Szülinapos Tücsök, a víziló: 50 évével a Budapesti Állatkert legidősebb vízilova
Szénából, valamint zöldségekből és gyümölcsökből összeállított torta, illetve egy sárgarépából kirakott 50-es szám várta csütörtök délelőtt a vízilovakat a Budapesti Állatkert víziló kifutójában.
Most ünnepelték ugyanis Tücsök, a állatkert legidősebb vízilovának 50. születésnapját.
Mivel Tücsök, és a vele együtt lakó, ma már szintén felnőtt korú lánya, Jusztina mindig együtt vannak, természetesen a születésnapi finomságokat is együtt fogyasztották el.
A köszöntés részeként egy új labdát is kaptak a vastagbőrűek. A különleges játékszert kifejezetten vízilovak számára tervezték és készítették. A labda 70 centiméter átmérőjű, így az állatok még véletlenül sem tudják lenyelni, és elég masszív ahhoz, hogy évekig kibírja a rendkívüli igénybevételt.
Ötven év a vízilovaknál sem kevés
Ötven év a vízilovaknál tiszteletet parancsoló életkor. Annál is inkább, mert a vadonban már a negyvenéves kort is csak a vízilovak töredéke éri meg, az ötven év egészen kivételes. A legtöbb fajhoz hasonlóan a vízilovakra is igaz, hogy az állatkerti egyedek tovább élnek, mint a vadon élő fajtársaik.
Ennek megfelelően állatkerti körülmények között előfordulnak ötvenévesnél idősebb vízilovak is, az igazán matuzsálemi kor pedig úgy 58-60 év körül kezdődik. A feljegyzések szerint a leghosszabb ideig élt állatkerti víziló egy Bertha nevű nőstény volt, aki 65 éves koráig élt a Manilai Állatkertben.
Ettől az abszolút világrekordtól ugyan Tücsök még messze van, de azért az 50 év így is tekintélyes kor. Tücsök anyja, Momba például negyvenévesen hagyta el az árnyékvilágot, a Kincsem nevű budapesti víziló pedig 46 évig élt. Négy éve azonban már Tücsök a budapesti abszolút rekorder.
Dupla születésnap: Tücsök 50, Budapest 150
A véletlen úgy hozta, hogy Tücsök születési éve, és így persze az ötvenedik születésnap éve is egybeesik Budapest történetének fontos jubileumaival. 1973-ban, amikor Tücsök a világra jött, épp Budapest centenáriumát, Pest, Buda és Óbuda egyesítésének századik évfordulóját ünnepelték.
Idén pedig, amikor Tücsök ötven éves lett, a 150 éves Budapest emlékéve.
Az Állatkertben Tücsök ötvenedik születésnapjára olyan eseményként tekintenek, amely a Budapest 150 jubileumi emlékévhez is kapcsolódik. Annál is inkább, mivel Tücsök eleve a főváros állatkertjében született, így az elmúlt fél évszázadban a budapestiek, illetve a Budapestre látogatók generációinak egyik kedvence volt, és az mind a mai napig.
Tücsök ősei
A Fővárosi Állat- és Növénykertben 1893 óta foglalkoznak vízilovakkal. Akkor érkezett ugyanis Jónás, aki fajának első képviselője volt az Állatkertben. Ennek éppen 130 éve, így tulajdonképpen maga a budapesti vízilótartás is jubilál.
Ez egyedülálló az egész világon, hiszen nincs még egy állatkert, ahol 130 éve folyamatosan, megszakítás nélkül lennének vízilovak.
Tücsök budapesti születésű, de az ő felmenőit nem lehet visszavezetni a legkorábbi budapesti vízilovakig. Szülei Kelet-Afrikából érkeztek 1958. július 7-én. Annak idején azért szerezték be őket, hogy fiatal tenyészállatokkal frissítsék fel a pesti víziló állományt.
Az anyát Mombassának, illetve becenevén Mombának hívták, az apát pedig Nairobinak, akit viszont gyakran csak Robinak neveztek a gondozók. Momba és Nairobi nászából összesen tizenhárom borjú született.
Amikor Tücsök 1973-ban világra jött, először a Borbála nevet kapta, így is lett bejegyezve az Állatkert hivatalos törzskönyvébe. A Tücsök eredetileg csak becenév volt, de aztán annyira elterjedt a használata, hogy végül inkább a törzskönyvben is átjavították a Borbála nevet Tücsökre.
Egy gumilabda miatt maradt társ nélkül Tücsök
Még ma is sokan emlékezhetnek arra az esetre, amikor az Állatkert egyik vízilova, Süsü elpusztult egy labdától, amit valaki a szájába dobhatott. A tragédiát okozó tárgy egy tömör gumilabda volt, ami aztán elrettentő példaként sokáig egy vitrinben volt kiállítva a vízilovak medencéjénél, a boncolás során készült felvételekkel együtt.
A tragikus esemény 1994. augusztus 6-án történt, s ezzel Tücsök özvegységre jutott. Akkoriban ugyanis Tücsök és Süsü alkotta a víziló tenyészállományt Budapesten: az ő frigyükből született például Tücsök legutolsó borja, Jusztina is, aki azóta persze már felnőtt, és ma is anyjával lakik a budapesti vízilómedencében. Jusztina egyébként 1994. szeptember 26-án – Jusztina napján – született, így apjával, Süsüvel ő már nem találkozhatott.
Gyerekek, unokák, dédunokák és ükunokák
Mielőtt megözvegyült volna, Tücsök igen sikeres és termékeny anya volt, aki hét utódot hozott világra. Közülük öt állat ma is él.
Mostanra Tücsöknek 10 unokája, 11 dédunokája, illetve eddig 7 ükunokája is született.
Közülük a legifjabb pedig a hetedik ükunoka, Fritz, aki tavaly augusztusban jött világra az USA-beli Cincinnati állatkertkében. Tücsök leszármazottjai egyébként a már említett állatkertek mellett megtalálhatók Pécsett, Csehországban (Ostrava, Dvorec), Franciaországban (La Flèche, Port-Saint-Pere), Spanyolországban (Jerez) és az Egyesült Államokban (Memphis) is.