A sarkkörtől északra fekvő Bodø a második legnagyobb város Észak-Norvégiában. A kikötővárost sokan ismerik, mint a Lofoten-szigetekre vezető sétahajózási helyek egyik állomását. A regionális központként működő Bodø mégis sok látnivalót kínál a turistáknak, ide értve az izgalmas múzeumait, látványos építészeti remekműveit és pezsgő művészeti pontjait.
Cikksorozatunkban a 2024-es és 2025-ös év Európa Kulturális Fővárosait mutatjuk be. A korábbi cikkeinkben az ausztriai Bad Ischl , az észt Tartu és a szlovén-olasz határon fekvő Nova Gorica városának legszebb látnivalót vettük górcső alá. Most pedig következzék a norvég Bodø.
Északi-fény télen, nyáron
Kétségtelen, hogy az északi fény Bodø egyik legkáprázatosabb téli fénypontja. A sarki fény zöld, vörös vagy kék színben ragyogja be a téli égboltot a város és Észak-Norvégia felett. De azoknak sem feltétlenül kell kihagynia a látványosságot, akik nyáron utaznak Bodøba.
A város egyik legszebb falfestménye egy lányt ábrázol, aki a fényes színeket festi meg az eget. Az alkotást Rustam Qbic készítette, az „After School” a bodøi street art alkotások egyik csúcspontja.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Egy 2016-os norvég fesztivál óta a városközpontban sétálva színes művészeti alkotások díszítik a falakat és épületeket Bodøban. A csodás falfestmények közül néhány sajnos időközben már eltűnt, de még így rengeteg street art alkotással találkozhatsz az utcán. A kulturális főváros cím megszerzése pedig talán újabb művekkel gazdagítja a kínálatot. A UpNorth Festival térképét a linkre kattintva lehet megtekinteni.
Gyönyörű könyvtár
Bodø következő fénypontja – és a város talán leghíresebb látványossága – a kikötő mellett található Stormen könyvtár. A 2014 végén megnyílt intézmény már többször felkerült a világ legszebb könyvtárainak listájára, és elhelyezkedése és a kikötőre nyíló kilátása miatt érdemes is meglátogatni.
Nyáron kint a kávézóban kényelembe helyezheted magad a napon, télen pedig az üveghomlokzat mögött ülhetsz fel egy könyvvel, és hagyhatod, hogy tekinteted a tájra vándoroljon.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A könyvtár egyébként a Kulturkvartalet Stormen kulturális negyed része – a közvetlenül szemben lévő Konserthusszal együtt. A két helyszín az Európa Kulturális Fővárosa programok központi pontjai közt szereplnek 2024-ben.
Remek múzeumok
A Repülőmúzeum Norvégia egyik legnagyobb múzeuma, ahol bemutatják mind a polgári, mind pedig a katonai repülés történetét.
Az intézményben történelmi repülőgépeket, kiállítási tárgyakat és interaktív kiállításokat fedezhetnek fel a látogatók. Az 10 000 négyzetméteres kiállításon ezek mellett akár pilótaként is kipróbálhatják magukat a látogatók a múzeum repülőgép-szimulátoraiban.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Ha mélyebbre szeretnél ásni Bodø művészében, akkor a Bodøgaard Művészeti és Kulturális Galéria a megfelelő hely a számodra. Ez Észak-Norvégia legnagyobb művészeti és kulturális műtárgy gyűjteménye, a kiállítás a norvég kulturális örökség listáján is szerepel.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A Jentofthaugen Bunker Múzeumban pedig Norvégia második világháborús múltjának titkait fedezheted fel. A jentofthaugeni bunkert 1943-1944-ben építették a német megszálló erők, és a Luftwaffe adóállomásaként használták. Ez Bodø legnagyobb betonbunkere.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Lenyűgöző építészet
Bodø nem egy klasszikusan szép helyszín. Mivel a város nagy része elpusztult a II. világháború alatt, az újjáépítés eredményeként Norvégia egy modern pontjává változott. A kikötő körül pedig egy az új kulturális negyed is épült az elmúlt évtizedekben, ahol számos szálloda és irodaház áll.
Az építészet rajongóinak a Bodø városháza szintén szemet gyönyörködtető élményt okozhat.
Ha innen a városközponton keresztül a kikötő felé sétálsz, elhaladsz a Brødrene Berbusmel mellett, amely egy pékség és csemegebolt keveréke. Az üzletben különféle helyi termékeket vásárolhatsz, például sarki sót a Saltstraumenből.
Itt kell megemlíteni a Bodø domkirke épületét is. A bodøi székesegyház a város legnagyobb temploma, ami az 1950-es években épült, miután elődje, a fából készült templom leégett a 2. világháború alatti német légitámadások miatt.
Bodø környéke
Bodø leglátványosabb látnivalója a városközponttól néhány kilométerre lévő, a Saltstraumen nevű szűk tengerszorosnál található. Ha valaki autóval szeli Norvégiát, Bodønál szinte automatikusan elhalad itt a Kystriksveien parti út északi oldalán.
Saltstraumen a világ legerősebb áramlásról híres, a természeti látványosságot naponta négyszer lehet megtekinteni, amikor is a hatalmas víztömegek átnyomulnak a két fjord, a Saltenfjorden és a Skjerstadfjorden közötti keskeny szoroson, majd hatalmas örvényeket hoznak létre. A szoroson átívelő hídról remek kilátás nyílik a folyamatra.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Végezetül pedig, a bodøi látogatás természetesen nem múlhat ek egy kirándulás nélkül a lenyűgöző Lofoten-szigeteken. A szigetcsoportokon festői halászfalvak, a jellegzetes piros és fehér rorbuer, lélegzetelállító hegyvidéki tájak és még karibi stílusú strandok is várják a látogatókat.
Bodøból a ferjekai kompkikötőből indul a három és fél órás hajó Moskenesbe, de remek alternatívaként szolgálhatnak a Bodø Lufthavnról Svolvaerbe tartó repülőjáratok is.
Ilyen költségekre számíts
Amennyiben az utazás előtt 3 hónappal el tudod intézni a szállás lefoglalását, Bodøban már 20-25 ezer forint/éjszaka között bérelhetsz szállást két fő számára.
Ami az odautazást illeti, a legegyszerűbb megoldás, ha Budapestről Oslóig, majd a norvég fővárosból Bodøig repülsz. Az utazás ebben az esetben 8 és fél órát vesz igénybe, a jegyek ára pedig változó, 40 ezertől akár 120 ezer forint körüli összegre is rúghat (a teljes odaútra).
Bodø – ekkor a legszebb az idő
Természetesen a nyár a leginkább ideális évszak Bodø meglátogatására. Amennyiben erre vennéd az irányt, a climatestotravel.com a júliust és augusztust ajánlja, mivel ezek a legenyhébb hónapok.
Pakolásnál ugyanakkor figyelemmel kell lenned arra, hogy ebben az időszakban is előfordulhat felhős égbolt, eső és hidegebb éjszakák.