Lenyűgöző csodaország a Füvészkertben - megnéztük a Garden of Lights kiállítást
A budapesti Füvészkert csodaországgá változott néhány hónapra: októberben nyitotta meg kapuit a Garden of LightsAlice Csodaországban tematikájú kiállítása, azóta pedig vidámság, gyermekkacaj, no és persze rengeteg fény lepi be a helyszínt.
A bemutató egészen március 3-ig megtekinthető Magyarországon. Csütörtök délután a Startlap is ellátogatott a Garden of Lights-hoz, a kertben pedig Kiszel Péter főkertész vezetett körbe minket, és volt néhány tippje is a leendő látogatóknak.
A gyerekek tényleg Csodaországban érzik magukat
Ugyan ki ne hallott volna arról a szőke, kék ruhás kislányról, aki addig követett egy furcsa öltönyös nyulat, amíg hirtelen Csodaországban nem találta magát? A furcsaságok pedig csak ezután vették kezdetét a történetében.
A Garden of Lights motívumai végig veszik az 1951-es Alice Csodaországban című Disney-mese összes fontos állomását: van világító nyúlodú, fényes zsugorító ital és növesztő sütemény is. Emellett találkozhatunk a mindig vigyorgó Kandúrral, az őrült Kalapossal, a Szív Királynővel és a kártya haddal is.
„A Garden of Lights csapata ugyanakkor felállított néhány olyan effektet, ami független a mesétől. Ezek zenére adnak elő különböző fényjátékokat, és inkább talán a felnőtteknek lehetnek érdekesek” – mondja a Startlapnak Kiszel Péter.
Úgy egy perccel az első családos látogatók megérkezése után egyértelművé válik, hogy a beállított ötszázezer energiatakarékos LED és húszezer fényfüzér szó szerint felvillanyozza a gyerekeket. A legkisebbek már a második vicces motívumot követően futkároznak, én pedig arra gondolok a sokadik kétségbeesett arcú anyuka láttán, hogy kettő 3-5 év körüli gyermekhez legalább két kísérő kell.
„Sajnos szinte minden este megesik, hogy pityergő gyerekek mennek oda a Füvészkert valamelyik munkatársához, és segítséget kérnek, mert elvesztették a szüleiket. A picik gyakran annyira jól érzik magukat, hogy rohangálni kezdenek, közben pedig elszakadnak a kísérőtől. Szépen kérjük a szülőket, hogy figyeljenek oda. Ez a kiállítás valóban igazán jó élményt adhat a gyerekeknek, de ha valaki nem elég figyelmes, sírás és ijedtség lehet a vége” – javasolja Kiszel.
Indulás előtt fontos tájékozódni
A Garden of Lights Alíz Csodaországban tematikájú kiállítása hétfőtől csütörtökig 16 és 20 óra között van nyitva, a pénteki, szombati és vasárnapi napokon pedig 21 óráig időzhetnek el a Füvészkert fényeffektjei közt a látogatók. Csütörtökön már a viszonylag világos, 16 órás időpontnál is sokan jöttek el a kiállításra.
„Nagyon szerettem volna meglepni a gyerekeimet ezzel a programmal. Vacilláltam, hogy válasszak-e későbbi időpontot, de a fiam három, a lányom pedig ötéves. Van egy megszokott időbeosztásunk, ráadásul holnap reggel korán kell kelnünk az óvoda miatt. Szóval délután fél öt körül már itt voltunk. Végül úgy tűnik, jól döntöttem, mert a gyerekeket a »világosság« ellenére is teljesen lenyűgözik a színek, a zene, a szórakoztató figurák és a fények” – meséli egy édesanya.
Mint Kiszel Péter elmondja, a harmadik fényelemnél, a nyúlodúnál gyakran előfordulnak hosszabb sorok. „Nem igazán tudunk mások elé vágni a motívumnál, mert itt keskenyebb az út. A tumultus másik oka pedig, hogy sokan akarnak képet az alagút alatt. De senki ne ijedjen meg, a többi helyszínnél már szépen felaprózódik a tömeg” – mondja a főkertész.
A legforgalmasabb napok közé a péntek, a szombat és a vasárnap tartoznak, ugyanakkor, mint Kiszel Péter hozzáteszi, gyakran a hétköznapokon is megugrik a látogatók száma. Így azt javasolja, hogy akik spontán ötlettől vezérelve néznék meg a kiállítást, indulás előtt keressenek rá a Garden of Lights oldalára.
„Az online jegyvásárlás mutatja meg, hogy fog kinézni az adott nap. Ha azt látjuk, hogy több száz vagy ezer elővételes jegy elkelt az estére, tudjuk jelezni, hogy erre az intervallumra már nem tudunk eladni több helyszíni belépőt. Amennyiben ez előfordul, valamilyen módon mindig értesítjük az érdeklődőket. Javaslom, hogy csak úgy induljanak el hozzánk, ha nem tettünk ki posztot arról, hogy nincs helyszíni jegyárusítás” – teszi hozzá.
Garden of Lights – remek hely a szülinapokhoz
A kiállítás több mint 100 installációs elemét és 20 fotópontját körülbelül 50 perc bejárni, gyerekekkel viszont 70-80 perc is lehet a nézelődés. A csütörtöki nyitáskor a családos látogatók voltak többségben, de akadtak párok és baráti társaságok is. Végül két barátnőt is sikerült szóra bírnunk. „A barátnőm látott posztokat a kiállításról, és megkért, hogy nézzem meg vele. Már a legelején azt éreztem, hogy varázslatos helyre csöppentem” – mondja egy fiatal nő.
Kiszel Péter hozzá is teszi, hogy a Garden of Lights már számtalan első randit is megélt. „Egyszer hallottam, amikor egy távozó vendég azt mondta a párjának, hogy egész jó volt első randinak, a srác pedig büszkén nyugtázta, milyen kreatív helyet választott” – meséli.
A Füvészkert csodás őszi környezete ellenére a hatalmas fényrengetegben bárkit elkaphat a karácsonyi forralt borozhatnék. A kiállítás elején van is egy stand, ahol lehet vásárolni édességet, teát és forralt bort. Ez utóbbit mi is megkóstoljuk, így biztosra állítjuk, hogy nagyon finom. Két deciliter forralt bor ára egyébként 900 forint.
A Garden of Lights effektjei közt sétálva úgy tűnik, hogy a legnépszerűbb elemeknek az 52 méter hosszú fényalagút és a vicces fotópontok számítanak. A fényképezéssel kapcsolatban Kiszel megjegyzi, hogy a gyerekek és a kert biztonsága érdekében, senki ne menjen az elzárt területekre. „Ne legyen fontosabb egy jó fotó, mint a gyerek testi épsége. Ráadásul a kijelölt útvonalon is klassz képeket lehet csinálni” – mondja. A Füvészkert munkatársai emellett kérik, hogy senki ne bántsa a kiállítási tárgyakat, továbbá ne húzza ki a vezetékeket.
A kiállítás egyik utolsó pontjánál megállítunk egy fiatal nagynénit is. „Az unokahúgom most ünnepli a szülinapját, így elhoztam egy barátnőjével a Garden of Lights-ra. Nagyon tetszett nekik, vissza is megyünk megnézni a kedvenc elemeinket. Az unokahúgom egyébként épp most mondta, hogy eddig ez volt a legjobb születésnapja, szóval már duplán örülök annak, hogy eljöttünk” – mondja.
Cím: Budapest, Illés u. 25, 1083