Gigantikus reptéri és vasúti sztrájkhullám Európában: fennakadásokra kell számítani
Jelenleg is tart a nagy európai sztrájkhullám. A légitársaságok és vasútállomások munkavállalói elégedetlenek, hiszen a mostani inflációs helyzet okán vesztettek reálértékükből a béreik.
A rendszeres munkabeszüntetések miatt érdemes minden egyes külföldi utazás előtt külön is tájékozódni az esetleges sztrájkokról. Támpontként mi is összegyűjtöttük, hogy az eddigi információk szerint hol és mikor tartanak munkabeszüntetéseket az európai országokban.
Anglia: Nyári vasúti és repülőtéri sztrájkok
Miután megszavazták a béremelést, lemondták a tervezett munkabeszüntetést a londoni Heathrow repülőtéren. A korábbi tervek szerint több mint 2000 alkalmazottnak kellett volna sztrájkolnia ezen a nyáron, a több hetes munkabeszüntetés pedig egybeesett volna többek között az iskolai szünet kezdetével az Egyesült Királyságban.
A birminghami repülőtéren viszont várhatóak sztrájkok júliusban.
A közép-angliai Birminghamben mintegy 100 dolgozó kezdhet sztrájkba az alacsony bérek okán. A munkabeszüntetések miatt július 18-tól határozatlan ideig késésekre kell számítani.
Mint az Euronews írja, az Unite the Union szerint a sztrájk káros lesz a birminghami repülőtér biztonsági és karbantartási munkálataira. A kialakult késések pedig olyan légitársaságokra is hatással lehetnek, mint a Wizz, a Ryanair, a Lufthansa és az Emirates.
A repülőtéri sztrájkok mellett vasúti munkabeszüntetések is várhatóak júliusban az Egyesült Királyságban.
Az RMT ( Vasúti, Tengeri és Közlekedési Dolgozók Országos Szövetsége) szakszervezet tagjai július 20-án, 22-én és 29-én sztrájkolnak a hírek szerint. A munkabeszüntetés 14 különböző vasúttársaságot érint. A BBC cikke alapján ezek közé tartozik a Avanti West Coast, a C2C, a Chiltern Railways, a CrossCountry, az East Midlands Railway, a GTR, a Great Western Railway, a Greater Anglia, az LNER, a Northern Trains, a Southeastern, a South Western Railway, a TransPennine Express, a West Midlands Trains és a West Midlands Trains vasúttársaság.
A sztrájk idején sem törölnek minden járatot, így az utazóknak ajánlott a National Rail weboldalán keresztül informálódniuk.
Svédország: lefújták a sztrájkot
A Svédországba utazók viszont megnyugodhatnak. A Svéd Közlekedési Dolgozók Szakszervezetének sztrájkjai a stockholmi Arland repülőteret, a stockholmi Bromma repülőteret és a Göteborg-Landvetter repülőteret érintették volna. A júliusra tervezett munkabeszüntetéseket viszont lefújták, miután sikerült megállapodni a jobb munkakörülményekről és béremelésről.
Belgium: szintén munkabeszüntetés várható
A Ryanair belgiumi pilótái július 15-én és 16-án lépnek sztrájkba, hogy magasabb béreket és jobb munkakörülményeket kapjanak – közölte szakszervezetük július 7-én a Reuters cikke szerint. A Ryanair 44 járatot törölt a Brüsszel déli Charleroi repülőteréről szombaton sztrájkok miatt, mintegy 140 járatot érinthetnek a munkabeszüntetések.
Olaszország: munkabeszüntetések a tömegközlekedésben és a repülőtereken
Olaszországban gyakran történnek közlekedési sztrájkok nyaranta. A légitársaságokat, a vasúttársaságokat és a tömegközlekedés alkalmazottakat képviselő olasz szakszervezetek már több munkabeszüntetést is bejelentettek a júliusi hónapra.
A július 3-i és 13-i munkabeszüntetések után, az olaszországi repülőterek egész napos sztrájkot hirdettek július 15-re.
A napon utasfelvételi és a poggyászkezelési szolgáltatások zavarára kell számítani 10 és 18 óra között. A tájékoztatás szerint július 27. és szeptember 5. között nem lesz sztrájk az olasz légi közlekedési ágazatban.
A vasúti szolgáltatásokkal kapcsolatos részletekért a Trenitalia, az Italo és a Trenord társaságok weboldalait érdemes átböngészni aktuális információkért a nyári olaszországi utazás előtt, továbbá az olasz közlekedési minisztérium honlapját is rendszeresen frissítik a sztrájkokról.
Spanyolország: Egyelőre nincs megoldás
Spanyolországban június 6-a óta rendszeresek a sztrájkok az Iberia által működtetett Air Nostrumnál. A munkabeszüntetések miatt a légitársaság járatainak 20 százalékát törölték, emellett gyakoriak a késések is. A sztrájk minden hétköznap zajlik, és egyelőre semmi jel nem utal arra, hogy sikerült volna áttörést elérni a tárgyalások során.
Németország: Újabb vasúti sztrájkok várhatóak
A németországi vasúti és közlekedési dolgozókat képviselő EVG idén több “figyelmeztető sztrájkot” is hirdetett az alacsony bérek miatt. Ezek a Deutsche Bahn és a fontos vasútvonalak vonatközlekedését is érintették.
A bértárgyalások júniusban meghiúsultak, így további munkabeszüntetésekre is kell számítani az országban.
Az időpontokat egyelőre még nem jelentették be, de a szakszervezeti tagok határozatlan idejű sztrájkról szavaznak majd a tervek szerint.
Az EVG azt közölte, hogy ha nem születik megállapodás, valószínűleg ősszel kerül sor újabb sztrájkokra.
Hasonló a helyzet a Lufthansa pilótáinál is. A szakszervezet a közelmúltban fontos tárgyalásokat kezdett a légitársasággal, ami jelentős hatással lesz az esetleges munkabeszüntetésekre. Az egyezkedés miatt arról egyelőre nincsenek részletek, hogy mikor kerülhet sor sztrájkra.
Portugália: EasyJet légiutas-kísérő személyzet is sztrájkol
Az EasyJet portugáliai légiutas-kísérő személyzete harmadszor is sztrájkba kezd, a következő munkabeszüntetés július 21. és 25. között esedékes. A sztrájkra azt követően kerül sor, hogy a személyzet elutasított egy a bérezésükre és munkakörülményeikre vonatkozó ajánlatot.
Franciaország: Forrongó nyári hangulat
Franciaországban hónapokkal korábban 64 évre emelték a törvényes nyugdíj korhatárt, így január óta rendszeresek a sztrájkok az egész országban. Bár a munkabeszüntetések üteme mostanra lassult, a légitársaságok sztrájkjai még mindig éreztetik a hatásukat.
A Ryanair légitársaságnak például 900 járatot kellett törölnie júniusban.
A franciaországi helyzetet tetőzi, hogy miután egy francia rendőr pár hete lelőtte a 17 éves Nahel Merzout, az Egyesült Királyság, az Egyesült Államok és Németország is figyelmeztetést adott ki a Franciaországba utazni vágyó nyaralóknak a zavargások miatt. A nagy francia városokban, köztük Párizsban, Marseille-ben, Lyonban, Grenoble-ban, Lille-ben és Toulouse-ban erőszakba torkoltak a tüntetések június végén és július elején, és a helyzet bár mostanra megnyugodott, a Franciaországba utazóknak továbbra is tanácsos követnie a fejleményeket és ajánlásokat. Különös tekintettel a július 14-i Bastille-napi ünnepségek idején.