1827-ben, azaz 196 éve kezdte meg működését a budai Várban a Szentháromság utca 7. számú házban Schwabl Ferenc cukrász. A méltán híres Ruszwurm Cukrászda berendezése csodával határos módon túlélte az 1849-es, valamint a második világháború ostromát is. Így a 200 éves biedermeyer bútorokat a mai napig az eredeti formájában csodálhatjuk meg – írja a Vince.
Színes történelme van a Ruszwurm Cukrászdának
A cukrászda híre olyan gyorsan elterjedt, hogy a püspöki installációkra és lakodalmakra is innen vitték az asztaldíszeket. Szintén a Várnegyed cukrászdáját keresték meg akkor is, ha Erdődy gróféknál bál volt. A későbbi tulajdonos, Richter Lénárt olyan művésze volt iparának, hogy Bécsből gyorsstaféta járt készítményeiért. Az akkori segédje Müller Antal, aki később átvette a cukrászdát, hasonlóan magas színvonalon művelte a szakmát.
Ferenc József 1865-ben őt bízta meg az udvari ebéd asztalának díszítésével. Az 1887-es koronázáskor pedig lánya, Müller Róza nyújtotta át Erzsébet királynénak a cukorból és tragantból készített koronázási dobot és cukorvirágot. Ezt követően, amikor Budán járt Sissi, több alkalommal is megfordult a kis üzletben.
A cukrászda leghíresebb édessége a Ruszwurm krémes sütemény lett. Ez egy nagyon egyszerű és nyilvános recepttúrával rendelkező desszert. Ennek ellenére nem készítik sehol máshol. Titka, hogy a főzött vaníliás tojáskrémet nem tojásfehérjével, hanem felvert tejszínnel lazítják.
Decemberben végleg bezárhat az ikonikus cukrászda
Az utóbbi időben több hír is felröppent a Várnegyedben található cukrászdáról. A polgármester szerint több mint 300 millió forintos tartozása van a bérlő cégnek, ezért indította meg elődje a végrehajtást.
Az eljárás szerint a cég tulajdonosa már meg is kapta a szükséges dokumentumokat.
“Az ingatlant 2023.12.04.-én (hétfő) délelőtt 8 órakor üresen a végrehajtást kérő birtokába adom”
– áll a Budaörsi Járásbíróság által megküldött végrehajtási jegyzőkönyvben, amelyet az üzemeltető Szamos Miklós kapott kézhez.