A szauna ma már szinte minden wellness-központban, hotelben, fürdőkomplexumban alapvető szolgáltatásnak számít, sőt, egyre többen egyenlőségjelet tesznek a szaunázás és a pihenés között. Most bemutatjuk, honnan ered az egész világot meghódító hagyomány, hova érdemes ellátogatni a kezdő és a haladó szaunázóknak, és mi a különbség az egyes szaunák között.
A finn szauna, ami nem Finnországból ered
Ha felmerül a szauna, akkor mindenkinek rögtön Finnország jut eszébe, pedig a történelmi emlékek szerint egészen máshol és sokkal korábban megjelent a forró kövek hideg vízzel való leöntése. Egészen pontosan a közép-amerikai indiánok, maják kultúrájában találtak rá az első olyan földbe vájt gödrökre, amiket a mai szauna őseinek tekintünk. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy az északi féltekén ne lenne óriási hagyománya a szaunázásnak. Nagyjából
ezer évvel ezelőtt terjedt el a skandináv országokban a szokás, aminek elképesztően egyszerű oka volt: szükségük volt forró helyiségekre, hogy elviseljék a rendkívüli hideget.
Az első ilyen épületek több funkcióval is rendelkeztek, húsokat szárítottak benne, szüléseket vezettek le benne, de arra is tökéletesen alkalmas volt, hogy a helyiek kifejezzék a tiszteletüket az idegenek előtt. Az 1600-as években ugyanis az számított a legnagyobb gesztusnak, ha valakit beengedtek ezekbe a forró, 100 fokos építményekbe. A huszadik század fordulójának idején, az iparosodás elterjedésével megjelentek a közszaunák is, amiket már kéménnyel is elláttak, így felfűteni is könnyebb volt, ráadásul ez a verzió már nem is számított annyira tűzveszélyesnek, mint az elődje. Igazán a huszadik század második felében terjedt el a szauna Európa-szerte és a század végén vált igazán népszerűvé hazánkban is.
Izgalmas budapesti és vidéki szaunák
Az elmúlt évtizedekben gombamód megszaporodtak itthon a különböző szaunák: legyen szó finn vagy infraszaunáról, ma már a legtöbb fürdőben, wellness-hotelben megtalálhatók. Természetesen vannak több szolgáltatást nyújtó, komplex és izgalmas szaunavilággal rendelkező fürdők és olyanok is, ami a családias, meghitt hangulattal várják a látogatókat, így mindenki megtalálhatja a számára tökéletes szolgáltatást nyújtó helyet. A fővárosban a Rudas Gyógyfürdő kiemelkedik a szaunavilág tekintetében, ugyanis itt
három gőzkamra, négy hőlégkamra, kettő finn szauna és egy bioszauna biztosít mindent a teljes ellazuláshoz.
Természetesen, mivel a fürdő ezen felül is elképesztően sok, különböző szolgáltatást nyújt, ez a jegyárakon is meglátszik: a felnőtt belépő minden zónába 9300 forint hétköznap és 12200 forint hétvégén. A főváros másik oldalán a Pesterzsébeti Jódos-Sós Gyógy- és Strandfürdő ennél már valamivel olcsóbban nyújt több lehetőséget a tökéletes szaunázáshoz. A fürdőben egy bel-, és egy kültéri finn szauna, egy infaszauna és egy gőzkabin segít az ellazulásban, a hideget pedig egy szabadtéri merülőmedence biztosítja. A Pesterzsébeti Jódos-Sós Gyógy- és Strandfürdőben
rendszeresek a szaunaszeánszok is, amikre érdemes előre jegyet váltani, ugyanis a helyszínen jellemzően már teltházzal találkozunk.
A fürdőben a komplex jegyárak hétköznap 4500 forintba, hétvégén 5000 forintba kerülnek, a szaunaprogramokért pedig 850 forintot kell fizetni.
A főváros negyedik kerületében, a Springday névre hallgató edzőterem és wellness-központban kombinálhatjuk a testedzést az azt követő, jól megérdemelt pihenéssel. A finn szauna mellett találunk itt tepidáriumot, infraszaunát, valamint szerdánként, péntekenként és vasárnaponként, a weboldalon megadott időpontokban szaunaszeánsz is várja a látogatókat. Ha valaki először csak szeretné kipróbálni a dolgot, azoknak az egy alkalmas belépőért 2499 forintot kell fizetni, a 30 napos, Start havi bérlet pedig 19999 forintba kerül.
A vidéki vármegyeszékhelyek közül mindenképp említésre méltó a Kecskeméti Fürdő, ahol a hideg időben
három finn- és két infraszauna, aroma- és gőzkabin, jégkút, tepidárium, Himalája-sószoba, kül- és beltéri jakuzzi, valamint merülő medence található.
A Bács-Kiskun vármegyei fürdőben – eltérően a legtöbb szaunázási lehetőséget biztosító fürdőtől – vásárolható csak szauna belépő, mindössze 2500 forintos áron.
Igazi különlegesség a Magyarhertelenden található Hertelendi Szaunapark, ami az ország egyik első és egyben talán legizgalmasabb helyszíne is az ellazuláshoz. Itt
elsősorban a meztelen pihenés hívei találhatják meg a számításaikat, de természetesen a fürdődben biztosítanak lehetőséget azoknak is, akik fedett testtel szeretnék élvezni a forróságot.
A látogatók mindkét esetben igénybe vehetnek finn szaunát, infraszaunát, gőzkabint valamint rendszeresen tartanak szaunaszeánszokat is a helyszínen. Ezen felül az év során a Hertelendi Szaunaparkban rendszeresek a különböző tematikus programok is, mint például nőnap vagy Valentin-nap alkalmával. A jegyárakat illetően a vendégeknek meg kell vásárolniuk a fürdőbe szóló belépőt, ami 3700 forintba kerül és ezen felül kell megváltani a szaunajegyet, aminek az ára 1700 forint. Egy-egy szeánsz ára külön fizetendő, ez 800 forintért vehető igénybe.
Ha pedig az ország legnagyobb fatüzelésű rönk szaunáját keressük, akkor a Kerekdombi Termálfürdő a tökéletes választás.
Az itt található, ötven fő befogadására alkalmas szauna két kályhája másfél tonna követ fűt fel,
de csak szaunaprogramok alkalmával használható és kifejezetten textilmentes. A helyszínen ezen felül találunk még bio-, és infraszaunát is, az élményt pedig egy csobbanó medence és jacuzzi teszi tökéletessé.
Finn szauna, infraszauna, bioszauna – mi a különbség?
Ahogy az a fenti ajánlóból is kiderül, a legtöbb helyen többféle, különböző típusú szaunák közül választhatunk, most pedig eláruljuk, hogy melyik mit jelent pontosan.
Finn szauna: A legtöbbek által ismert, hagyományos verzió, melynek során egy kövekkel megrakott kályha fűt fel. A szauna jellemzően 70-100 fok közötti hőmérsékletre fűthető fel, a levegő páratalma pedig 10-15 százalék között van. Egy-egy szaunázás optimális ideje a finn szaunában maximum 15 perc.
Infraszauna: Az infraszaunák esetében – a nevéből adódóan – infrasugarak biztosítják a meleget, ami kevésbé képes felfűteni a termet, ezért a maximum hőmérséklet 35-40 fok között mozog. Épp emiatt itt akár hosszabb időt, fél órát, negyven percet is eltölthetünk az infraszaunában.
Bioszauna: Gőzszaunának is nevezik, a hőmérséklet pedig alacsonyabb, mint egy hagyományos finn szaunában: nagyjából 40-50 fok, miközben a páratartalom 25-40 százalékos is lehet. Jellemzően valamilyen fényjátékkal együtt igazán élvezetes és a hangsúly nem is feltétlen az izzadáson, hanem a teljes ellazuláson van.
Gőzkabin: A gőzkabinokban a páratartalomé a főszerep és ebben rejlenek a pozitív élettani hatásai is. Itt a hőmérséklet nem megy feljebb 40-50 foknál, de a páratartalom akár a 80-100 százalékot is elérheti.
Tepidárium: A tepidárium egyfajta melegedő, ami tökéletes lehet két szaunázás között. Az itt található 30-40 fokra felfűtött melegítő padok, nyugágyak biztosítják a lehetőséget arra, hogy teljesen ellazuljunk.