Egyre-másra szaporodnak a reptéri rémtörténetek a poggyászok meglopásáról és kíméletlen ide-oda dobálásáról, összetöréséről. Vajon hogyan tudsz biztosra menni abban, hogy a tiedben senki nem tesz kárt, és legfeljebb csak azért kell fohászkodnod a gépen ülve, hogy ne is keverjék el?
Kalapos Tamás, az etaska.hu szakértője válaszolt a kérdéseinkre.
A tolvajok abból a bőröndből lopnak, amit gyorsan és könnyen felnyitnak, amivel nem kell szöszmötölniük. Ezt megelőzendő érdemes tehát minél több praktikát bevetni. Ehhez Tamás a következő tippeket osztja meg:
Számzár
Ha még a bőrönd kiválasztása előtt vagyunk, akkor lehetőleg merev falú és számzárral ellátott darabot válasszunk. Ez a zár eleve be van építve a bőröndünkbe, és csak mi tudjuk hozzá a kódot.
Ha történetesen az USA-ba utazunk, folytatja a szakértő, akkor érdemes úgynevezett TSA zárral szerelt bőröndöt választanunk.
A TSA, vagyis a Szállítmányvédelmi Ügynökség (Transportation Security Administration) több más céggel együttműködve alkotott olyan zárat, amelyet a biztonsági dolgozók univerzális kulccsal kinyithatnak a zárfeltörés szüksége nélkül, függetlenül a zárak egyéni beállításaitól.
Ez a reptéri átvizsgáláshoz szükséges. Ha ugyanis a lezárt bőröndöt gyanúsnak találják, és az nem TSA-záras, akkor sajnos le fogják törni, hogy megnézhessék a csomag tartalmát. Ha viszont TSA-záras a poggyászod, ahhoz lesz a biztonságiaknak kulcsuk, így nem teszik tönkre, ha belülről is ellenőrizni akarják.
Bőröndvédő huzat
Tamás elmondása szerint több szempontból is jó, ha van huzatod. Egyfelől megvédi a bőröndöt a szétnyílástól, ha az megsérülne. Másfelől elrettenti a tolvajokat a macerás kibogozástól. Harmadszor pedig védi csomagot a karcolódástól, szennyeződésektől. Nem utolsó sorban segít, hogy hamar kiszúrd a bőröndödet a csomagkiadásnál.
Elasztikus, azaz teljesen rásimul a bőröndödre. 30 fokon mosható és könnyen meg is szárad, még úgy is, hogy már a bőröndön van.
És még egy plusz: környezetbarát, hisz ezzel nem a rengeteg műanyagot pazarló fóliázást választod.
Számzáras bőröndvédő heveder
Ez a következő, amit Tamás javasol. A heveder szintén megvédi bőröndünket a megrongálódás során a szétnyílás rizikójától, valamint ha esetleg nem számzáras a bőröndünk, egy ilyen pánttal azzá tudjuk varázsolni, tehát tudni kell a kódot ahhoz, hogy le tudjuk venni róla a hevedert és ki tudjuk nyitni a poggyászt.
TSA zárral szerelt bőröndpánt is kapható.
Ha valamiért nem akarsz egy egész huzattal bíbelődni, és nem zavar, ha a bőröndöd összekarcolódik, akkor válaszd ezt!
Lakatok
Hozzáértő interjúalanyunk a lakatot emeli még ki biztos módszerként. Főleg az olyan bőröndökre jönnek jól, amelyeken több cipzáras rekesz is található. Így tényleg biztosra mehetünk az ellen, hogy illetéktelenek matassanak a személyes holmijaink között.
A lakatok között is van számzáras és kulcsos alternatíva, illetve TSA zárral szerelt verzió is.
Fóliázás
Természetesen a fóliázás is opció. Ezt válaszd akkor, ha a fentiek közül egyiket sem sikerült bevetned, és már csak a reptéren van lehetőséged tenni poggyászod biztonságáért. A fóliázó állomásokon pillanatok alatt becsomagolják a bőröndödet – légy biztos benne, hogy előtte mindent kivettél belőle, ami az úthoz szükséges!
Megérkezésed után ollóval tudod levágni róla a fóliát.
És hogy mindezek közül melyek a legtutibbak? “Tapasztalataink szerint az összes közül a legjobb eszköz a lakat és a bőrönd huzat” – jelenti ki Tamás.
A poggyász bebiztosítására tehát több módszer is létezik, amelyekre érdemes rászánnod a pluszköltségeket – hiszen ha a reptéri dolgozóknak kell feltörniük a záradat, vagy a tolvajok jutnak hozzá a holmidhoz, az sokkal többe kerül.
Ne felejtsd el azt sem, hogy eleve a bőrönd kiválasztása sem mindegy: olcsó, puha műanyagból készült darabbal semmiképp se indulj neki egy repülőútnak!