Maximovits Anett egy kis faluból indult útnak. Kezdetben ösztöndíjprogramok, Working Holiday vízum és alkalmi munkák révén járta a világot, mára pedig már több mint 70 országba sikerült ellátogatnia. A mentálhigiénikus, utazó jógaoktatóként dolgozó Anett a 16. Járatlan Utakon Fesztivál előadójaként a lakáscserés utazás lehetőségeit ismertette meg a hallgatósággal.
Csökkenteni a külföldi lakhatás költségein
„A jó, minőségi utazás nem egyenlő a luxussal” – kezdte az előadását Maximovits Anett. Mint hozzátette, a szemlélettel a szülei ismertették meg, így viszonylag hamar, már az egyetemi évei végén belevágott egy nagyobb kalandba: Spanyolországba utazott fél évre az Erasmus-program keretében.
„Ez olyannyira megtetszett, hogy a diplomázás után visszamentünk Tenerifére, ahol két és fél évet maradtunk a férjemmel. A hazaérkezésünk után próbáltam normális életet élni, de továbbra is munkált bennem az utazni vágyás. Ez sokáig abból állt, hogy a hétvégéket, hosszú hétvégéket igyekeztem új élményekkel megtölteni” – mesélte.
Mint elmondta, a munkahelyi kötöttségek miatt végül felmondott, majd körülbelül hat évvel korábban igényelt egy Working Holiday vízumot Ausztráliába. „A lehetőség révén a nyugat-európaiak eltölthetnek egy viszonylag hosszabb időt az országban, bizonyos feltételek mellett” – mondta, majd hozzátette, egyértelművé vált, hogy egy egyéves kiutazás esetén a lakhatás jelentené a legnagyobb költséget a számukra.
„Spanyolország egy viszonylag olcsó terepnek bizonyult. Könnyen munkalehetőséghez jutottunk, és a bérünkből ki is tudtuk fizetni a lakbért. Ausztráliával kapcsolatban viszont bizonytalanságot éreztem. Tartottam attól, hogy nem fogok eleget keresni ahhoz, hogy az fedezze a lakhatást, és persze abba a kényszerhelyzetbe sem szerettem volna kerülni, hogy emiatt el kelljen köteleződnöm egy rossz munkahely mellett” – mondta, ekkor kezdett jobban utánanézni a lakáscserés utazás lehetőségének.
Tippek lakáscsere előtt
„Egy lakáscserés utazás előtt érdemes utánajárni, hogy a kiszemelt országban melyik oldal számít közkedveltnek. Teljesen más programok futnak Magyarországon, mint mondjuk Ausztráliában vagy az Egyesült Államokban” – javasolta. Mint hozzátette, az ausztráliai utazáskor a Love Home Swap oldal mellett döntött.
„Ennek az volt az oka, hogy ezen a felületen már akkor is adott volt a lehetőség, hogy pontokért cseréljünk otthont. Sok más populáris oldalnál csak arra volt mód hat évvel korábban, hogy az utazók egy időben utazzanak egymás otthonába. Tehát egyes platformokon keresztül csak abban az esetben szállhattam volna meg egy ausztrál otthonban, ha abban az időpontban a tulajdonosok is szerettek volna Budapestre látogatni a lakásunkba. A Love Home Swapnál viszont ekkor már olyan személy is megszállhatott nálam, akihez én nem szerettem volna elutazni, ha ezért vendégpontokat fizet nekem. Ezeknek a pontoknak pedig hasznát vettem Ausztráliában” – mondta.
A Love Home Swap oldal azóta csatlakozott a HomeExchange lakáscsere oldalhoz, mint Maximovits Anett elmondta, maga is ezt a platformot használja jelenleg az utazásokhoz.
„Ugyanakkor nem csupán csak ez az egy weboldal áll a rendelkezésünkre. Léteznek lakácserés Facebook-oldalak, amelyek fantasztikusan működnek. A közösségi oldalon belül vannak zárt, moderátorokkal működő csoportok, de könnyen rábukkanhatunk nyitott oldalakra is” – mondta. A különböző utazással kapcsolatos oldalak közül pedig többek között még a TrustedHousesitters és a IMOOVA oldalakat emelte ki.
A lakáscsere előnyei
„Már az ausztráliai utazás során is egyértelművé vált, hogy a lakáscsere remek gazdasági cserét jelent a számunkra. Ha hat évvel korábban, az utazás előtt Magyarországon adtuk volna ki a lakásunkat, akkoriban annyi bérleti díjat kaphattunk volna az ingatlanért, ami Ausztráliában két hetet fedezett volna egy sokkal kisebb lakás esetében. A vendégpontos rendszerrel viszont sokkal jobban jártunk” – mondta Maximovits Anett.
Az utazó idővel a lakáscsere hosszabb távú előnyeivel is megismerkedett.
„A lakáscsere által gyakrabban tudunk utazni, nőtt a külföldön töltött éjszakáink száma, amellett hogy javult a szálláshelyeink minősége, hiszen gyakran az átlagos pénztárcáknak megfizethetetlen helyszíneken sikerült szállást találnunk” – összegzett. Mint hozzátette,
több típusú otthon is elérhető a különböző lakáscserés platformokon.
„Van, aki a saját otthonát adja ki, gyakori, hogy nyaralókat, tehát második házakat tesznek elérhetővé a lakáscsere-oldalakon, de az is megesik, hogy a saját otthonokból kialakított önálló apartmanokban tudunk szállást szerezni” – mondta. Maximovits Anett úgy tapasztalja, hogy a lakáscserével relatíve kevés pénzből lehet nagyon jó minőségű szállásokhoz jutni.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
„A lakáscserénél mégis az az egyik legnagyobb hozzáadott érték, hogy vannak házigazdáink. Tehát mehetünk a világ bármelyik pontjára, kicsit úgy fogjuk érezni magunkat, hogy barátok vagy távoli rokonok várnak ránk. A szállásadókhoz mindig kérhetünk segítséget, egy-egy kéréssel is fordulhatunk hozzájuk, sőt, nálam számos alkalommal előfordult az is, hogy a lakáscsere után is tartjuk a kapcsolatot a korábbi házigazdáinkkal” – mondta.
Amit mindenképp gondolj át lakáscsere előtt
A lakáscsere előtt azt a legfontosabb átgondolnod, hogy mennyire lenne komfortos a számodra, ha idegenek költöznek az otthonodba. Ha úgy érzed, zavarna, hogy mások alszanak az ágyadban, és hozzáférnek egyes személyes tárgyaidhoz, lehet hogy még nem állsz készen az utazás ezen formájára.
Ami a biztonságot illeti, általánosságban elmondható a legtöbb lakáscsere oldalról, hogy biztonságos utazási lehetőséget nyújtanak a tagjaiknak. A HomeExchange platform például akár le is vonhat egy meghatározott keretösszeget a felhasználóktól, ha kárt okoznak vagy lopás történik egy másik felhasználó ingatlanjában.
Azzal a gondolattal is szükséges megbarátkozni, hogy a legtöbb platformért tagdíjat fizetnek a felhasználók. Néhány oldalnál – bár biztosítanak egy több hetes ingyenes próbaidőszakot -, az első lakáscsere előtt ajánlott időben, akár hónapokkal az utazás előtt nekiállni a keresgélésnek.
Ezekre a tesztidőszakokra tehát inkább úgy tekints, mint egy lehetőségre, hogy megismerkedhetsz a számodra fontos, az oldal által kínált plusz lehetőségekkel (például ellenőrizheted-e a felhasználókat a közösségi oldalakon, vagy mennyire tűnik szimpatikusnak a csereoldal közössége).
A lényeg tehát: ne egy utolsó másodperces kiruccanásként tekints az ingyenes tesztidőszakra az első ilyen jellegű utazásod előtt.
Az egyik legjobb módja annak, hogy enyhítsd az első lakáscsere előtti idegességet, ha igazán jól megismered a cserepartneredet. Továbbá – még mielőtt végrehajtanátok a cserét – kérdezz rá az összes számodra fontos részletre is: például hagytak-e ételt a vendégeknek, tudsz-e dolgozni az ingatlanban, esetleg távozáskor béreltek-e takarítószolgálatot.
Lakáscserénél ezek a legnépszerűbb oldalak
A már említett HomeExchange a világ legnagyobb lakáscsere-oldala, ahol több mint 145 országban cserélhetsz ingatlant, körülbelül 150 000 taggal. A platformon a GuestPoints – vendégpontos – lakáscsere mellett most is van lehetőség az egyidejű cserére is.
Szintén közkedvelt oldal az utazók körében a Couchsurfing, ahol már több mint 12 millió tag biztosít opciót a lakáscseréhez 200 000 városban. Az oldal lehetővé teszi, hogy ingyenesen megszállhass valakinek a kanapéján – esetleg a tartalék szobájában vagy ingatlanjában.
A Swaphouse egy teljesen ingyenes lakáscsere-platform, amelyen több száz szállásajánlat közül válogathatnak a távmunkával utazók és digitális nomádok. Hasonló populáris oldalnak számít a Noad csereközössége is.
Az Intervac Home Exchange az egyik legrégebben működő csereplatform, és nagy előnye, hogy ingyenes próbatagságot is kínálnak, így lehetőséged van utánajárni, hogy tetszik-e az oldal.
A legjobb oldalak közt említik továbbá a People Like Us és a HomeLink oldalakat. Ha inkább a közösségi oldalakon próbálkoznál a House Swap Holidays Facebook-csoport több mint 65 ezer taggal rendelkezik már. Amennyiben pedig Magyarországon utaznál inkább, a Cserenyaralás – Ingyen! Facebook-csoporthoz érdemes csatlakozni.