Elkezdték leereszteni a Balatont - veszélybe kerültek a partmenti települések
Az idei nyár eddig elsősorban az esőről szólt, ami minden bizonnyal folytatódni fog az év további részében is, hiszen az El Nino okozta melegedés kifejezetten csapadékos időjárást eredményez. Ennek következménye az, hogy a Balaton vízszintje rendkívül magas, a vízállás hétvégén 121 centiméteres volt, cikkünk írásának időpontjában 120 centiméter. Épp ezért az Országos Vízügyi Főigazgatóság úgy döntött, hogy lassan megkezdi a tó leeresztését – számol be a hírről az MTI.
Májusban és júniusban a hazai vizeink jellemzően már párologni kezdenek és fogyni kezd a vízkészlet, az idén ennek épp az ellenkezője történik, ami az 1921-ben megkezdett mérések óta eddig mindössze kilenc alkalommal fordult elő. A napokban a Balaton vízállása elérte azt a szintet, ami már veszélyeztette a déli parti települések biztonságát. Az OVF a hidrometeorológiai előrejelzéseket és a Balaton vízgyűjtőjén kialakult vízszintet figyelembe véve kezdték meg a lassú leeresztést.
A Kaposon levonuló árhullám a Sió középső szakaszánál tart, ez is indokolttá teszi a többletvízkészlet óvatos leeresztését. A következő napokban a vízgyűjtőkről érkező – az elmúlt időszakban lehullott csapadékból származó – vízmennyiség után várhatóan tovább emelkedik a Balaton vízszintje – közölték. Az OVF megjegyezte, hogy a tó vízállását általánosságban csökkenti a meleg idő hatására kialakuló párolgás, emiatt májusban jellemzően már néhány centimétert apadni szokott a vízszint. Idén azonban az átlagosnál hűvösebb és csapadékosabb időjárás miatt
májusban 6 centimétert nőtt az átlagvízállás, majd június első 2 hetében tovább emelkedett mintegy 4 centiméterrel,
így az idei nyári idény nem pusztán minimum 17 centiméterrel magasabb vízállással kezdődik, de az ilyenkor jellemző apadás is több mint 1 hónappal később indulhat meg – áll az MTI tudósításában.
A Balaton déli partján számos település parti sávja és csapadékvízelvezető-rendszere érzékeny a magas vízállásra.
Egy tartós észak-északnyugati szél erős hullámzást idézhet elő, ami komoly elöntéseket okozhat a mélyebben fekvő déli területeken.
Hozzátették, mindezeket figyelembe véve vált szükségessé a vízszint csökkentése, tekintettel arra is, hogy a Sió kapacitása korlátozott, nagyobb mennyiségű vizet csak hosszabb idő alatt lehet leereszteni a csatorna és a part menti területek károsodása nélkül.
Forrás: MTI