Dolgok, amiket sose csinálj külföldön - különös szokások Európában és Ázsiában
Az utazás az egyik legfelemelőbb tevékenységek közé tartozik: új országokkal, új kultúrákkal megismerkedni alapvetően mindig izgalmas és meglepetésekkel teli kaland. Csakhogy épp a kulturális különbségek azok, amik gyakran kínos pillanatokhoz is vezethetnek, hiszen
teljesen más szokások uralkodnak például egy délkelet-ázsiai országban, mint Nyugat-Európában.
Így lehetséges az, hogy ami valahol teljesen természetesnek számít, máshol illetlennek, sőt sértőnek is tűnhet. Utánajártunk, hogy melyik országban mire kell figyelni, hogy ne sértsük meg a helyi szokásokat!
Anglia
Annak ellenére, hogy az Egyesült Királyság Európa részének számít, az angolok sok szempontból a kontinensen kívülinek érzik magukat és ez sokak szerint csak még jobban felerősödött a Brexit óta. A brit kultúrában rengeteg olyan apró gesztus és cselekedet van, amivel pillanatok alatt el lehet nyerni az emberek szimpátiáját, de ugyanilyen módon akad kismillió olyan is, ami felvonja az angolok szemöldökét.
A tömegközlekedés például kifejezetten kényes téma a szigetországban, különös tekintettel Londonra.
A fővárosban íratlan szabály, hogy a mozgólépcső bal oldalán tilos ácsorogni – ez a sáv ugyanis kifejezetten azoknak van fenntartva, akik sietnek és gyorsan haladnának az úti céljuk felé.
Angliának a királyi család mellett a legfontosabb jelképe kétségtelenül a tea. Ha például vendégségbe érkezünk valahova, a britek szinte rögtön teával kínálnak, amit kifejezetten udvariatlan gesztus visszautasítani. Emellett az angolok jellemzően eléggé távolságtartók, szóval első találkozáskor érdemes megmaradni a kézfogásnál és elfelejteni az ölelést vagy a puszit.
Spanyolország
Az angolokkal ellentétben a spanyolok kifejezetten közvetlenek, ezért náluk a kézfogás az, ami udvariatlannak számít – ezzel szemben épp a két puszi az üdvözlés jellemző formája. Fontos azonban odafigyelni, hogy velünk ellentétben, ők a jobb orcára adják az elsőt! Spanyolországban különösen fontos az együtt töltött idő, ezért
különösen sértő, ha valaki egy vacsora után sietteti a távozást,
hiszen ilyenkor jellemzően még hosszú időn keresztül mélyreható beszélgetéseket folytatnak egymással.
Ennek ellenére az is igaz, hogy a spanyolok jellemzően nem túl pontosak, ha megbeszélt találkozókról van szó, így nem érdemes megsértődni akkor, ha valaki a megbeszélt időponthoz képest késik valamennyit. Amire még érdemes odafigyelni, az a tömegközlekedést illeti: a nagyvárosokban ugyanis érdemes leinteni a buszokat. Enélkül ugyanis, hiába állunk a megállóban, könnyen lehet, hogy nem áll meg a jármű.
Japán
Japán kultúrája, hagyományai egyedülállónak számítanak világszerte: a szigetország szokásai alapjaiban térnek el az európaiaktól, így egy utazás előtt érdemes alaposan utánajárni, hogy mit illik és mit nem Japánban. Az országban például rendkívül komolyan veszik a tömegközlekedést és az ehhez kapcsolódó etikettet is: kifejezetten
illetlenségnek számít bármilyen járművön telefonálni, különösen hangosan.
Ha muszáj bármilyen kommunikációt folytatnunk, vegyünk példát a helyiekről és telefon helyett használjunk különböző üzenetküldő alkalmazásokat. Ezen kívül kifejezetten visszatetsző az is, ha magunk mellé rakjuk a táskánkat, csomagunkat a tömegközlekedésen: ezt a helyiek még akkor sem nézik jó szemmel, ha épp nincs olyan, aki le szeretne ülni.
Az európai kultúrától eltérően Ázsiában alapvetően máshogy állnak az orrfújáshoz. Nyilvános helyen szinte semelyik országban nem nézik jó szemmel, de sokak szerint
Japánban ez az egyik legnagyobb illetlenség, amit elkövethet az ember.
A filmekben gyakran látjuk, hogy a japánok szinte soha nem lépnek cipővel a lakásba és ez nem csupán a filmkészítők fantáziája miatt van így: Japánban gyakorlatilag kötelező levenni a cipőt, ha belépünk valahova.
Dél-Korea
A dél-koreai kultúra egyre népszerűbb a világ minden pontján, így nem csoda, hogy a helyiek egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek arra, hogy minél több turista látogasson az országba. Vannak azonban olyan szabályok és szokások, amik megkönnyíthetik az itt tartózkodást, ha követjük őket. A helyiek például kifejezetten
rossz néven veszik, ha megbámulják őket, pedig gyakran lenne miért, hiszen a világon itt végzik el a legtöbb plasztikai beavatkozást.
Ennek ellenére, kifejezetten sértőnek számít, ha bámuljuk az embereket, az pedig végképp, hogy ha megpróbáljuk kitalálni, hogy kinek volt szépészeti műtéte és kinek nem.
Bár Dél-Korea nyitott és befogadó társadalom, van olyan téma, amit érdemes kerülni egy beszélgetés során: ez pedig nem más, mint Japán. A két ország közös történelme egyáltalán nem békés és kiegyensúlyozott, ezért érdemes különösen figyelmesnek lenni és nem szóba hozni Japánt. Az ország lakóinak ezen felül még egy fontos szokásuk van, amiről szeretnének, ha a külföldiek is tudnának. Ez nem más, mint az, hogy egy-egy étkezés során mindig az asztalnál ülő legidősebb kezdi meg az étkezést és csak utána a többi vendég. A kor különösen fontos jelentőséggel bír Dél-Koreában, így ezt mindenképp fontos betartani.