Előnytelen fényképek, rossz képminőség, számítógépen raboskodó emlékek- vannak, akik ki nem állhatják az utazásokon készült fotóikat. Hogy megpróbáljuk orvosolni a problémát, megkérdeztünk egy fényképészt.
Karancsi-Albert Rudolfnak 2015 óta hivatása a fotózás, az utazás pedig a hobbijává vált. Az Instagram-oldalán megosztott nyaralós-túrázós képei felkeltették a figyelmünket, így megkértük, az idei vakációkra adjon néhány tippet a fotózáshoz.
Nem feltétlenül jó ötlet fényképezőgépre költeni
Telefon vagy fényképezőgép? – ez a dilemma valószínűleg rengeteg utazót utolér. Telefonnal fotózni egyszerű, az eszköz nem foglal sok helyet, így nem is feltétlenül leplezi le azonnal a turista mivoltunkat. A fényképezőgépek viszont menők, és egész különleges feelinget is adhatnak.
Először így a preferenciáiról kérdeztük a fotóst.
„Egy fényképezőgép beszerzésénél elsősorban azt szükséges eldönteni, hogy mennyi pénzt akarunk rászánni, illetve milyen elvárásaink vannak. A kezdőknek ajánlott automata eszközt keresniük, tehát olyan fényképezőt, ami magától végzi a beállitásokat. A manuális gépeknél nekünk kell kiválasztani a rekeszértéket, zársebességet és az érzékenységet. Ezekre inkább azok adjanak ki pénzt, akik gyakorlottabbak, és tényleg érdekli őket a fotózás. Hozzáteszem, teljesen jó automatikák vannak a mai gépekben” – mondja.
Karancsi-Albert szerint érdemes lehet körülnézni a használt fényképezők között is.
„Egy jó, belépő kategóriás gép úgy 200 ezer forint körül mozog, és akkor még nem számoltuk bele az objektívek árát. Most próbálgattam egy régebbi Sony Compact kamerát, ami manuálisan is állítgatható, és a szenzor is egész jó benne. Egy ilyen eszközt használtan 50 ezer forint körül már be lehet szerezni” – mondja.
A fotós úgy véli ugyanakkor, hogy a kezdőknek felesleges drága gépekre költeni. “Először bizonyosodjunk meg arról, hogy érdekel-e minket a fényképezés. Az újabb telefonokkal remek fotókat lehet készíteni, egy néhány éves Iphone például már kifejezetten jó képminőséget nyújt” – vélekedik, és mint hozzáteszi, a drága fényképezőgépek megvásárlása gyakran pénzkidobás lehet a háztartásoknak.
„Az utazáson készült fényképeket általában az albumokba, sőt, gyakrabban inkább csak a számítógépre és Instagramra szánjuk, a közösségi oldalakra feltöltött tájképekről pedig sokszor nagyon nehéz megmondani, hogy drágább géppel vagy telefonnal készültek” – vélekedik.
„Egy-két éve az Ipoly torkolatánál eveztünk, emlékszem, nagyon alacsony volt a vízállás és megálltunk egy homokpadnál. Mikor oldalra pillantottam, magával ragadtak a fények. Nyilván a hangulat is közrejátszik, de akkor készítettem az egyik kedvenc fotóm, és telefonnal csináltam” – tette hozzá.
Erre figyeljünk, ha fényképet készítünk
„Egy egyhetes nyaralás alatt akár több száz kép is készülhet. Ezeket szelektálni kell. A legtöbb fotós talán tartja is magát ahhoz, hogy nem töröl fotót közvetlenül a gépről. A képeket javasolt előbb megnézni a laptopon, és ha már nagyobb felületen is megtekintettük őket, jöhet a válogatás. Szerintem ezt a szabályt egy utazó is könnyen betarthatja, és így még véletlenül sem vesznek oda a legjobb fotói” – mondja Karancsi-Albert.
A szakember szerint a válogatásnál ajánlott figyelni az élességre emellett arra, hogy a fotó legyen jól exponálva, illetve fontos szempont a kép mondanivalója és egyedisége is. A fotós úgy véli továbbá, a fényképek készítésénél mindenképp legyünk tekintettel arra, hogy ne dőljön a horizont.
„A telefonokon van segédrács, kapcsoljuk be a funkciót. A vonalak tényleg segítenek egyenesen tartani a kamerát” – teszi hozzá.
A telefonos fotózásnál ezek mellett mindenképp figyeljünk a dinamikatartományra. „Ez azt mutatja, hogy mennyi adat van a világos illetve sötét részekben. Ha olyan képet fotózol, amit megvilágít a nap, az ég nagyon világos, a talaj pedig sötét lesz. Ilyenkor a világos részre kell mérni a fényt. Telefonja válogatja a funkciót, de általában rá kell nyomni a részre, amit exponálni szeretnénk. A sötétebb pontokon pedig utómunkálat közben, az árnyékolásnál lehet javítani” – javasolja.
Arról is kérdeztük a fotóst, hogy van-e valami trükk arra, hogy előnyös képeket csináljunk magunkról nyaralás közben. „Ez elsősorban önismeret kérdése. Ha tudjuk, hogy mi áll jól, illetve mit szeretünk magunkon, könnyebb dolgunk van. Fotós recepttel viszont nem igazán tudok szolgálni. Talán a megfelelő világítás és a jó kameraszög tud még a segítségünkre lenni ebben a kérdésben” – mondja.
A megfelelő szögnél az számít elsősorban a véleménye szerint, hogy hol vágjuk el a képet, mennyi látszik a testből. „Ha nem teljes alakos fényképet csinálunk, a fotókat jobb combközépnél és a felső karnál vágni, hiszen nagyon aránytalan hatást kelt, ha például a sípcsont középtől fotózunk valakit” – teszi hozzá.
Mint mondja, javasolt megőrizni a képek, személyek és környezet természetességét is.
„A képszerkesztők is sokat segíthetnek, viszont csak akkor használjuk őket, ha tudunk mértéket tartani. Hozzáteszem, filterben sem létezik olyan opció, ami mindenkinek jól állna. Személy szerint én a Lightroom szerkesztő mobilos változatát kedvelem és ajánlom, ez egy fizetős szolgáltatás, de pár száz forintnál nem kóstál többe havonta. A Lightroom hasonló az Instagram szerkesztőjéhez, csak kicsit okosabb. Egyszer megéri kipróbálni, hiszen az utómunka is hozzátartozik a fotózáshoz, de ebben tényleg tartsuk magunkat a természetességhez és mértékletességhez” – teszi hozzá.
A telefonok és egyszerűbb gépek kamerájával az az egyik legnagyobb probléma, hogy rossz minőségű képeket készítenek esti fényeknél. Ennek az az oka, hogy az ilyen eszközökben kicsi a szenzorméret, így rosszabb a zajtűrésük, és szemcsésebb árnyékosabb fotókat csinálnak.
„Ilyenkor megéri a row fénykép üzemmódra állítani a telefonokat, ezzel jelentősen jobb lesz a képek minősége, emellett az utómunkálatokkal is javíthatunk rajtuk. A Lightroom szerkesztővel egyébként remek utómunkákat végezhetünk az este készült fotókon” – vélekedik.
„Magánemberként mindig ragaszkodom az előhívott képekhez. Gyakran panaszkodunk a közösségi média és a technológia miatt, az album-élményt viszont nem sikerült elorozni. Az előhívott fotók képesek meghitt, vicces hangulatot teremteni, viszont ha a telós galériát kezdjük mutogatni egy utazás után a családnak, persze, szívesen megnézik, de nincs meg az a kedves légkör, mint mikor az albumot lapozgatjuk” – mondja.
Helyek, ahova érdemes magaddal vinned a fényképezőgéped
A kedvenc fotós helyszíneiről is kérdeztük a fényképészt.
„Nyáron ellátogattam Tallinnba, az utazás alatt volt a Jaanipäev, az év leghosszabb napja. Észtországban látványosan megünneplik az alkalmat. Emlékszem, aznap a városban kóvályogtunk a családdal, és azt a tippet kaptuk, hogy látogassunk el a tallinni skanzenhez. A helyszínen hatalmas népünnepély, máglya, rengeteg ember és klassz programok fogadtak minket. Egyszer arra lettem figyelmes, hogy a naplemente megvilágított egy mezőt, ahol néhányan körbetáncoltak népviseletben. Nagyon euforikus élmény volt, és szerencsére sikerült is megörökítenem” – mondja.
Karancsi-Albert a hazai látnivalókkal sem tud betelni. „Kéktúrázunk, szóval épp Magyarország legszebb tájait járom. Ha egy helyet kellene kiválasztanom az eddigi látnivalók közül, Csobánc lenne az a Balaton-felvidékről. A hegy tetején elképesztő panoráma várja a túrázókat, ezt egyszer mindenképp megéri megnézni. A terület szinte minden zuga hemzseg a különlegességtől. Egy ilyen hely pont tökéletes arra, hogy gyakorolni kezdjük a fotózást” – zárja.