízesésnél,” mondja Nelson Andre, Kalandula turisztikai és kulturális igazgatója. „Úgy gondoljuk, hogy a turistákat nem csak a természeti csoda vonzza, hanem az azt körülvevő dolgok is. A jó szolgáltatások biztosítása növelni fogja a turizmust a városban.”
A 2002-ben lezárult polgárháború óta Angola biztonságos, politikailag stabil országnak számít. Hivatalos nyelve a portugál, de a vidéken sok törzsi nyelvet is beszélnek. Kulturális sokszínűsége mellett Angola biodiverzitása is egyedülálló: Brazília és Madagaszkár mellett itt található a legtöbb egymás mellett élő faj.