(Frissítve!) Magyarország egyfajta jelképévé vált a Szent István-napi tűzijáték, amit rengetegen várnak a helyszínen és a televízió képernyői előtt is. Idén először a szokásos 3,4 kilométeres szakasz helyett egy 5 kilométer hosszú sávban lövik fel a rakétákat: így több helyszínről nagyobb tűzijátékot láthatunk majd.
Több tűzijáték hosszabb szakaszon
A 2024-es műsort minden idők leglátványosabb tűzijátékának szánták: a tervek szerint még a tavalyi eseményt is túlszárnyalja majd, amit akkor Európa legnagyobb tűzijátékaként emlegettek. Az idei, 30 perces műsor során több mint 45 ezer pirotechnikai effektet lőnek fel a Szabadság, az Erzsébet és a Margit hídról, valamint kilenc uszályról és számos egyéb pontról.
A látványterület idén a Petőfi hídtól egészen a Margit-sziget közepéig tart majd, és a tavalyi kettő helyett három belvárosi hidat is érint.
Az érintett partszakasz hosszabb lesz tehát, mint amit az elmúlt években megszokhattunk. A koncepcióról egyelőre keveset lehet tudni, az azonban biztos, hogy a korábbi évekhez hasonlóan a produkciót idén is magyar zeneszerzők művei kísérik majd.
De honnan érdemes nézni a budapesti tűzijátékot? Mutatjuk a tippeket:
A rakpartok
A fényjátékot ezúttal is a Margit híd és a Petőfi híd között húzódó rakpartokról lehet majd a legjobban belátni, hiszen innen nyílik tökéletes látvány mind az égi rakétákra, mind pedig a fényfestéssel érintett épületekre.
Arra viszont mindenképp készülni kell, hogy ezen a helyen egy gombostűt sem lehet leejteni, már a kezdést megelőző órában.
A tűzijátékot idén is a korábbi évek helyszíneiről lövik a magasba, azaz a pesti oldalon az id. Antall József rakpartról és a Jane Haining rakpartról, a budai oldalon pedig a Sztehlo Gábor rakpartról és a Friedrich Born rakpartról lehet majd a legjobban látni az égi show-t.
A Műegyetem rakpartot idén is teljesen kiürítik, hiszen sokadik alkalommal itt kap helyet a Road Movie Live színpad, ahol ingyenes koncerteket is nézhetünk. A tűzijátékot megelőzően Zséda, Curtis, a Random Trip és a Parno Graszt lépnek színpadra.
A Lánchíd két oldalán
Ha már délután elfoglalnánk a helyünket, akkor tökéletes választás lehet a Clark Ádám tér, vagy a Lánchíd másik oldalán található Széchenyi István tér. Ezeken a helyeken akár egy pokrócot is leteríthetünk, hogy még kényelmesebben üthessük el az időt a 21 órás kezdésig.
Nagyobb tömegre a budai oldalon kell számítani, mivel a Clark Ádám térre érkeznek le a legtöbben a Budai várból, valamint innen indul a mindig nagy népszerűségnek örvendő sikló is.
Petőfi híd, Árpád híd, Budai vár
Az elszántabbak a Petőfi hídról vagy a Budai várból is nyomon követhetik az ünnepi játékot, de arra fel kell készülni, hogy a jobb állóhelyeket akár már délre elfoglalhatják. Itt azt is fontos megjegyezni, hogy idén a Margit, a Szabadság és az Erzsébet híd fellövési pont lesz, ezért azokat lezárják. A Lánchidat a hétvégére lezárják az autósforgalom előtt, és átadják a gyalogosoknak, a tűzijáték időtartamát kivéve: ebben az időszakban a gyalogosok sem léphetnek a hídra.
A Petőfi híd mindeközben nyitva marad a forgalom előtt. Azok, akik innen nézik a tűzijátékot, azoknak arra kell készülni, hogy állva kell foglalniuk a jobb helyeket.
Akik nem ragaszkodnak ahhoz, hogy mindenáron közelről lássák az attrakciót, az Árpád hídon találhatnak helyet maguknak: a tűzijáték fényei innen is csodás látványt nyújtanak, ugyanakkor sokkal kevesebben érkeznek ide megtekinteni az ünnepséget.
A budai hegyek
Ha különleges helyszínt választanál a tűzijáték megtekintéséhez, akkor jó választás lehet a Normafa, vagy akár a Gül Baba türbéje. A Gellért-hegyen szintén nagy tömegre kell számítani, ráadásul a Citadella felújítása miatt a gyalogosok elől is lezárták a domb tetejét.
Jó választás lehet még a Filozófusok kertje, ahonnan csak korlátozottan, de kétségtelenül egyedi szemszögből nézheted végig a műsort. Ráadásul itt is lehet piknikezni a kezdésig, így azoknak is jó választás, akik kisebb gyerekekkel érkeznek.
Panoráma azoknak, akik szeretnek kirándulni
Akik szívesen sétálnának egy keveset azért, hogy egy igazán különleges helyről nézzék végig az idei tűzijátékot, nekik ajánljuk például a János hegyet, valamint annak csúcsán lévő Erzsébet-kilátót. Mivel a hely itt is igen szűkös, érdemes már délelőtt lestoppolni a panorámás helyeket.
Ennél egy fokkal nyugisabb lehet a Svábhegyen a Széchenyi emlékmű és környéke. Aki viszont hajlandó nagyobb távokat is megtenni, annak ott a Hármashatár-hegy. Tökéletes kilátás nyílik a fővárosra a Guckler Károly-kilátóból, valamint több kilátópontról, ahonnan a tűzijátékot is teljes egészében belátni.
A Bálna és környéke
Aki elkerülné a tömeget, a Bálna mellett található Nehru-parton is nyomon követhetik az eseményeket. Igaz, innen nagy valószínűséggel nem lehet teljes egészében belátni a fényjátékot, de valamit valamiért: a tűzijáték Petőfi hídra eső részét innen is testközelből figyelhetjük.
A Petőfi híd és a Bálna közötti füves-fás rész miatt viszont nem kell aggódni a miatt, hogy a tűző napon kell ácsorogni azért cserébe, hogy végignézhessük a 30 perces műsort. A leterített pokrócon kényelmesen elüthetjük a várakozással töltött időt.
Sok pénzért exkluzív helyek
Aki nem sajnálná a pénzt, és a tömeget is elkerülné, akkor valamelyik közeli hotel tetőteraszára érdemes asztalt foglalnia, ahonnan nyugalomban, egy hűsítő ital mellett nézheti végig a tűzijátékot. A helyek itt elég hamar betelnek, szóval érdemes időben asztalt foglalni. Ilyen többek között a 360 Bár, a Hilton Budapest Várnegyed, vagy épp a St. Andrea wine and sky bar.
De találhatunk több teraszt is a Dunához közel. Ilyen korábban említett Bálna, az Erzsébet híd lábánál lévő Kiosk, vagy a folyón ringó A38 hajó is.