Eredményesen zárult a Zsámbék Város önkormányzata által kiírt, a Zsámbéki Öregtemplom és környezetének megújítására irányuló tervpályázati eljárás. A győztes Közti Zrt. terve alapján újjáépülhet a zsámbéki premontrei templom, a középkori magyar templomépítészet egyik legikonikusabb és legszebb környezetben található szakrális épülete – tájékoztatta az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) az MTI-t szerdán.
A tárca közleménye szerint az Öregtemplom és a premontrei kolostor 1220 körül épült és a közép-európai klasszikus gótika egyik legszebb, legalább részben megmaradt emléke.
A háromhajós bazilika az 1753-as földrengéskor súlyosan megrongálódott. Möller István, a magyar műemlékvédelem egyik legjelentősebb alakja 1889-ben hozzákezdett a restauráláshoz, jelentős munkát végzett, de tervei ellenére nem sikerült újjáépíteni a templomot.
A csaknem 300 éves pusztulás és az elmúlt évtizedek eredménytelen beavatkozásai miatt összeomlás fenyegeti a pótolhatatlan műemléket.
A szakrális jelleg is helyreáll
A Zsámbéki Önkormányzat az ÉKM támogatásával kiírt nyílt, – 10 milliárdos keretösszegű – tervpályázatra 17 pályamű érkezett. A Közti Zrt. győztes pályázata
tégla kiegészítéssel rekonstruálja a templomot, konkrét megoldási javaslatot fogalmazott meg a tornyok fedésére, valamint megteremti a restaurátor és az építész együttműködését
– olvasható a tájékoztatóban.
Mint írják, az ÉKM elkötelezett a műemlékvédelem megerősítése iránt, ezért önálló helyettes államtitkárságot kapott a terület és az idei év végén tovább erősödik személyi állományában, emellett a műemlék támogatásra és hasznosítására olyan koncepció készült el, amely hosszú távon is biztosítja az épületek fennmaradását. Ennek jegyében épül újjá a zsámbéki premontrei templom, így a korábban szintén eredeti formájában helyreállított Jákon, Lébényben és Ócsán található templomokhoz hasonlóan az érdeklődők képet kaphatnak a középkori magyarországi építészetről.
A zsámbéki templom szakrális jellege is helyreáll, a felújítás után a premontrei szerzetesek is visszatérnek a kolostorba
– áll a közleményben.
Nem mindenki lelkes
A műemlékvédelmi szakma korábban nem fogadta egyöntetű lelkesedéssel a felújítási szándék hírét, sokak szerint romként kellene megőrizni az épületegyüttest. Többen attól tartanak, hogy a betonelemekkel brutálisan elcsúfított diósgyőri várrom sorsára jut ez az ikonikus magyar rom is – írja az rtl.hu.