Bizonyára sokan vagyunk, akik néha elmenekülnénk hidegebb napokon egy olyan helyre, ahol süt a nap, jó idő van és akár még fürdeni is lehet a tengerben. Persze vannak olyan mediterrán helyek, ahová bármikor elmehetünk és élvezhetjük a meleget. De a legtöbb esetben ezek nem éppen pénztárcabarát lehetőségek.
Ebben az összeállításban négy olyan várost mutatunk, ami már annyira délen fekszik, hogy szerencsés időjárás esetén fürödhetünk is a tengerben. De ha „rossz” időjárás van, még akkor sem kell aggódni, a legtöbb esetben egy pólóban fel tudjuk fedezni a várost és annak környékét.
1. Akaba (Jordánia)
Jordánia déli részén található az ország egyetlen kikötővárosa, a körülbelül 100 ezer fős Akaba. Bár az Izraelben kitört konfliktushoz közel esik a terület, Jordánia jó eséllyel kimarad a háborúból, így az utazás során sem adódhatnak problémák.
Ha tengerparton szeretnénk megpihenni, azzal viszont van egy kis nehézség. Akabába ugyanis van repülőtér, de Budapestről csak Ammánba, a fővárosba lehet eljutni átszállás nélkül – na meg igen kedvező áron. Viszont az utazás éppen ettől is lehet különleges, hiszen lehetőségünk van felfedezni egy másik várost is.
Ammánban kihagyhatatlan a Grand Husseini mecset mellett kezdődő piac, ahol a zöldségek és gyümölcsök mellett érdemes vásárolni az olíva bogyókból, sós magvakból vagy az aszalt gyümölcsökből. Persze ha itt járunk, akkor a mecset épületét sem szabad kihagyni, aminek felújítását 1989-ben fejezték be és amibe egyszerre akár hatezer ember is imádkozhat.
Az Amman Citadella a főváros egyik legfontosabb régészeti lelőhelye. Az itt végzett ásatások során számos római, bizánci és korai iszlám maradványt tártak fel. A domb tetejére már csak azért is érdemes felsétálni, mert nem csak a város történelmének egy darabját ismerhetjük meg, hanem mert lenyűgöző kilátás nyílik a városra.
Az utat azzal tudjuk még emlékezetesebbé tenni, ha Akaba felé megállunk Vádi Músza városában, ahonnan gyalogosan el lehet jutni Petra romjaihoz. Valószínű senkinek nem kell bemutatni a képekről is ismert, több mint 2000 éves, a vörös sziklába vájt, 45 méter magas Al-Khazneh-t.
Na de akkor néhány szót Abakáról is. A város a földrajzi elhelyezkedése miatt sivatagi éghajlattal rendelkezik, így a forró nyarak mellett a telek is igen melegek. Tavaly januárban volt olyan nap, amikor 28 fok volt a maximum hőmérséklet, de 2022 decemberében 5 olyan nap is volt, amikor 29 fokot mértek.
Éppen ezért télen is meg tudunk fürdeni a Vörös-tengerben. Erre tökéletes választás az 500 méteres partszakasszal rendelkező Berenice Beach Club. A kristálytiszta víz miatt lehetőségünk van közelebbről megismerni a tengeri élővilágot és a korallzátonyokat. De a városban található az ország legnagyobb vízi parkja. Az Akaba Tengeri Parkban nem kevesebb, mint 25 csúszda áll a csobbanni vágyók rendelkezésére. Érdemes még felfedezni a Sharif Hussein Bin Ali-mecsetet.
Ha pedig szó szerint beleharapnánk a helyi gasztronómiába, akkor keressük a vendéglátóhelyeken a sayadieh-t, ami egy rizzsel tálalt halétel, vagy az amalfuf-t, ami káposztalevélbe tekert rizs és darált hús.
Fontos megjegyezni, hogy Jordániába történő belépéshez szükségünk lesz vízumra. Kérelmet a Jordán Hásemita Királyság budapesti Konzuli Képviseletén lehet benyújtani. Egyszeri beutazásra szóló turistavízum felvehető az ammani és az aqabai repülőtéren is, valamint a legtöbb szárazföldi és tengeri határátkelőhelyen.
Ennek díja 40 JOD, ami körülbelül 20 ezer forintnak felel meg. A vízummal 30 napot lehet az országban tartózkodni.
Repülőjegyet Budapestről Ammánba már bővel lehet találni 10 ezer forinttól kezdődően.
A helyben történő utazásnál egyedül arra kell figyelni, hogy ne a turistákat lehúzó busztársaságokat válasszuk. Ez esetben az Akababa való út költsége sem lesz jelentős.
2. Dubaj (Egyesület Arab Emírségek)
A Perzsa-öböl partjánál fekvő város kétségtelenül egyedülálló, mind építészetileg, mind kulturálisan. A mérnöki csodával megalkotott épületekkel és a mesterséges szigetekkel olyan az egész, mint ha a jövőbe csöppennénk bele.
Budapest és Dubaj között minden nap közlekedik a Wizz Air járata és sok esetben ki lehet fogni már 22 ezer forint környékén egy-egy jegyet, ezért érdemes a társaság oldalát fürkészni.
A téli időszakban viszont szinte mindig akad 40 ezer forint vagy az alatti jegy. Sőt, még szállásokat is találni elfogadható áron, persze ha nem a legnagyobb luxust szeretnénk élvezni.
Még a homokos tengerpart használata is ingyenes, szóval ha csak nézelődnénk és megcsodálnánk a különleges épületeket, valamint megmártóznánk a strandon, akkor nem csak a tengert, hanem az utat is egész olcsón megúszhatjuk.
A tömegközlekedés évről-évre egyre fejlettebb, amit nagyon barátságos áron használhatunk. Ehhez érdemes kiváltani a Nol Ticketet. Ebből is érdemes a Silver-t választani, ami minden típusú eszközre, azaz metróra, hajóra, vonatra és buszra is érvényes. Ennek ára 25 dirham (2500 Ft), amiből 19 leutazható. A kártyát azért is kell megvenni, mert készpénzben nem lehet fizetni tömegközlekedését. A jegyárak zónánként változnak, de a legtöbb látnivalót magába foglaló 2-es zónában egy jegy 5 dirham, azaz 500 forint. 11 ezer forintért viszont olyan 7 napos jegyet is vehetünk, ami az egész városban érvényes és korlátlan utazást biztosít.
Ha már itt járunk, akkor viszont érdemes felmenni a világ legmagasabb épületére, a 828 méter magas Burj Khalifába. Itt is többféle jegy közül választhatunk, de érdemes azt a kombinált jegyet megvenni, ami az épület 125. emeletére, valamint a Dubai Aquariumba is elmehetünk, ahol megtalálható a világ legnagyobb felfüggesztett akváriuma, és ami 140 tengeri fajnak ad otthont.
A város számtalan izgalmas programlehetőséget tartogat. Felfedezhetjük az arab művészetet a Al Quoz művésznegyedben, megismerkedhetünk a modern építészettel és a legismertebb designerek alkotásaival a Dubai Design District-ben, vagy akár tevegelhetünk is egyet a környékbeli sivatagokban. Ha a ramadán idején érkezünk, akkor alkonyat után megnézhetjük a tradicionális vendéglátóhelyeken, ahogy a hívő muszlimok a barátaik és családjuk körében elfogyasztják az iftárt.
Az időjárás miatt nem kell aggódni, decemberben és januárban is 26-29 fok körül alakul a nappali hőmérséklet, ha épp napsütéses időszakot fogunk ki.
3. Lárnaka (Ciprus)
Kulturális szempontból Ciprus az egyik legizgalmasabb ország. Egyszerre két ország és annak kultúrája találkozik a szigeten. Ráadásul a lehetőségek is igen szerteágazó: pihenhetünk a tengerparton, de meg is mászhatjuk a hegyeket, ahol a legmagasabb pont 1952 méteren található.
Árban is igen barátságos a sziget. Az élelmiszerárak a boltban igen kedvezők, de vásárolhatunk a piacon is, ahol a mediterrán országokra jellemző tengeri különlegességeket is be lehet szerezni. Az éttermek és a vendéglátóhelyek is hasonló áron mozognak, mint Magyarországon. Éppen ezért feltétlen próbáljuk ki a helyi gasztronómiai kínálatot. A ciprusi konyha csaknem olyan változatos, mint a történelem. Felfedezhetjük benne a török, a görög és a közel-kelet ízeit.
Lárnaka ráadásul tele van különleges történelmi emlékekkel. A város központi terén található a 9. századi bizánci Szent Lázár-templom. Nevét arról a Lázárról kapta, akit Jézus négy nappal a halála után feltámasztott. Lázár 30 éven keresztül volt Ciprus püspöke és egykori sírhelye is itt található. Sajnos a sírhely üres, mert a földi maradványokat először Konstantinápolya szállították. Később, a 14. századi keresztes hadjáratok idején tovább akarták szállítani, eltűntek a koporsó eltűnt és annak hollétét a mai napig homály övezi.
Érdemes még megemlíteni a Lárnakai erődöt, amely középkori ágyúknak, síremlékeknek és egy kis múzeumnak is otthont ad. A kikötőkben pedig bármikor érdemes tenni egy kellemes sétát – legyen szó a naplementéről vagy a napfelkeltéről.
Buszokkal rendkívül olcsón utazhatunk a szigeten. A fővárosban már 4 eurótól lehet találni jegyet. A város különlegessége, hogy történelmi okok miatt egy országhatár szeli ketté Nicosiát. Ha van útlevelünk, akkor akár át is mehetünk a törökországi részre és megtapasztalhatjuk a szigetre jellemző kettős kultúrát. Ha hosszabb ideig tartózkodunk Cipruson, akkor érdemes a busztársaságok oldalait átböngészni, hogy más városokat is megismerhessünk.
Repülőjegyet már 10 ezer forintért lehet találni egyetlen útra, ráadásul a szállások árai is meglehetősen alacsonyak ebben az időszakban.
Ennek fő oka, hogy a mediterrán időjárás miatt itt nem igazán kell a szállásadónak rezsiköltséggel számolnia. Két főre négy napot repülőjeggyel és szállással szerencsés esetben ki lehet hozni az utat 100 ezer forintból.
4. Tenerife (Spanyolország)
Bár földrajzilag már Afrikához sorolható, mégis Spanyolországhoz tartoznak a Kanári-szigetek, amin közel egymillió ember él. A szigetcsoport fővárosa Santa Cruz de Tenerife. Egy héten hét alkalommal is eljuthatunk ebbe a különleges városba, hiszen a Ryanair és a Wizz Air is működtet járatokat.
Bár előre úgy tűnhet, hogy a Budapesttől 3700 kilométerre fekvő Kanári-szigetekre luxus lenne elutazni, nagy meglepetésre a téli hónapokban találkozhatunk olcsó jegyárakkal. Decemberben és januárban is vannak olyan napok, amikor az egy útra szóló jegy 20 ezer forint alatt van. Szállásban szintén nagy a választék. Egy jól felszerelt, tengerre néző teraszos apartmant már lehet találni decemberre 70 ezer forintért 2 főre és 4 éjszakára. Ez pedig igen kedvező ár.
A sziget rendkívül változatos, ezért biztosan megtalálja mindenki a számára ideális szórakozási lehetőséget. A tengerben szörfölhetünk, vagy golfozhatunk a számtalan golfpálya egyikén. Aki pedig inkább a hegyekben túrázna, annak is nyitva áll a lehetőség. Télen nem ritka, hogy a magasban nagy mennyiségű hó esik, miközben a tenger mellett élvezhetjük a 20 és 30 fok közötti hőmérsékletet.
A városban és a környékén tényleg minden van, ami egy felejthetetlen kikapcsolódáshoz szükséges. Fürödhetünk a tengerben, este kémlelhetjük az eget a város csillagvizsgálójából, bebarangolhatjuk a tenger szikláira épített régi romokat vagy szüretelhetünk banánt a környékbeli banánföldeken. De ellátogathatunk a XV. században felhúzott gyarmati stílusú településre, San Cristobal de la Laguna városba, ami UNESCO védelem alatt áll.
A természet kedvelőinek érdemes befizethetnek egy hajóútra, hogy a parttól távolabb eső vizeken megfigyeljék az ott élő delfineket és bálnákat.
Gasztronómiában sem kell szégyenkeznie a szigetnek, ami nem kevesebb, mint öt Michelin-csillagos étteremmel büszkélkedhet. De ha már az olcsó utazásról van szó, akkor nem feltétlen kell a legdrágább éttermekbe ellátogatni. Csak ülj le bármelyik part menti vendéglátóhelyre, élvezd a friss tengeri fogásokat és a gyönyörű kilátást.