Kevésbé ismert, páratlan szépségű levendulamezők a Balaton-felvidéken, csodálatos fotókkal
Felsődörgicsén két levendulás is van; az egyik ingyenes, csodálatos balatoni háttérrel, anzix feelinggel. Innen nem csak a lila színdominancia és a Balaton, hanem az alsódörgicsei romtemplom csúcsa is látható. Ha beszívtad magadba, nem csak az illatokat, hanem a látványt is, javasoljuk tovább töltődni az 50 méterre található felsődörgicsei románkori templomnál. Annak oldalában ugyanis egy olyan kaput lelsz, amin keresztül – belépődíj ellenében – Nyugat-Európába, a franciaországi Provance és az olaszországi Toszkán vidék hangulatába repülhetsz. Koncepció, rendezettség, odafigyelés, rengeteg munka, egyedi hangulat, varázslat a felsődörgicsei Levendáriumban!
Felsődörgicse egyik levendulása csodálatos balatoni anzix-szal:
Felsődörgicse azon levendulása, ahol a franciaországi Provance-ba, vagy az olaszországi Toszkán vidék hangulatába repülhetsz:
A balatoncsicsói „kettő az egyben” levendulás a következőképpen áll össze: végy egy Szent Balázst, aki III.-IV. századbéli orvos volt, és püspökké választása után visszavonult egy magányos hegyi barlangba, ahol fogadta népének gyógyításra váró tagjait. Bár Szent Balázs hegyi barlangja a mai Törökország területén volt, a Balaton-felvidék egyik hegye az ő nevét viseli. Aztán vedd a levendulát, ami gyógyító növényként is ismert: fájdalomcsillapító, görcsoldó, nyugtató, idegrendszert erősítő szer.
Hogy az alább ültetett, Balázs-hegyi levendulatulajdonosban összeálltak-e a fent említettek, vagy ő csak úgy gondolkodott, hogy ide, a Szent Balázs-hegyre, ebbe a csodálatos környezetbe ülteti a gyógynövényként is funkcionáló levenduláit, nem tudjuk.
A Balatonalmádi levendulásba csak úgy nem botolhatsz bele. Ugyanis a helyi lakók által lakott övezet egyik hosszú kertjének végéből indul a levendulás. Ha szerencséd van, megláthatod a család által, az út szélén kirakott tacepao-kat, amikből megtudhatod hova menj, kit hívj. A kertes házba becsöngetve kedves helyi néni fogad, az unokája elkísér a levendulásukhoz, miközben felnőtteket meghazudtoló tudással mesél a levenduláról, a méhek és a pillangók hasznosságáról. Ha megtalálod a tacepao-t, az egyik legegyedibb levendula-látogatásban lesz részed.
Nem is kevés, 1500 nm-nyi területen 1500 tő levendulát ültetett a család 2013-ban.
Az aszófői levendulás érdekessége, hogy szedd magad akciókat hirdetnek, ráadásul labirintusban teheted mindezt. Ötletes játék az ideérkezőknek: barátoknak, családnak. Különböző állomásokon kell választ adni feltett kérdésekre, úgy juthatsz el a levendulás A pontjából B-be. A labirintus becsületkasszás, és akiben felmerülne, hogy nem hagy ott pénzt ha szed levendulát, egyből lelkiismeret furdalása is lesz, mert a becsületkassza felirat közelében az olvasható, hogy „Egyedül vásároltam, ültettem, ápolom és gondozom.” Sok sikert kívánunk az ültetőnek az ötletért és a befektetett munkájáért!
Végezetül egy újabb egyediségbe viszünk. A Káli-medence keleti szomszédságában megbújó, mindössze két község területét magában foglaló Monoszlói-medence a Balaton-felvidék egyik legrejtettebb völgye, olyannyira, hogy 2019-ig áthaladó útja nem is volt. A Monoszlói-medence Monoszlója mindössze 102 főt számlál, ide hozunk, leginkább annak is a színei közé, a levendulás-hangulatba.
Tudtad, hogy a lepkék a virágok nektárjából táplálkoznak? A levendulásokban feltűnhetnek szénalepkék, repcelepkék, sakktáblalepkék, káposztalepkék, boglárkák, kardoslepkék, nappali pávaszemek, kis rókalepkék. Amit a fotónkon látsz, az egy sakktáblalepke.
Nézd meg, hol találod a felsorolt levendulásokat térképünkön: