A Boden-tó – vagy ahogy mi helyi magyarok emlegetjük, a Bodeni-tó – összeköti a dél-német vidéket Svájc északi részével és Ausztria legnyugatibb pontjával. A három ország történelme és nyelve nagyon is hasonló, de mégis három különböző világba nyerhet betekintést az ide látogató turista. Míg a német oldal a kissé mozgalmasabb, pörgősebb vidék, a svájci part mentén nagyobb nyugalmat, az osztrák részeken pedig a kettő ötvözetét, az aktív nyugalmat találjuk.
Nyolc éve élünk a Bodeni-tó mellett, írtunk egy útikönyvet az élményeinkről, a látnivalókról, de még a mai napig fedezünk fel új dolgokat a tó körül. Évről évre egyre többen keresnek meg azzal, hogy pár napot a tónál töltenének, segítsem őket néhány információval.
A legtöbbször feltett kérdés az időjárásra vonatkozik, s csak ezután érdeklődnek a turisták a látnivalók után. Általában én összekapcsolom a kettőt hiszen ez az a hely, ahol süthet a nap, eshet az eső, vagy fújhat a szél, mindig lehet találni olyan lehetőséget, amely élvezetessé teszi a napokat.
A Bodeni-tó klímája nagyon kellemes, mert a telek nem hidegek, de alig egy fél órányi autózással már havas hegycsúcsra akadhatunk, tavasszal és ősszel sokat süt a nap, de vannak esős napok is, amelytől csodásan élénk, életteli színe lesz a tájnak.
A nyarak már itt is melegek, évek óta lehet fürdeni a tóban, s a Rajnában.
Összeszedtem azokat a látnivalókat a teljesség igénye nélkül, amelyeket néhány napos, egyhetes nyaralásokra ajánlok, de mindig hangsúlyozni szoktam, hogy ezen a vidéken, ha csak úgy spontán elindulunk kerékpárral, gyalog vagy autóval, akkor is biztosan jól érezzük majd magunkat. Az északi parton barangolva az Alpok integetnek, a svájci oldalon sétálgatva a tó panorámája lesz elbűvölő, míg a tó két végén olyan titokzatos helyekre akadhatunk, mint a Hegau vulkánjain csücsülő várak nyugaton, vagy a Vorarlberg kis túraösvényei és nagy szurdokjai keleten.
Az út során, ha szükségünk lesz szállásra, akkor keressük a kisebb panziókat, vagy apartmanokat, s ha megéhezünk, akkor nyugodtan próbáljuk ki a helyi specialitásokat, a németek már régen túlléptek a barnaszószon, s előszeretettel kínálják a helyi termékeket, mint a halak és a zöldségek. Segítségünkre lehet az információs oldal magyarul a Bodeni-tóról.
Lássuk, hogy mit is láthatunk a Bodeni-tó körül, bőröndöket bekapcsolni, túracipő fel, mert most körbefutjuk ezt a csodás tavat.
Középkori pezsgésből jelenkori nyüzsgés
Konstanz városa, a régió központján a 600 évvel ezelőtti konstanzi zsinat máig ható nyomokat hagyott. Az óváros legtöbb épülete még ebből az időből származik. A középkor legnagyobb eseménye rengeteg embert vonzott a városba, akiket el kellett látni, kialakult egy igazi vendéglátó szellem. Ma is, télen-nyáron pezsgő élet zajlik a középkori falak között.
Pezseg a kikötő, ahonnan tucatnyi hajó és komp indul, pezseg a Rajna-part a sétálni- és úszni vágyóktól, pezsegnek a történelmi emlékek a múzeumokban és pezseg mindenki, ha karácsonyi vásár, vagy nyári fesztivál van.
A leghíresebb sziget a tavon Mainau, a virágsziget
A sziget, amely Európa egyik legnagyobb botanikus kertje bármelyik évszakban különleges élményt tud nyújtani. Napfelkeltétől napnyugtáig csodálhatjuk a keresztes lovagok, majd Eszterházy herceg és a badeni nagyherceg keze munkáját, az ide telepített növényeket és a ma is grófi kezek által ápolt virágkompozíciókat. Itt Ficino, a firenzei platonikus filozófus szavai értelmet nyernek: “a szépség olyan erő, amely elragadja és megszólítja a lelket vagy érzékeket”. Mainau részenként és egészben megerősíti a tételt.
Repülés minden mennyiségben Zeppelin gróffal és barátaival Friedrichshafenben
Turistaszemmel első ránézésre nincs semmi különös Friedrichshafenben. Legtöbben csak azért ismerik, mert repülőtere van, vagy mert itt van a legtöbb vásár, ahol a lakóautóktól a bélyegekig tartó palettán lehet válogatni. Holott vannak izgalmas történetei az aszkéta kolostor romjain működő bordélyháztól kezdve, a fahidakon, Zeppelin és Dornier repüléstechnikai munkásságán, az iskolamúzeumon, vagy természetvédelmi központon át az íriszektől kék rétig. A repülés városában két óriási múzeumba mindenképpen be kell térni.
A Zeppelin gróf munkásságát és a Zeppelint bemutató múzeumban időutazunk, még a Dornier múzeumban repülünk. S ha a múzeumokból elég, akkor a város mellett ott van Eriskirch természetvédelmi területe a fahidakkal és az íriszekkel.
Reichenau, a zöldség, a halak és a kolostorok szigete
Három templom, kolostor, paradicsom és saláta. Röviden így lehetne a Bodeni-tó legnagyobb szigetét jellemezni. Ma a zöldségtermesztés határozza meg a sziget arculatát, de ezer évvel korábban ez a középkori Európa legnagyobb műveltségi központja volt, amely ma az UNESCO Világörökség része. A kolostorban kódexek készültek, oktatás folyt (itt tanultak Nagy Károly fiai), gyógynövényeket termesztettek.
Reichenau az a hely, ahol kerékpárral, vagy gyalog egyszerre élhetjük át a múltat és a jelent, megkóstolhatjuk a tóból kifogott halakat, az itt termelt zöldségeket és bort, majd megnézhetjük a sziget legmagasabb pontjáról a 360 fokos panorámát a Bodeni-tóra.
Borozgató lovagok és kőkorszaki ősök Meersburgban és környékén
Ha egyetlen mondatban kellene mindent elmondanom Meersburgról, akkor az így hangzana: Lovagok és püspökök beszélgetnek egy borospince előtt, majd megérkezik egy kerek szemű, szőkésbarna hölgy, aki rögtön elbájolja az urakat rímekbe öntött szavaival. A Bodeni-tó északi partján fekvő vár már a VII. században a Merovingok stratégiailag fontos bástyája volt, majd egyházi központ lett, később pedig a környék híres költőnője lakott benne.
Ma a borászok tanyáznak környékén és készítik a Bodeni-tó legfinomabb fehérborait. Kétségtelen, hogy a bor nélkül is oda lennénk a városért, mert Meersburgból nyílik a legszebb panoráma a tóra és a túlpartra, az Alpokra.
Nem messze a várostól hatezer évet repülhetünk vissza az időben, hogy ízelítőt kaphassunk a neolitikum emberének életéből Überlingen mellett, Uhldingenben. A tó mélyén évezredekig nyugvó egykori épületmaradványok alapján rekonstruált és felépített épületek segítenek elképzelni az oly távoli életet. A cölöpökön álló házakban magunk is belekóstolhatunk a kor emberének mindennapjaiba, megérthetjük a tó előnyeit és hátrányait.
Festett kő a Rajnán (Stein am Rhein), majd sok-sok kő a Rajnában (Rajna-vízesés)
A Rajna Stein am Rhein településnél lép ki másodszor is a Bodeni-tóból (először Konstanz városánál). Ez a kis svájci település festett falú házaival, középkori kolostorával és várával a kihagyhatatlan látnivalók közé tartozik. Nem kell mást tenni csupán leparkolni a középkori kapu előtt, végig sétálni a főutcán és a Rajna partján, majd inni egy jó kávét és enni egy süteményt, élvezni egy svájci kisváros szépségét.
Itt még csupán egyetlen kis szigetet fedezhetünk fel a folyóban, de néhány kilométerrel arrébb már dübörög Európa legnagyobb vízesése. Behajózhatunk a szemébe, belemászhatunk a fülébe, s még egy kicsit az agyába is. Egy élmény lesz!
Egy kis sárm, egy kis műveltség, egy jó autó, s sportos elegancia, ezek itt Bregenz és Dornbirn urak
Fekvése egyedivé és különlegessé teszi ezt az osztrák várost.
A Bodeni-tó kapuja, az Alpok öleli, csak egy ugrás innen Svájc, Lichtenstein, Németország és kevés olyan turista van, aki nem talál itt magának kedvére való látnivalót, programot. Nyáron a hatalmas vízi színpadon operákat adnak elő, télen egymást érik a kiállítások, koncertek.
Séta közben pedig ilyen kastély jöhet szembe velünk. Pár kilométerre lakik méltó társa, Dornbirn, ahol a Rolls-Royce rajongói órákig csodálhatják Európa legnagyobb gyűjteményét, s ahonnan a túrázás szerelmesei több tucatnyi túraútvonalon hódolhatnak szenvedélyüknek.
Lindau, ahol egy oroszlán áll a kapuban
Lindau fontos kereskedelmi központként székelt a dél és az észak, a kelet és a nyugat között már évszázadokkal ezelőtt. Ennek köszönhetően már a sziget első utcácskájában érezni lehet az épületek hangulatán az egykori kereskedelmi és céhes jelenlétet. Aprócska üzletek, pékek, kávézók álldogálnak és kínálják portékáikat.
A város különlegességét az adja, hogy óvárosa szigeten található, amelyet egy közúti és egy vasúti töltés köt össze.
Híres oroszlánja pedig a tó felől védelmezi a város szívét. Felnőtteknek és gyermekeknek egyaránt nagy élmény a Marionett színház.
Csend, nyugalom és relaxáció, ezt kínálja a Höri-félsziget
A kerékpárosok és túrázók Mekkája ez a félsziget a tó nyugati oldalán. Sehol nem kapunk olyan nyugalmat, mint itt. Ha elfáradunk, akkor az utunkba eső kis falvakban mindig lesz egy hely, ahol ihatunk egy frissítőt, sőt a nyári melegben a tóba is beugorhatunk a számtalan szépen kialakított szabadstrand egyikénél. Emellett megérthetjük, hogy miért is szeretett a német művészvilág mindig is elvonulni a Höribe. Itt alkotott Otto Dix, a festő és Hermann Hesse író is, többek között.
Aki kedvet kapott ehhez a változatos, sokszínű, csodás vidékhez, az vágjon neki! Mi szállítjuk az információt az útikönyvünkön keresztül, a vidék pedig átnyújtja az élményeket.
(Fotók: Az élet sója)