A legtöbb légikikötőben jelenleg a szabály, hogy minden utas maximum 100 ml-es tartályokban vihet fel folyadékot vagy gélt a repülőgépre. Ezeket egy átlátszó és visszazárható műanyag tasakban kell elhelyezni, összértékük pedig nem haladhatja meg az 1 litert. Nemrég több repülőtér is bejelentette, hogy feloldják ezt a korlátozást. A 24.hu megkérdezte a ferihegyi reptér üzemeltetőjét, hogy idehaza enyhítenek-e a mostani szigorításon.
Az új típusú, CT-berendezéseknek köszönhetően egyre több helyen törtlik el a gépekre felvihető folyadék-mennyiség korlátozást, amit egy 2006-ban meghiúsított terrorcselekmény miatt vezettek be. A Milánó-Linatei, a Róma-Fiumicino nemzetközi, a London-City és a Madrid-Barajasi repülőtéren már biztos, hogy megszűnik ez a szabályozás 2023 végén vagy 2024 elején.
Magyarországon is megszűnhet a korlátozás
A magyar repülőtéren akkor szűnik meg ez a korlátozás, amikor sikerül olyan kézipoggyász-ellenőrző CT-berendezéseket üzembe helyezni, amelyek lehetővé teszik a nagyobb mennyiségű folyadékok hatékony vizsgálatát.
A Budapest Airport ilyen berendezést először az egyes terminál újranyitásával tervez bevezetni. Jelenleg az építési engedély beérkezésére várnak. A tervek szerint legkésőbb 2025 nyarán meg kell nyitnia a terminálnak ahhoz, hogy a növekvő utasforgalmat hasonló színvonalon ki tudják szolgálni.
Tehát két év múlva nagyobb mennyiségű folyadékkal is fel lehet majd szállni a gépekre az egyes terminálról.
Arról viszont nincs információ, hogy a mostani utasforgalmat lebonyolító kettes terminálon mikor helyzenének üzembe CT-berendezéseket. A tesztelések jelenleg is zajlanak.