Erdély minden zuga hemzseg a hívogató látnivalóktól. Akár túrázni szeretnél, akár egy falatra vágysz a történelemből, Románia nem fog csalódást okozni. Sőt, most néhány olyan helyszínt is ajánlunk, amelyek viszonylag közel vannak a magyar határhoz.
Cikksorozatunkban a szomszédos országok határmenti látványosságai közül ajánlunk úti célokat.
Báthory-vár – a történelem szerelmeseinek
Erdély tele van szebbnél szebb várakkal. Ezek közül bár nehéz egyet kiemelni, de az egyik legkülönlegesebb határ közeli épületnek a szilágysomlyói Báthory-vár számít.
Szilágysomlyó egy város Románia északi részén, Szilágy megyében.
A Báthory-várat a város feletti dombon (egyes források szerint Magura hegyen) lehet megtalálni. A helyén korábban Somlyó vára állt. Ezt az épületet a 14. század elején építette Meggyesi Miklós, erdélyi vajda. A vár az 1350-es években a Báthoryak birtokába jutott, de az 1500-as évek közepén elfoglalták és lerombolták a törökök.
A Báthory-vár az 1590-es években épült. Az objektumot szintén megviselte a történelem, így mára a források szerint a vár felújításra szorul. A gyönyörű környezet. eseménydús történelem és Szilágysomlyó hangulata miatt ennek ellenére érdemes egyszer erre tévedni.
Távolság: Debrecen és Szilágysomlyó között a legrövidebb útvonal 111 kilométeres, így körülbelül 2 óra alatt lehet megtenni a két város közti távot.
Állatkert és mauzóleum egy helyen
A Nagyváradi Állatkertet gyakran nevezik a nyugalom oázisaként. A park Románia egyik legmodernebb létesítménye, az intézményben megközelítőleg 150 emlős-, madár-, hüllő- és halfajnak ( ez több mint 700 példányt takar) adnak otthont. A Nagyváradi Állatkertet vagy egykori Rhédey-kertben egy másik különlegességet, a Rhédey Mauzóleumot is érdemes megtekinteni.
A romantikus stílusú objektumot Gróf Rhédey Lajos, Bihar vármegye főispánja építette az 1800-as évek legelején. A Többarcú Nagyvárad nevű Facebook-oldal szerint itt helyezték el a gróf fiatalon elhunyt feleségét.
A mauzóleum közepén található egy szarkofág, ezt Ferenczy István, a neoklasszicizmus egy kiváló magyar szobrásza alkotta meg az 1830-as években.
Az építmény falait antikizáló témájú, grisaille-típusú falképek díszítik, a boltozatán pedig barokkos látszatarchitektúra van. A mauzóleum északi oldalán Rhédey Ferenc várkapitány 1621 körül készült márvány tumbafedőlapját helyezték el.
A források szerint többször feltörték és kifosztották a kápolnát, de mint írják, volt idő mikor az állatkert szarvasai leltek menedékre az épületben. A viszontagságos sors ugyanakkor ma már mit sem látszik az épületen, hiszen a 2000-es években kívülről és belülről is restaurálták.
Távolság: Biharkeresztes és Nagyvárad közt körülbelül 20 kilométer távolság van.
Cseppkőbarlang – extrább programra vágyóknak
A romániai Király-erdő délkeleti részén bukkanhatsz rá a terület egyik mesebeli pontjára, a Mézgedi-cseppkőbarlangra. A területet családosan is ajánlott bevenni, hiszen az érdekes cseppkőképződmények és a barlangban élő denevérek, pillangók, pókok, rákok illetve bogarak biztosan lekötik a legkisebbek figyelmét is egy időre.
A helyszínt gróf Czárán Gyula (1847-1906) tárta fel, azután nem sokkal feltérképezte és leírást is készített a cseppkőbarlangról.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A Mézgedi-cseppkőbarlang teljes hossza ma meghaladja a 4700 métert a források szerint. A helyszín híres arról, hogy barlangi medvétől származó csontmaradványokra bukkantak a területén.
A barlangba a felnőtt jegy ára 20 lej, a gyereké (5-14 éves korú) pedig 15 lejbe kerül. Az 5 év alatti gyerekek ingyenesen látogathatják a barlangot.
Távolság: Biharkeresztes úgy 98 kilométerre van a Mézgedi-cseppkőbarlangtól, tehát az utazás kicsit több időt vesz igénybe autóval másfél óránál.
Pontoskő – ha szereted a szép kilátást
Erdélyben a román-magyar határ közelében is bőven lehet csemegézni a túraútvonalakból. Ezek közül a Pontoskő dombja számít igazán gyönyörű, de könnyen teljesíthető vállalkozásnak.
A helyszín a Belényesi-medence peremén található.
A domb körülbelül 300 méter magas, a tetejére egy meredek vonalon lehet feljutni, ahol gyönyörű kilátás nyílik a Belényesi-vidékre és a Körösre.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A túrázás után érdemes megtekinteni a Pontoskő településen lévő görögkatolikus templomot is. Az épület az 1800-as évek második felében épült.
Távolság: Gyula és Pontoskő között szintén körülbelül 98-99 kilométeres a távolság.
Boga-völgye
A Boga-völgye és környéke szintén megérnek egy túrázást. A völgy a Pádisi karsztfennsík előszobája, tehát Románia nyugati részén helyezkedik el a magyar-román határtól körülbelül 100 kilométerre.
Вижте тази публикация в Instagram.
Ez Románia egyik legkülönlegesebb karsztvidéke, hiszen, mint a padis.hu írja, a területen több mint 20 kiépített túraútvonal van, és mindegyiken valamilyen egyedi látványosság várja a látogatókat.
Az egyik leghíresebbnek a Boga-völgynél lévő Bulz-kő (Piatra Bulzului) számít.
Ez a források szerint egy több mint 70 méter magas mészkőtömb, amely a Torockói-hegység délkeleti részén helyezkedik el. A természeti csodát gyakran nevezik Indián sziklának is, mivel a formája sokakat egy ember fejére emlékeztet.
A terület egyébként tele van szebbnél szebb vízesésekkel is, az egyik legismertebb talán a körülbelül 10 méter magas Schmidl vízesés. A helyszínt viszonylag egyszerű megtalálni, mert a források szerint a Boga-völgyében eddig a vízesésig vezet az út.
Távolság: Gyulától körülbelül 130 kilométer távolságra van a Bulz-kő.