A Dunában fürdeni rendkívül veszélyes lehet, ha nem a kijelölt helyeken mártózunk meg. Szerencsére egyre több hely van, ahol bójákkal körülvett vízben, megtisztított parttal, adott esetben pedig öltözőkkel, mosdókkal és vendéglátóhelyekkel várják azokat, akik lehűtenék magukat a forró nyári napokon.
Arra persze minden esetben fel kell készülni hogy a Dunának erős a sodrása. Ezért különösen figyeljünk a gyerekekre. Aki pedig nem tud úszni, az próbáljon a part közelében maradni.
Mutatjuk, szerintünk hol érdemes megmártózni az országot átszelő folyóban. Az egyszerűség kedvéért északról fogunk a déli irányba haladni.
Zebegény – Partifecske Strand
A Dunakanyar festői településén is megmártózhatunk nyaranta a folyóban. A strand mindössze néhány méterre található a vasúti megállótól, így kevesebb, mint egy óra alatt eljuthatunk ide vonattal a Nyugati pályaudvarról.
Néhány évvel ezelőtt a parttól néhány méterre található domboldalban kialakításra kerültek zárható öltözők és nyilvános mosdók, így meglehetően komfortosan tölthetjük el itt az időnket.
A fejlesztéssel egy időben árnyékolókat is felszereltek, de ezek elég hamar megtelnek fürdőzőkkel. Mivel a parton nem igazán vannak fák, érdemes napernyőt is magunkkal vinni.
Bár a partra szórtak homokot, a Duna ezt gyorsan elmossa és helyére kisebb-nagyobb köveket hord, ezért a gumicipő vagy gumiszandál erősen ajánlott.
Az ingyenesen látogatható strandon a fürdőterületet bójával jelölték ki. Nap közben többnyire diákok figyelnek a rendre és a fürdőzők biztonságára. Kutyát a strand területére nem szabad bevinni.
Érdemes még megemlíteni a Dunakanyar lángos közelségét, ahol egyébként 17 fajta lángost lehet kapni, így szinte biztos, hogy mindenki megtalálhatja az ízlésének valót.
Dunabogdányi Szabadstrand
Szép tiszta és rendezett környezet várja mindazokat, akik a Duna nyugati partján, a Szentendrei-szigettel szemközti szakaszon fürdenének. Van itt homokos, füves, árnyékos és napos hely is, ráadásul a homokos partszakasz miatt bátran érkezhetünk kisebb gyerekekkel, akik egy jól felszerelt játszótéren is szórakozhatnak.
Több vendéglátóhely is üzemel itt, így viszonylag nagy választék áll rendelkezésre, ha esetleg megéheznénk és harapnánk valamit.
A fővárosból nem csak autóval, de busszal is gyorsan eljuthatunk. A bátrabbak akár el is tekerhetnek a hosszan kiépített kerékpárúton, de a nyári kánikulában nem biztos, hogy ez a legkényelmesebb megoldás.
Sajnos mellékhelyiségből mindössze egy darab áll rendelkezésre, a parton viszont van zuhany és egy öltözőfülke.
Dunakeszi Szabadstrand
A fővároshoz meglehetősen közel lévő Dunakeszin úgy kiépült a partszakasz vendéglátóhelyekkel, amihez hasonlót legfeljebb a Római-parton és a Népszigetnél láthatunk.
Éttermek, sütödék, parti büfék és koktélbárok várják az ide érkezőket.
A parttól néhány méterre eső sétányon számtalan kerékpármegőrző van, mivel Újpesti irányából tényleg könnyen és gyorsan megközelíthető a strand. Ráadásul a többi helyszínnel ellentétben ide még értékmegőrzőket is felszereltek, ami egy fokkal biztonságosabb megoldás a táskák törülköző alá “rejtéséhez” képest.
Az ingyenes strand reggel 8-tól egészen este 20 óráig várja a fürdőzni vágyókat, ráadásul díjmentesen használható a mellékhelyiség, a zuhanyzó és az öltöző is. A gyermekek számára három játszóteret is kialakítottak, ami azért fontos, mert Dunabogdányhoz képest itt nincs homokos partszakasz, így homokvárat ezen a strandon nem lehet építeni. A nagyobbak a strandröplabda pályákon tehetik próbára tudásukat.
Az apró kövek miatt ide is érdemes cumicipőt vagy gumiszandált hozni. A vendéglátóhelyek árain viszont meglátszódik a strand népszerűsége, az ide érkezőknek a balatoni árakkal kell kalkulálniuk.
Budapest új strandja, a Sho Beach
A Kopaszi-gátnál nyitott meg 2021-ben kapuit a SHO Beach, ami nem csak a strandjáról, hanem az ott található gasztronómiai élményt nyújtó helyeitől is különleges. Itt található a MÁK terrace és a MÁK pop-up, melyet a Michelin Guide által ajánlott MÁK bistro üzemeltet.
A strand partját végig homokkal szórták fel, így valóban az az érzésünk lehet, mint ha egy tengerpartnál lennénk.
Igaz, a minőséget meg is kell fizetni, azaz egy belépő több mint 3200 forintba kerül hétköznap, hétvégén pedig 4200 forintot kell kifizetni. Ezért az árért nem jár sem napozóágy, sem napernyő. Ha azt is igénybe szeretnénk venni, akkor az további 2500 forint kiadást jelent.
Bár minőségben teljesen más ez a hely, 6700 forintért már bőven elutazhatunk egy szabadstrandra úgy, hogy ebből a pénzből meg is ebédelünk. De persze választhatnánk az ingyenes Római-parti strandot is, ahol viszont mindig annyian vannak, mint ha ingyen osztanának valamit.
Ráckeve – Vadkacsa Szabadstrand
A déli irányba haladva, Ráckevén találjuk a Vadkacsa Szabadstrandot, ami egy 30 méteres partszakasszal várja azokat, akik lehűtenék magukat. A füves strand, a fák és a büfék együttesen olyan hangulatot adnak, mint ha csak a Balatonra utaztunk volna.
Az ideérkezőket ne ijessze meg a kerítés, a látszat ellenére ingyenesen látogatható a strand a teljes nyári szezon alatt. Kutya viszont nem vihető be.
Itt is van öltöző, hideg és melegvizes zuhany, valamint egy nagyobb parkoló is található a bejáratnál, amiért viszont fizetni kell.
A gyerekeknek játszótér, nagyobbaknak fitnessz gépek, valamint homokos strandröplabda pályák állnak rendelkezésre. A büfékben valamennyi hagyományos strandétel megtalálható, legyen szó a gyrosról, lángosról vagy éppen a hekkről.
Aki a vízi sportban próbálná ki magát, az a helyszínen bérelhet kajakot, kenut és sup-ot is.