Az Aldi Utazás megbízásából országos reprezentatív kutatás készült 2023 tavaszán. A felmérés a magyarok utazási szokásaira, idei terveire és a nyaralásra szánt költségvetésükre vonatkozott. Az eredményekből kiderült, hogy idén mind belföldön, mind külföldön egyértelműen többen szándékoznak kikapcsolódni, mint egy évvel korábban.
Ennyivel emelkedett az utazni vágyók aránya
2022 nyarán a gazdaságilag aktív korúak 52%-a vett tervbe valamilyen belföldi pihenést, nyaralást, idén már 57%-uk kívánja a nyári szabadságát belföldön eltölteni.
A külföldi üdülést tervezők aránya pedig a 2022-es 23%-ról 2023-ban már 29%-ra nőtt.
Az utazni szándékozók harmada csak egy, de 62 százalékuk már több belföldi utazást is tervez 2023-ban. A belföldi nyaralások hossza a megkérdezettek mintegy kétharmadánál néhány napos. Egyhetes vagy ennél hosszabb belföldi pihenést 31% tervez idén nyáron.
Hasonló az arány a külföldi utat tervezők esetében: a válaszadók 66 százaléka egyetlen ilyen utazást tervez, de 30 százalékuk többször is utazna külföldre. Az országhatáron kívülre utazók jellemzően – 48%-ban – egy hetet töltenek külföldön. A legnagyobb arányban az egyhetes külföldi nyaralást tervezők száma nőtt: 10%-ról 15%-ra emelkedett az arányuk.
Az Aldi Utazás tapasztalata szerint is nő a külföldi utazást tervezők száma, a legtöbb pihenésre vágyó a környező országokba utazik. A legkedveltebb úti cél továbbra is Horvátország, amit Ausztria, majd Olaszország követ.
Kik utaznak, kivel és mennyiből?
Mind belföldre, mind külföldre a magukat jómódúaknak tartók és a gyermektelen párok utaznak legnagyobb arányban. Az egyedülállók kisebb arányban töltik a szabadságukat belföldön, mint a párban élők vagy a gyerekesek. A külföldi utak esetében ugyanakkor nincs ilyen különbség. A külföldi és belföldi üdülést is tervezők aránya a jómódúak és a gyermektelen párok között a legmagasabb.
2023-ban az utazást nem tervezők aránya a 35 évnél fiatalabbak, a nem jómódúak és az egyedül élők között a legmagasabb.
A gazdaságilag aktív magyarok 43%-a párban megy nyaralni, egyedül mindössze 5% szokott utazni.
A megkérdezettek 2023-ban átlagosan háztartásonként 338 000 forintot terveznek költeni pihenés, kikapcsolódás célú utazásra összesen. Ennél jelentősen, 40%-kal többet szánnak az idei évben utazásra a jómódúak, ők átlagosan 473 000 forintot fordítanak erre a célra. Ha az utazásra szánt költségeket egy főre lebontva vizsgáljuk, azt látjuk, hogy az aktív korúak fejenként átlagosan 126 ezer forintot szánnak rá.
Úti célok: Európa tarol, autóval mennek a legtöbben
A külföldi utazást tervezők azonos arányban (47-47%) szeretnének Magyarországgal szomszédos és nem szomszédos európai országot meglátogatni. Európán kívüli utat mindössze 14%-uk tervez. Külföldre legnagyobb arányban, 59 százalékban saját autóval, illetve 50 százalékban repülővel közlekednek.
A jómódúak 30 százaléka, a többi megkérdezett 18 százaléka tervez Magyarországgal nem szomszédos európai országba utazni.
A közlekedési eszközökre vonatkozó kérdésekből kiderült, hogy közel 70% azok aránya, akik saját autóval tervezik elérni utazási, nyaralási célpontjaikat. A fiatalok és az egyedülállók a többieknél gyakrabban vesznek igénybe vonatot vagy buszt. Ugyanakkor a 35–49 év közöttiek, valamint a gyerekesek 75 százaléknál is magasabb arányban indulnak útnak saját autóval.
Andreas Hamorszky, az Eurotours Aldi Utazásért felelős osztályvezetője szerint különösen a fiatalok között válik egyre népszerűbbé a tömegközlekedés, ezért mi is kínálnak Bécsbe, Linzbe, Grazba és Salzburgba vonatos utakat egy-két éjszakás tartózkodással. Ezek az utak rendkívül kedvező áron foglalhatók, amik a pályakezdők, és felsőoktatási hallgatók pénztárcájára vannak szabva.