Azoknak, akik nemcsak látni szeretnék, de bele is kóstolnának az igazi Magyarországba, legalább egyszer kitérőt kell tenniük a Villányi Borvidékre.
Villány a Villányi-hegység keleti lábainál, alig néhány kilométerre a déli országhatártól helyezkedik el. A területet olykor megtölti a zsivaj és élet, néha pedig elképzelni sem lehet ennél nyugodtabb helyet a pihenésre. Cikkünkben összeszedtük, mit érdemes megnézni Villányban és a környékén, milyen árakkal kell számolni és mikor érdemes ellátogatni a területre.
A Villányi Pincesornál mindig jó a hangulat
Egy helyi borvidéki túrát lehetetlen elképzelni a villányi pincesor – vagy ahogy a helyiek hívják, alsó pincesor – nélkül.
A területen szorosan egymás mellé épített rusztikus présházak hívogatják a borkedvelő turistákat. A pincés épületeket mostanra hangulatos borozókká alakították, néhány helyen belső udvar és házi kemencés finomság is várja a vendégeket.
A kedves kiszolgálás egyébként legalább olyannyira a pincesorhoz tartozik, mint a csodás vidéki környezet és remek légkör.
Talán ez is oka annak, hogy a Villányi Pincesor az egyik legkedveltebb környékbeli állomássá vált.
A terület a város főutcája, a Baross Gábor utca közvetlen közelében van. A borozókról annyit fontos tudni, hogy a pincék külön bejelentkezés nélkül is látogathatóak.
Villányi Bormúzeum – ha szeretnéd tudni, mit iszol
Ha szeretnél többet megtudni a bortermesztésről, szánj egy kis időt a Villányi Bormúzeumra is. Az érdekes kiállítás alatt beleáshatod magad a borvidék történelmébe, tanulhatsz a szőlőtermesztésről és szüretelésről, közelebbről is megismerheted a borkészítés folyamatát, megtekinthetsz néhány XIX. századi szüreteléshez szükséges kelléket, és akár igazi borkülönlegességeket is megkóstolhatsz. A kiállításnak otthont adó épület egykor Teleki Zsigmond, ismert szőlőnemesítő présháza volt. A múzeum a villányi pincesor végén helyezkedik el, és egész évben nyitva van az érdeklődők előtt.
Palkonya – borfalu a faluban
A villányi mellett két másik híres, több sorba rendezett pincesor is található a környéken: az egyiket Villánykövesden, a másikat pedig Palkonyán nézheted meg. Mindkét település néhány kilométerre helyezkedik el Villánytól.
Palkonya valóban méltó a gasztrofalu elnevezésre. Sokan – nem is ok nélkül – a helyi pincesort tartják a Villányi borvidék legszebbjének.
A dombos-völgyes fekvésű település helyi présházait öt sorba húzták fel. Palkonyát gyakran hívják pincefalunak is, mivel a jellegzetes pincesornál borozgatva, könnyen úgy érezhetjük, hogy épp egy különálló faluba csöppentünk.
A finom borok mellett a helyi katolikus templomra is szánj némi időt, hiszen Palkonyán van Magyarország egyik legszebb körtemploma. A piros kupolás Szent Erzsébet templom – vagy Körtemplom – olyan különleges, hogy országos műemléki védettségalatt áll.
Villánykövesdi Pincesor – kitérő a természet csodája előtt
A Villánykövesdi Pincesor szintén csodálatos látvánnyal kecsegteti az utazókat. Ide leginkább azoknak éri meg némi kitérőt tenni, akik a Templom-hegyi kilátó és az Ammonitesz tanösvény felé túráznak.
A csendes Villánykövesd csupán 3 kilométer távolságra van Villánytól, a három sorban álló présházak közt pedig biztosan lehet találni néhány nyitott pincét. Azoknak sincs oka pánikra, akik nem rajongnak a hosszabb sétákért: Villánykövesd és Palkonya vonattal is megközelíthető.
A természetre is megéri időt szánni
Ha a borkóstolás és pincelátogatás mellett csapnátok egy kellemes piknikezést is, célozzátok meg a Templom-hegyi kilátót. Ez a Villány környéki legmagasabb pont, a kilátóról így csodás panoráma nyílik a borvidékre, Villányra és a helyi természeti különlegességekre.
A pont úgy fél óra gyaloglásra van a villányi pincesortól.
A kilátó alatt helyezkedik el az Ammonitesz tanösvény, itt található az egykori helyi kőbánya is. A bányát egyébként évtizedekkel korábban védett területté nyilvánították. Az Ammonitesz tanösvényt körülbelül egy óra alatt lehet végigsétálni.
Kulturális program a szobrok közt
A kultúrára is érdemes néhány órát szentelni Villány környékén. A Nagyharsányi Szoborparkban több száz mészkőből készült alkotást állítottak fel. A művek 1960-as évek után készültek, a mivoltjukat pedig esztétikai, művészeti kérdések lengik körbe. Kezdetben csupán hazai szobrászok alkotásai voltak a területen, később viszont többek között olasz, japán és norvég művészek is bekapcsolódtak az alkotómunkába.
Az alkotások mellett a park elhelyezkedése is csodálatos. A kiállítás a Kikerics Panoráma Sétány mellett, közvetlenül a Szársomlyó-hegy lábánál fekszik, így ennél természetközelibb kulturális programot keresve sem igen lehet találni a területen.
Ilyen árakkal kell számolnod Villány környékén
Villány környékén egy éjszakára általában 15 ezer forint fölött találsz szállás két fő részére, a frekventáltabb helyen lévő, kedveltebb panziók és vendégházak viszont meghaladják a 30 ezer forintos összeget is.
Amennyiben ezt túl drágának találod, Pécsen jóval olcsóbb szállásra is bukkanhatsz. A két város közt kicsit több mint 30 kilométer a távolság, így autóval, vonattal és busszal is ingázhatsz. Ha a fenntartható utazás híve vagy, akkor vonattal gyorsabban, úgy 40 perc alatt Villányba érhetsz Pécsről. Egy felnőtt jegy ára durván 800 forintba kerül.
Az út busszal mindenképp több egy óránál, a felnőtt jegy pedig 800 és 1200 forint között mozog.
Az ingázás egyébként még akkor is megérheti, ha többen közösen taxiznátok a két város között. Egy fuvar körülbelül 14 ezer forintból jön ki.
Ha a zsongó Villányt és környékét néznéd meg
Az utazás időpontját így inkább ahhoz próbáld igazítani, hogy a város melyik arcával szeretnél jobban megismerkedni. Ha szereted a pezsgést, akkor érdemes tavasz és kora ősz közé időzíteni az utazásodat. Ilyenkor rengeteg szuper rendezvényt tartanak a környéken, a leghagyományosabbak közé tartozik például a Rozé Fesztivál és Villányi Vörösbor Fesztivál.
A Villányi Vörösbor Fesztivált pedig október 6. és 8. között rendezik meg 2023-ban. Ez a borvidék legnagyobb gasztronómiai fesztiválja, ahol hagyományőrző bemutatókkal, zenei produkciókkal, szüreti felvonulással és gasztronómiai meglepetésekkel készülnek a helyiek.
Palkonyán szintén rengeteg esemény vár rád, az egyik legjobb és legismertebb az idén májusban megtartott Pünkösdi Nyitott Pincék. Ez a rendezvény már 25 éve tölti meg élettel Palkonya utcáit, és varázsolja igazi borünneppé a Pünkösdöt. A rendezvényre akár 6000 érdeklődő is érkezhet, ami, valljuk be, elég szép szám egy „apró falutól”.
.