Elárasztották a chilei kommentelők a British Museum Instáját, a szobraikat követelik vissza
A londoni British Museumot a chilei netezők a Húsvét-sziget kőszobrai, a moai-szobrok miatt ostromolják, a hadjáratot egy influencer indította el – derül ki a Guardian cikkéből. A múzeumban két moai szobor található, amelyeket 1868-ban vittek el brit földmérők Rapa Nuiról, vagyis Húsvét-szigetről, és már régóta követelik a britektől, hogy adják vissza a Chiléhez tartozó szigetnek.
Január óta a chilei közösségi média felhasználói támadnak a szobrokért a múzeum Instagram-oldalának kommentszekciójában, valamint az intézmény YouTube- és Facebook-csatornáit is célba vették. A British Museum válasza a kommentek letiltása volt a friss Insta-posztoknál, a korlátozást azóta többségében feloldották, már csak néhány posztnál nem él a hozzászólási lehetőség.
Az online kampány a Santiagóban élő Mike Milfort influencer hatására indult, aki arra biztatta egymillió követőjét, hogy ragadják meg a billentyűzetet, és követeljék, hogy a múzeum adja vissza a monolitokat.
Az ellopott moaiak témája rendszeresen megjelenik Milfort vírusvideóiban, melyekkel olyan hashtag-trendet generált, hogy az ügy egészen a chilei elnökig, Gabriel Boric elé is eljutott, aki egy chilei rádióban támogatását fejezte ki.
Magán a szigeten azonban az akció kritikát váltott ki. Pedro Edmunds Pao, a Húsvét-sziget polgármestere úgy nyilatkozott, “nem kellene átpolitizálni valamit, ami holisztikusan, spirituálisan és kulturálisan olyan fontos számunkra”. A polgármester amiatt is aggódik, hogy a moaik internetes mémekké degradálódnak, és inkább az önreklámozás, mintsem a valódi aggodalom motiválja az akciót.
“Üdvözöljük a vitát, de ezt egyensúlyba kell hozni a biztonsági megfontolásokkal” – jelentette ki a British Museum szóvivője. Az intézmény szerint “jó és nyílt kapcsolatokat” ápolnak a húsvét-szigeti kollégákkal, akiket az elmúlt két évben “különböző kezdeményezésekre” meghívtak Londonba is.
A chilei szárazföldtől 3700 kilométerre nyugatra fekvő Rapa Nui határozott polinéz identitással rendelkezik. A szigetlakók nagyobb autonómiára vágynak Chilétől, amely 1888-ban annektálta a szigetet. Rapa Nui 2018-ban írásos kérvényt adott ki a két moai visszaszolgáltatására. Válaszul kölcsönös látogatásra került sor a sziget és a múzeum képviselői között.
Tavaly a sziget kulturális hatóságának tekintett vének tanácsa levélben fordult Károly királyhoz, hogy ismét kérje a moaik visszaszolgáltatását. Választ nem kaptak.