A Telex számolt be arról a július 1-jétól bevezetésre kerülő kötelezettségről, melynek során lángososoktól kezdve a cukrászdákon át az éttermekig, a teljes vendéglátós szakmát lefedve minden egységnek valós időben kell adatokat szolgáltatnia arról, hogy miből mennyit adtak el. Ráadásként a vendéglátó üzletek mellett a turisztikai attrakciókat is regisztrálni kell.
Egyelőre úgy néz ki, ez az igény szinte kivitelezhetetlen, pedig az adatokra több hivatal is nagyon kíváncsi. Vagyis látni fogja a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (elsődlegesen), ahogyan az adóhatóság és a statisztikai hivatal is.
Július 1-jétől induló adatszolgáltatás alól csak az alábbi esetekben van kivétel:
- a munkahelyi/közétkeztetést végző vendéglátóhelyek,
- a rendezvényi (fesztivál) étkeztetés,
- illetve a mozgó vendéglátóhely (büfékocsi).
A Telex rákérdezett a legendás Diósdi Halsütő üzemeltetőjénél miként tudja megoldani az élő adatszolgáltatás, de Zsuffa Péter szerint egyszerűen megvalósíthatatlan a dolog:
Képzelje el, hogy déli 12 és 2 között, amikor fut a ház, a kezem zsíros, vizes, olajos, az egyikkel sütöm a halat, a másikkal veszem elő a krumplit, beszaladok a raktárba, próbálom a telefonos rendeléseket is kezelni, két sütésenként át kell szűrnöm a zsiradékot, és közben valós idejű adatokat kellene pötyögnöm valami informatikai eszközön. Nem túlzok, olykor 55–60 fokban
– nyilatkozta a lapnak, amely további kérdéseket vetett fel a témában.
Például mi van akkor, ha nincs internet? Hogyan továbbítódnak az adatok? Mikortól kötelező az adatszolgáltatás, minek minősülnek az állandó koncerthelyek büfései, vagy a hot-dogosok? Ők mozgóárusok vagy kötelező adatszolgáltatás alá vont vendéglátósok?
Július 1 már nincs olyan messze, alig másfél hónap, és gyakorlatilag minden vendéglátósnak át kell állnia a rendszerre, amelybe fel kell majd vinnie az összes olyan terméket, amelyet értékesít.