Az egész világ Izraelről beszél. Szombaton támadássorozat érte a közel-keleti országot, a humanitárius katasztrófa és hadiállapot kihirdetése nemcsak lelki megpróbáltatást jelent az izraelieknek, a kialakult helyzet súlyosan érinti többi között az ország turizmusát is.
Megkerestük dr. Kiss Róbert Richárd turisztikai szakértőt és Váradi János Izrael-szakértőt, a Shamrock Escapes utazási iroda alapítóját, mint mondják, a szállodák, éttermek és turisztikai látnivalók zsidók és palesztinok tízezreinek biztosítanak munkát, a teljes leállás most a családjaik megélhetését veszélyezteti.
A turizmus fontos Izraelnek
„A mostani eseménysorozat sajnos katasztrofális hatással van az izraeli turizmusra”- kezdi Kiss Róbert Richárd. Mind a turisztikai szakértő, mind pedig Váradi János egyetértenek abban, hogy bár a konfliktus rendszeresen kiéleződött a felek között, ezeket – és hatásaikat – nem lehet összehasonlítani az október 7-én indult támadássorozattal.
„Ehhez hasonló mértékű konfliktus, háború nem történt 50 éve Izraelben. A korábbi évek konfliktusai időben és térben is korlátozottak voltak, nem okoztak jelentősebb és tartós fennakadást az izraeli turizmusban. Pár nap, vagy maximum pár hét után mindig helyreállt a béke és a rend. A számok is bizonyítják, hogy a beutazó turizmus folyamatosan és látványosan növekedett. Például magam is voltam Izraelben magyar csoporttal egy korábbi “rakétázásnál”. A Vaskupola tette a dolgát, a gázai határ közelében zajló eseményeket nem különösebben lehetett érzékelni a turisták által leginkább látogatott helyeken. A mostani helyzet viszont súlyosabb, mivel nem csak rakéták, hanem fegyveres terroristák is átlépték a határt. Mégis azt mondom, hogy Izrael minden tekintetben túl fog jutni ezeken a szörnyű napokon” – jegyzi meg Váradi.
Az Izraelbe látogatók száma meghaladhatja a 3 és fél milliót évente Kiss szerint. Hozzáteszi, 2022-ben a legtöbb, 231.500 beutazó Franciaországból érkezett az országba, a második helyen az Egyesült királyság áll 174.600 látogatóval, a harmadikon pedig Németország 149.100 beutazóval. Magyarországról maximum 40 ezren látogattak el Izraelbe a legjobb időszakban. „Összehasonlításképp: Magyarországra körülbelül 10 millió, Franciaországba úgy 80 millió utazó látogat el egy évben. Ezekhez hasonlítva nem tűnik olyan kimagaslónak az izraeli adat, de a Közel-Kelet viszonylataiban rendkívül populáris úti célnak számít, sőt, nevezhetjük akár turistaparadicsomnak is” – mondja.
Mint Váradi megjegyzi, Izrael egy „high-tech” ország nagyon fejlett iparral. „Azonban a turizmus is egy jelentős munkaadó és bevételi forrást jelent. A szállodákban, éttermekben, turisztikai látnivalóknál izraeliek és palesztinok tízezreinek nyújtanak munkát, a turizmus tehát a családjaik megélhetését biztosítja. A leállás most nagyon nehéz helyzetbe sodor sokakat” – jegyzi meg.
Lemondás vagy átfoglalás?
Az utazási cégek mellett rengeteg európai és amerikai légitársaság döntött úgy, hogy ideiglenesen nem indít járatokat Izraelbe. „Egyébként még most is vannak oda tartó járatok, el lehet utazni az országba. Az emberek ugyanakkor elsősorban inkább szeretnének hazajutni Izraelből, mintsem kiutazni. Ráadásul hadiállapotot hirdettek, ilyenkor nem is beszélhetünk klasszikus turizmusról” – mondja Kiss, a visszaállással kapcsolatban pedig hozzáteszi, hogy egyelőre lehetetlen megjósolni a végkimenetelt.
„Az illetékesek azt közölték, hogy elhúzódó konfliktusra számítanak, így most még nem tudjuk, hogy mi lesz 2024-ben vagy 2025-ben. Ugyanakkor láttunk már olyat is, hogy Izrael relatíve rövid időn belül képes volt nagyobb szabású akciókra. Ami a légitársaságokat illeti, Vis maior helyzetről van szó, tehát hogy a szolgáltatók lehetővé teszik az átfoglalást, lemondást, nagyon korrekt hozzáállás a részükről” – jegyzi meg.
Váradi tapasztalatai szerint Izrael turizmusa a háború mielőbbi befejezésével gyorsan újjáéledhet, hiszen az utazási irodája nagyon kevés lemondást kapott, az ügyfelek inkább a megtervezett utazások átfoglalását kérték.
„Bár egyelőre nem látjuk a háború végét, nagyon bízom benne, hogy gyorsan és megnyugtatóan zárulnak le a harcok. A terveink, reményeink szerint a most elhalasztott utazások tavasszal már megvalósulhatnak. Jelenleg egyeztetünk az összes érintett utasunkkal és átfoglaljuk a csoportjainkat tavaszra. Minimális a lemondás, az utasok többsége el akar utazni Izraelbe, amint ismét biztonságossá válik az ország” – mondja.
Izrael megváltozott
Az elmúlt napokban több szakértő is megszólalt többek között azzal kapcsolatban, hogy 20-25 évvel korábban elképzelhetetlen volt, hogy a Nova vagy Super Nova fesztiválhoz hasonló eseményt tartsanak meg a Gázai övezet közvetlen közelében. A fesztivált Re’im kibuc mellett rendezték meg, ez 10-15 kilométerre van a Gázai övezet határától. A viszonylag nyugodtabb két évtized tehát szabadabb hangulatot teremtett és bővítette Izrael turisztikai kínálatát is.
„Jeruzsálem vagy Tel-Aviv városában úgy közlekedtek az emberek, mint bármelyik más európai ország városaiban. Ami a Gázai terület melletti részeket illeti, ha visszatekintünk, azt látjuk, hogy 2006 környékén csak módjával lehettek nagyobb rendezvények az ország övezettel határos részein. Miután azonban Izrael elfoglalta a Gázai övezetet, majd kivonultak, egy nyugodtabb időszak következett, az emberek biztonságérzete pedig megerősödött” – mondja Kiss, és hozzáteszi, 2011-2012 körül maga is járt egy rendezvényen az övezet közelében.
„Ez épp akkor történt, amikor szélsőségesek szétlőttek egy katonákat szállító buszt Izraelben. Szóval magam is tapasztaltam, hogy az évek múlásával valóban megváltozott az utazók félelemérzete a Gázai övezet közelében” – meséli.
A háború a környező országok turizmusát is érintheti
Váradi János szerint az Izraelt körülvevő országok, Libanon, Szíria, Jordánia és Egyiptom közül az utóbbi kettőnél beszélhetünk turizmusról. „Izrael önmagában is rengeteg látnivalóval szolgál, egy utazás általában nem is elég ahhoz, hogy igazán megismerje valaki az országot. A környező területek közt leginkább Jordánia az a hely, ahová sokan átutaznak, de inkább csak egy rövidebb időre, például megtekinteni Petra romvárosát. Több iroda kínál továbbá Izrael – Jordánia körutazásokat, ezek mostértelemszerűen szintén szünetelnek egy ideig” – teszi hozzá.
Mint Kiss mondja, Petra városa mellett a közkedvelt üdülőhely, Akaba és környéke számít népszerű úti célnak Jordániában. „Érdekesség, hogy volt olyan időszak, amikor a magyar turisták érkeztek a legnagyobb számmal Jordániába. Egyiptom pedig a turizmusból él, a GDP-je jelentős része innen áramlik be” – mondja.
Azzal kapcsolatban, hogy a háborús helyzet hatással lehet Egyiptom és Jordánia turizmusára, Váradi szerint az eszkalálódás mellett attól is függ, hogy milyen sokáig húzódnak majd el a harcok. Kiss ugyanakkor megjegyzi, egy háború mindig lehet hatással a környező országok turizmusára. „Gondoljunk csak bele abba, hogy Magyarország mennyi amerikai turistát veszített, mert szomszédos Ukrajnával. Ez annak ellenére történt meg, hogy biztonságos országnak számítunk. Hasonló tendencia bekövetkezhet Egyiptom és Jordánia esetében is” – zárja Kiss.