A Duna újra egyre népszerűbbé válik a fürdőzők körében, azonban kevesen tudják, hogy nem mindenhol lehet a vízbe ereszkedni – írj a Aquamagazin.hu. A folyóban csak ott lehetséges a fürdőzés, ahol eleve nem tiltott, illetve a terület külön jogszabály szerint fürdőhelynek minősül.
Ahol még véletlenül se fürödjünk: hajóutak mentén, illetve ezt, valamint a hajózási akadályt jelző bójáknál, nagyhajók, úszó munkagépek, fürdést nem támogató úszóművek 100 méteres körzetében.
Ugyancsak ne fürödjünk a vízlépcsők és vízi munkák 300 méteres körzetében , hidak, vízkivételi művek, egyéb vízi műtárgyak, komp- és révátkelőhelyek 100 méteres körzetében.
Kerüljük el a kikötőket, veszteglő- és rakodóhelyeket, kijelölt, zárt vízisí és vízirobogó (jet ski), továbbá a motoros vízi sporteszköz közlekedésére szolgáló pályákat, hajóállomásokat.
Éjszaka, korlátozott látási viszonyokkal rendelkező terepeket is hagyjuk inkább, ahogyan az egészségre ártalmas vizeket is, a kijelölt fürdőhelyek mellett ne látogassuk a határvizeket és a városok belterületén található szabad vizeket sem.
Csónakot és nyilvántartásba vételre nem kötelezett vízi sporteszközt (ilyen például a SUP, vagyis az állószörf) az vezethet, aki a 14. életévét – gépi hajtású vízi járműnél a 17. életévét – már betöltötte és úszni tud, a vezetésben megfelelő gyakorlatra tett szert, tisztában van a Hajózási Szabályzat rendelkezéseivel, valamint az igénybe vett vízterület sajátosságaival. Ha többen is vannak a csónakban vagy a nyilvántartásba vételre nem kötelezett vízi sporteszközön, akkor az indulás előtt a 16. életévét – gépi hajtású vízi jármű esetén 17. életévét – betöltött vezetőt ki kell jelölni.
A mentőmellény rendkívül fontos, így egy csónakban lévő, viszont úszni nem tudó, 14 évnél fiatalabbak kötelesek viselni. Viszont a vízi sporteszközökkel közlekedő személyek közül mindenki köteles mentőmellényt hordani.
Aki nem tud megfelelően úszni, az kizárólag sekély vízben fürödjön! Egy elsodródó gumimatracért kár kockáztatni, életveszélyessé válhat utánamenni a mélyebb vizek irányába. Felhevült testtel senki ne ugorjon a vízbe, érdemes előtte fokozatosan, lassan a vízbe lépni, esetleg a parton lezuhanyozni, ha erre van lehetőség.
Szabad vizek közelében a gyermekek felügyelete fokozott kell, hogy legyen. 6 éven aluli, illetve úszni nem tudó 12 éven aluli gyermek csak felnőtt közvetlen közelében, annak felügyelete mellett fürödhet.
Érdemes a szabályokra odafigyelni, mert tilos helyen fürdőzve szabálysértést követhetünk el, melyet 5 ezer forinttól akár 150 ezer forintig terjedő pénzbírsággal sújthatnak.