Míg Horvátországot turisták tömkelege árasztja el a nyári hónapokban, a szomszédjában lévő Bosznia-Hercegovina gyakran számításba sem jön potenciális úti célként. Valószínűleg sokak számára ismert az itt lezajlott háború, azt viszont már kevesen tudják, hogy mintegy 30 évvel a konfliktus után Bosznia-Hercegovina Európa egyik legizgalmasabb helyszínévévált – így mutatta be a balkáni országok egyik igazi ékszerdobozát a CNN.
A tekintélyes magazin egyáltalán nem fogott mellé, mikor Bosznia-Hercegovina adottságairól áradozott. Az ország meglehetősen olcsón ad ízelítőt hihetetlen természeti csodákból, kulturális sokszínűségből, varázslatos városokból, építészeti remekművekből, fantasztikus éttermekből és különleges kávézókból. Az őszi utazás kedvelői készíthetik is a bőröndjeiket: legyen szó akár egy egynapos, akár egy hosszabb kirándulásról, Bosznia-Hercegovina mindig remek ötlet.
Amit mindenképp érdemes megnézni
Talán egy élet is kevés ahhoz, hogy Bosznia-Hercegovina minden zugát bejárjuk. Az utazóknak először így két állomást érdemes megcélozniuk. Az egyik a főváros, Szarajevó, a másik meg a déli területek legvarázslatosabb pontja, Mostar.
Szarajevó
Bosznia-Hercegovina fővárosát a gazdag kulturális adottságai miatt gyakran „Európa Jeruzsálemének” hívják. Szarajevó mintegy 275 000 lakost számlál, így ez az ország legnagyobb városa. A terjedelmes terület ellenére a helyi látnivalók többsége a központban, pontosabban a Miljacka folyó környékén, Szarajevó óvárosi részén helyezkedik el. Ez az utazóknak mindenképp jó hír, hiszen gyalogosan is könnyen megközelíthető a kiszemelt helyszínek többsége.
Először érdemes a Baščaršija (Báscsársijá) helyszínével megismerkedni a fővárosban. Ez a különleges történelmi központ nem csupán Szarajevó jelképévé vált, de a város jelentős tájékozódási pontja is.
A Baščaršija közvetlen közelében található fontos helyi látványosságok közé tartozik a fantasztikus akusztikájú Gazi Husrev-bég mecset; a Ferhadija, Szarajevó leghíresebb sétánya; a mintegy 30 méter magas szarajevói óratorony illetve a Kazandžiluk, a főváros egyik legrégebbi és legismertebb utcája.
A tértől pár perc gyaloglásra található a világ egyik leghíresebb hídja is.
A Latin-híd a Kozja híddal, a Šeher-Ćehaja híddal és a Rimski Mosttal a negyedik régi kőhíd, amely máig fennmaradt Szarajevó területén. A hidat Princip hídnak is nevezik, hiszen az északi hídfőjénél követtett el merényletet Gavrilo Princip Ferenc Ferdinánd és Chotek Zsófia ellen 1914-ben.
A magaslati élmények kedvelőinek kötelező meglátogatniuk a Sarajevo-Trebević felvonót, ez Szarajevó egyik legkedveltebb kirándulóhelye.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Szarajevóban ezek mellett megéri betérni néhány különleges múzeumba is. Az Optikai Csalódások Múzeuma (Muzej optičkih iluzija) az a hely, amivel az ember elsőre csak a gyerekei számára szeretne kedveskedni, a végén pedig azt tapasztalja, hogy maga is újra átadta magát a hatévesek örömteli lelkesedésének a tárlat alatt.
A háborús gyermekkor múzeumában (Muzej ratnog djatinjstva) tekinthetsz bele Bosznia-Hercegovina egyik legszomorúbb és leginkább egyedi kiállításába. Az intézményben emléktárgyakon, videókon és szóbeli visszaemlékezéseken keresztül mutatják be boszniai gyerekek délszláv háborús élményeit.
Mostar
A boszniai kirándulások másik kötelező eleme a hercegovinai terület legnagyobb városa : Mostar.
Ez Bosznia-Hercegovina ötödik legnagyobb városa és az ország egyik leglátogatottabb úti célja. A Mostár adta egyedi atmoszférával egyébként nem árt „vigyázni”, hiszen a varázsa már megszámlálhatatlan mennyiségű turistát bűvölt meg.
A város az Öreg hídról (Stari most) kapta a nevét. Ez a Neretva folyó fölé tornyosuló hányatott sorsú építmény, no és persze a hídugrói, igazi helyi látványossággá nőtték ki magukat.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Közvetlenül a híd két oldalán találhatóak a macskaköves óváros bazársorai, ahol órákat is el lehet tölteni az egyedi szuvenírek, csecsebecsék és török kávézók közt.
Ismert helyi látnivaló továbbá a Koski Mehmed pasa mecset, a Karađoz Beg mecset, a Muslibegović-ház és a délszláv konfliktust bemutató múzeum (Muzej žrtava rata i genocida 1992-1995). Mostar háborús sebei – rengeteg más boszniai helyszín mellett – a mai napig nem gyógyultak be, hiszen még most is látni rengeteg olyan épületet, amelyeken megmaradtak a lövések és harcok nyomai.
A város mindössze néhány kilométerre található az oszmán építészetben és mediterrán stílusban gazdag Blagajtól.
Ezt tartják Bosznia-Hercegovina egyik legszebb településének.
A 3000 lakosú Blagaj középkori városa a Buna folyó partján található. A terület a természeti szépségek mellett számos kulturális és történelmi látnivalót rejt magában. Az utazóknak érdemes ebéd környékére időzíteni az érkezést, hiszen rengeteg fantasztikus étterem van a Buna folyó forrása körül.
Ennyibe kerül az utazás
Ha Bosznia-Hercegovinába megyünk, Szarajevóban és Mostarban célszerű szállást foglalni, hiszen az ország legszebb látványosságai könnyen megközelíthetőek a két városból. Ha körülbelül két hónappal az utazás előtt el tudod intézni a szállásfoglalást, Szarajevóban és Mostarban 8 és 15 ezer forint/ éjszaka között tudsz igényes szobát, lakást bérelni két fő számára.
Ami a hasadat illeti, egy olcsóbb mostari vagy szarajevói étteremben 2000 forint alatt is megúszhatod az étkezést, a középárkategóriás helyeken pedig körülbelül 10 ezer forint körül vannak a háromfogásos ebédek két fő részére.
A szállásfoglalás és étkezés mellett azt is fontos kitalálni, hogy milyen formában szeretnéd megoldani az utazást.
A magyar és a bosznia-hercegovinai főváros között kicsit több mint 530 kilométer a távolság, tehát autóval durván 6 óra alatt érhetsz célba. Ha busszal vágnál neki Bosznia-Hercegovinának, akár durván kétszer ennyi időbe is telhet az utazás. Ez a hír elsőre valószínűleg sokak kedvét szegheti, a jegy ára ugyanakkor mindössze 20 ezer forint körül mozog Budapest és Szarajevó között.
Szarajevó és Mostar közt pedig 126 kilométer van, ezt a távolságot vonatozással úszhatod meg a legkedvezőbb áron. Egy felnőtt jegy ára Szarajevó és Mostar között kevesebb mint 3 ezer forint.
Ha jobban kedveled a kényelmesebb megoldásokat: egy átlagos autó bérlése 10 és 20 ezer forint körül van.
A kisebb távokhoz a taxi is remek megoldás, hiszen a fuvarok ára szintén kifejezetten kedvező mindkét városban. Az alapdíj Szarajevóban 490 forint, a kilométertarifa pedig 294 forint. Mostarban ez az összeg körülbelül 588 és 196 forint. Tartsd észben ugyanakkor, hogy az utazás előtt fontos lebeszélni a sofőrrel, hogy milyen összegért visz el a célállomásig.
Ősszel és tavasszal a legjobb
Igaz, hogy csak 126 kilométer választja el őket egymástól, de a mostári illetve fővárosi időjárás nem vehetők egy kalap alá.
Mostar a régió egyik legmelegebb városa, ahol nyaranta a hőmérséklet gyakran eléri a 40 fokot is.
Így volt ez a 2023-as évszakban is, sőt, más európai országok mellett itt is előfordultak ennél melegebb értékek is.
A Szarajevó környéki időjárás ezzel szemben már nem tér el ennyire kirívóan a magyarországitól vagy észak-horvátországitól. A nagy meleget és a turisztikai adottságokat figyelembe véve a tavasz és az ősz a legideálisabb időszak ahhoz, hogy megismerd ezt a gyönyörű területet.
Mostarnál ekkor ízelítőt – vagy egy utolsó falatot – kaphatsz a nyári napsugarakból, Szarajevó területén pedig épp kellemes hőérzet vár majd rád.
Bosznia-Hercegovina különleges ízei
Csakúgy mint a környékbeli országoknál, Bosznia-Hercegovina konyhájában is megvannak a mediterrán, a balkáni és keleti elemek.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A legismertebb hagyományos helyi ételek közé tartozik a burek, a ćevapi és a dolma. A dolma minden töltött zöldség elnevezése. Az egyik legnépszerűbb boszniai leves pedig a begova čorba.
Ha szereted a raviolit, mindenképp kóstold meg a klepét is. A klepe egy hússal (marha,bárány) vagy sajttal töltött tészta. Az ételt táskácskákként formázzák, mellé fokhagyma és joghurt jár.
De az édesszájúaknak sem kell kétségbe esnie az országban.
A tufahija egy cukorban főtt alma, amelyet tejszínhabbal és dióval tálalnak, a helyiek általában kávéval fogyasztják. A baklava pedig bár nem Bosznia-Hercegovinából származik, a helyieknek oly mértékben sikerült tökéletesíteni az édességet, hogy talán már sikerült túlszárnyalniuk a mestereket is.