A hetvenedik születésnap után sem kell lemondani az álmokról. Ennek élő példája dr. Tímár Csaba pécsi ügyvéd és az ismert komlói Leo Amici 2002 Addiktológiai Alapítvány kurátora.
Tímár Csaba mindig rajongott az utazásért, és a nagy kalandjai a hatvanadik születésnapját követően sem változtak pusztán szép emlékekké. Az ügyvéd 62 éves múlt, mikor átúszta a Balatont, 63 évesen kerékpárral kerülte meg a magyar tengert, majd a 70. születésnapja után nyakába vette a világot, és feleségével, Réti Tímeával megtették a varázslatos El Camino vagy Szent Jakab-utat.
A most 74 éves Tímár Csaba az élményeiről és elhatározásáról mesélt nekünk.
A fiával inspirálják egymást
Vannak, akik egy életen át kacérkodnak az El Camino gondolatával, mégis félnek útnak indulni. Elmondása szerint Tímár Csabát sem hirtelen ragadta magával a határai feszegetésének gondolata és a zarándokút ötlete. Mint mondja, fokozatosan tűzött ki maga elé egyre bátrabb célokat.
,,A hatvanas-hetvenes éveimben kezdtem bele olyan kalandokba, amelyeket mások húsz-harminc évesen tesznek meg. Július második felében volt 18 éve, hogy abbahagytam a dohányzást. Mindig rajongtam a vízi sportokért, így ennek örömére a fiam, András, arra buzdított, hogy ússzam át a Balatont. Akkor 62 éves voltam, szóval azonnal rávágtam, hogy az én koromban ez már nem megy. A fiam viszont túl volt már egy Balaton-átúszáson, és azt mondta, hogy nálam jóval idősebbek is szerencsét próbálnak. A következő évben pedig úgy döntöttem, hogy adok egy esélyt magamnak. Végül sikerrel jártam, az élmény pedig adott egy plusz löketett. A következő nyáron ezért arra szántuk rá magunkat a feleségemmel, hogy körbebiciklizzük a Balatont. Rá egy évre a Fertő-tavat szemeltük ki magunknak, majd szép lassan egyre több kihívással találtam magam szembe” – meséli Tímár Csaba, aki az El Camino megtételéhez is a fiától vett inspirációt.
,,Most augusztusban lesz négy éve, hogy a feleségemmel megtettük az El Caminót. Ahogy a Balaton átúszáshoz illetve körbetekeréshez is a fiam mutatott utat nekem, úgy a zarándokút ötletét is András adta. Hiszen néhány évvel a mi utazásunk előtt a fiam is elment az útra egy barátjával. Az indulási ponttól, a gyönyörű Saint-Jean-Pied-de-Port nevű franciaországi városkától négy nap alatt tekertek el a zarándokutak végcéljáig, Santiago de Compostela városáig. A fiam fantasztikus élménybeszámolói pár évvel később, 2019-ben villantak be nekem” – mondja.
Különlegesen akarták megünnepelni a 2019-es évet
,,A 2019-es év nagyon különleges volt a Tímár családban, hiszen akkor töltöttem be a hetvenedik életévemet, a feleségem 50 éves lett és ekkor ünnepeltük a 25 éves házassági évfordulónkat. A lányunkat is 2019-ben avatták fogorvossá, ezért januárban felvetettem a feleségemnek, hogy egy ilyen szép és jelentős eseményeket hozó évet különleges módon, az El Camino útjával kellene megünnepelnünk. Timi nagyon örült az ötletnek, vettünk is egy hatalmas malacperselyt, ahova azt a pénzt tettük félre, amit egymásra költenénk a születésnapokon és más ünnepeken” – meséli Tímár Csaba.
A család augusztusra tervezte a zarándokutat, az utazás előtt néhány hónappal viszont rossz hírt kaptak: foltot találtak Tímár Csaba tüdején egy rutinvizsgálat során.
,,Meg voltam győződve arról, hogy hiába tettem le a cigarettát, visszaütött az iszonytató mennyiségű dohányzás, és tüdőrákos vagyok. A szakorvosok kétségek között voltak, így májusban az El Camino terveivel a fejemben a műtéti alternatíva mellett döntöttünk. Végül kiderült, hogy egy lábon kihordott tüdőgyulladás zárványa maradt a tüdőmben. A megkönnyebbülés után pedig szép lassan visszatért az úttal kapcsolatos elhatározás is a szívünkbe” – teszi hozzá az ügyvéd.
A jóhír után
A családnak ezután csak pár hete maradt megszervezni az utazást. ,,Az út gyalogos megtételét el kellett vetnünk, mivel a feleségemnek nem volt ennyi szabadsága. A kerékpáros zarándokút viszont nem 30 napig, hanem csupán csak úgy két hétig tart. Vásároltunk két elektromos biciklit, az autóba pakoltuk őket, majd nekivágtunk Franciaországnak” – meséli.
A házaspár a kialakult helyzet miatt fizikailag nem is tudott felkészülni az zarándokútra.
,,Azért szerettük volna kipróbálni a kerékpárokat, így az otthonunktól eltekertünk a pécsi Széchenyi-térig, majd a helyi pálos templomtól a TV-toronyig. Kicsit hazárdőr módon indultunk el, hiszen ez volt a teljes edzésünk a 800 kilométeres vállalkozásunkra” – mondja.
A család az indulás után 1000 kilométert autózott Pécstől Genováig, a következő nap pedig a francia riviérán hajtottak végig Saint-Jean-Pied-de-Portig. ,,Ez volt az első alkalom, hogy zarándokszálláson aludtunk meg. Másnap kipakoltuk a kerékpárokat az autóból, majd elindultunk. Az első napon kell áthajtani a Pireneusokon, ahol azonnal megtapasztaltuk az elektromos biciklik nyújtotta előnyt. Este kilenc órára értünk a spanyolországi Pamplona városába. A következő reggelen pedig ismét biciklire ültünk, és így ment ez, amíg a 13. napon Santiago de Compostelába nem értünk” – folytatja.
El Camino, a spirituális út
Szent Jakab apostol – Jézus egyik tanítványa – vállalta azt a feladatot, hogy Hispániában terjeszti a kereszténységet és itt is halt mártírhalált, földi maradványait a róla elnevezett Santiago de Compostela székesegyházában helyezték el.
Emiatt vált a város és a katedrális az El Caminó utak célállomásává.
,,A katolikusoknak három jelentős zarándokútja van. Az első a jeruzsálemi szentsírig, a második Rómáig vezet, a harmadik pedig az El Camino. A hagyomány szerint azért tesszük meg ezt a zarándokutat, hogy megszabaduljunk a lelki terheinktől. Az El Camino végén el lehet menni egy esti szentmisére a Szent Jakab-katedrálisba, ahol mindenki feloldozást kap. De a zarándokút spiritualitását adja az is, hogy a résztvevők elégethetik egy használt öltözetüket, amit a szentmise utáni nap beleszórhatnak az óceánba Finisterrénél” – mondja Tímár Csaba, majd hozzáteszi:
,,A spiritualitás miatt rengeteg olyan ember fordul meg a zarándokúton, aki érintett valamilyen betegségben vagy elvesztette egy szerettét. Az utazás előtt sokat hallottam erről, és az első naptól kezdve az utolsóig valóban egy olyan különleges atmoszféra lengi körül az embert, amit szavakkal nem igen lehet leírni. Sok helyen megfordultam, de nem tudnék még egy ilyen csodálatos példát mondani, ami ennyire ötvözni tudja a spiritualitást a turisztikai kincsekkel és azzal, hogy az ember eljut a saját teljesítőképességének határáig” – zárja.
Tímár Csaba javaslatai az El Camino megtételéhez:
- Tímár Csaba szerint a zarándokszállások nagyon olcsók és egyszerűek: az utazóknak koedukált hálótermeket, vaságyakat és közös fürdőszobákat biztosítanak. Az embert próbáló távokhoz szükség van a mély alvásra. A sokágyas zarándokszállásos szobákban viszont gyakran nem adottak a körülmények a pihenésre. Így azt javasolja, hogy mindenki vigyen magával füldugót az útra.
- ,,Első nap egy 12 ágyas szobába kerültünk, ahol rengeteg országból fordultak meg fantasztikus emberek. A zarándokszállások bárkit kirángatnak a komfortzónából, ez viszont pár nap után akár terhes is lehet. A mi megoldásunk az volt, hogy minden ötödik nap egy egyszerűbb hotelben húztuk meg magunkat. Itt azért jobban lehet aludni, volt saját fürdőszobánk és kimoshattuk a ruháinkat is. Hozzáteszem, rengeteg hotelben lehet zarándokmenüt kérni, ahol akkoriban mindössze 6-8 euróért kaptunk bőséges ételt levessel, desszerttel és borral” – mondja.
- Az El Camino 13 féle zarándokutat tart nyilván. Az ügyvéd a francia utat tette meg a feleségével. Ezt az útvonalat véleménye szerint egyszer mindenképp megéri megtenni. ,,Ez az egyik leghagyományosabb túravonal, amit már ezer éve járnak a zarándokok” – mondja.
- Tímár Csaba szerint senkinek nem kell tartania attól, hogy eltéved a zarándokút alatt. ,,A spanyol vendégszeretetnek nincs párja. Néha már zavarba ejtő volt, hogy milyen segítőkészek voltak velünk a helyiek. Elkeveredtünk egy spanyol körforgalomnál, ahol egyszer csak kiugrott egy férfi az autójából, és elkezdte magyarázni, hogy merre kell mennünk. Állt a forgalom miattunk, de egyetlen dudaszót nem lehetett hallani. Néhány nappal korábban hasonlóan jártunk a pamplonai távozásunk után is. Eltévesztettük az utat, és az autópályára keveredtünk kerékpárral. Úgy öt perc után oda is jött hozzánk egy rendőrautó. A történet vége az lett, hogy rendőri kísérettel mentünk a legközelebbi autópálya lehajtóig, ahol megmutatták, merre kell folytatni az utunkat” – meséli.
- „Amennyiben az ember Spanyolországban jár, Puskás Ferencről sem lehet megfeledkezni, aki ontotta a gólokat a Real Madrid csapatában, így »Pancho« igen nagy népszerűségnek örvend még ma is. Amikor az utunk során a pólónkra festett trikolór miatt felismerték, hogy magyarok vagyunk, biztosak lehettünk abban, hogy rögtön szóba kerül a nagy csatárunk, akinek úgy ejtik a nevét »Puszkasz«” – mondja.
- Az ügyvéd szerint egyszer mindenkinek érdemes megnéznie az El Caminóról szóló Vándorút (The way) című filmet.
- Nagyon nehéz megtippelni, hogy hány nap alatt teszi meg valaki a 800 kilométert, így mint Tímár Csaba meséli, a feleségével nem merték előre lefoglalni az utolsó szálláshelyüket, a vonatjegyeiket és a kerékpárjaik szállítását. ,,Nekünk sikerült 13 nap alatt megtenni az utat. A meglepetés akkor ért bennünket, amikor a pályaudvaron közölték, hogy személyre szóló vonatjegyet csak hetekkel későbbi indulással lehet váltani és a spanyol vasutak nem szállítanak kerékpárt. Szerencsére megtaláltuk a megoldást. A kerékpárokat végül postán adtuk fel, míg mi autóbusszal utaztunk vissza az indulási helyünkre az autónkhoz. Itt még három napot kellett várnunk, mire a kerékpárjainkat leszállította a posta. Ezeket a napokat pihenéssel töltöttük és mivel 40 kilométer távolságra voltunk az Atlanti-óceántól, lehetőségünk volt autóval elmenni a híres francia üdülőhelyre Biarritz-ba. Miután megérkeztek a kerékpárjaink, elindultunk haza és két nap elteltével rengeteg élménnyel megérkeztünk Magyarországra, ami hasonlóan nagy örömöt okozott, mint Santiago-ban a Szent Jakab székesegyház megpillantása” – mondja.