Mindig lesz olyan rossz, amit lehetetlen elkerülni egy-egy nyaralás előtt. Bár nem minden tervezhető meg előre, a felelősségteljes gondolkodással sok bajtól óvhatod meg magad.
Íme pár tipp, amit mindenképp vegyél számításba az idei nyári utazásod előtt!
1. Válassz megfelelő úti célt
Az egyik legnagyobb hiba, amit elkövethetsz a nyaralásod megtervezésekor, hogy a csúcsszezonban látogatsz meg rendkívül népszerű turisztikai célpontokat. Rómában, Párizsban vagy Athénban például biztosra veheted a sorban állást és zsúfolt éttermeket nyáron. A legjobb olyan desztinációkat választani, melyeket még nem igazán fedeztek fel a turisták. Ilyen lehet egy kellemes nyári üdülés a skandináv területeken.
Emellett vedd fontolóra a tiszta hegyi levegőt is mint alternatívát. Tavasztól a hegyek is gyönyörűek, sőt, a magasban számtalan szabadidős tevékenységnek is hódolhatsz a hegymászástól kezdve, a túrázáson át a hegyi kerékpározásig.
Tipp: Székelyföldön például ott a Szent Anna-tó és Gyilkos-tó, a hőmérséklet pedig általában 25 °C körül mozog a nyári időszakban. Ha viszont mindenképp a strandolás mellett tennéd le a voksod, a foglalás, de legkésőbb az utazás előtt tudakold meg, hogy a közeli strandokon mennyi lehetőség van napozóágyakhoz jutni, ez mennyibe kerül, informálódj továbbá a közeli ingyenes és fizetős strandokról, a méretükről és a zsúfoltságról. Ne azzal menjen el 3 nap a nyaralásodból, hogy ideális helyet keresel a kikapcsolódáshoz.
Fontos tudni azt is, hogy júliusban és augusztusban mindenki nyaralni megy, így ilyenkor a legdrágábbak a repülőjegyek és szállások. Ezzel szemben a szezon elején vagy végén még szép idő van, az árak viszont alacsonyabbak. Ha idén mindenképp el akarsz menni a tengerre, de spórolni is szeretnél, inkább tervezd őszre az utazást.
2. Gyűjts információkat
Fontos, hogy informálódj. És ide nem csupán a meglátogatott térség legszebb helyszínei illetve legjobb éttermei tartoznak. A turisták például gyakran meglepődnek a párizsi mentalitáson vagy hogy Portugáliában külön kell fizetni a vendégeknek feltálalt, nem megrendelt előételekért.
Az ilyen hideg zuhanyok, bizony, rányomják a bélyegüket a kirándulásunkra.
Épp ezért mindig járj utána, hogy mi vár rád a célállomáson. Így a szép emlékek helyett nem csalódást hozol magaddal haza.
3. A jó nyári ajánlat később elszállhat
Soha ne halogass. Ha látsz egy olyan repülőjegyet vagy szállásajánlatot, amely megfelelhet a számodra, foglald le mihamarabb. Amennyiben pedig úgy alakul, hogy az utazás mégsem fér bele az idődbe vagy a keretbe, később módosíthatod vagy lemondhatod a kirándulást.
Tekintettel a nyári utazások népszerűségére, a repülőjegyekről és szállásról érdemes időben gondoskodni. Ellenkező esetben idővel oda lehetnek a jó ajánlatok, esetleg sokkal többet kell fizetni ugyanazon lehetőségért.
4. A szállást csekkold le előre
Foglalás előtt egyetlen dologra azért mindenképp hagyj egy kis időt: mindig olvass a szállodák, utazási irodák és közlekedési lehetőségek után. Lehet, hogy az internetes reklámoknál megpillantasz egy kedvezőnek látszó ajánlatod, de őszintén, akkor is jónak tartanál egy-egy lehetőséget, ha tudod, hogy fél óránként megy el vonat a szállás mellett?
Ezeket nem árt időben konstatálni. A TripAdvisor és Google ebben az esetben a barátod!
5. A fesztiválok belerondíthatnak a pihenésbe
Nézz utána, hogy az úti célod közelében mikor várható fesztivál. Ha nem szeretnél ellátogatni az eseményre, az utazást is időzítsd korábbra vagy későbbre a fesztiválos tömegek miatt.
6. Kalkuláld be az időjárást
Sok utazó nem számol az elviselhetetlenül magas nyári hőmérséklettel, holott ez igazi kínszenvedéssé teheti a külföldön tartózkodást. Egy úti cél kiválasztásakor és a különböző programok megtervezésekor így mindig tartsd szem előtt az országra jellemző éghajlatot.
Spanyolországban például rendszeresen megy 30-35 °C fölé a hőmérséklet a nyári hónapokban.
7. Megéri figyelni a bőröndre
Olvass utána, hogyan csomagolj be jól és keveset a következő utazás előtt. A túlpakolást pedig engedd el, egy tengerparti hétvégénél valószínűleg semmi szükséged nem lesz négy extra pár cipőre. A gyógyszereidet, irataidat és fontos értéktárgyaidat pedig feltétlenül tartsd magadnál a repülőn.
2019-ben a légitársaságok mintegy 25 millió csomagot veszítettek el a SITA, egy légi közlekedési kommunikációval foglalkozó vállalat szerint, írja a savoredjourneys.com. Tehát a nélkülözhetetlen tárgyak helye: a kézipoggyász!
Emellett az is fontos, hogy a fapados légitársaságoknál, mint például a Ryanair, szigorú szabályok vonatkoznak a poggyászra. Így sajnos gyakran nagyon drága túllépni a meghatározott keretet. Nézz utána a légitársaságok szabályainak, és mérd le a táskádat!
8. Túlságosan ambiciózus útiterv? A kevesebb több!
Gyakori hiba, hogy mindent szeretnénk megnézni néhány nap alatt, és az időnk minden percét jövés-menéssel töltjük ki. Érthető, hogy az utazók a legtöbbet akarják kihozni a nyaralásból, de ez nagyon fárasztó is lehet. Ehelyett próbálj meg inkább helyet foglalni 1-2 helyi túrára és kulturális tevékenységre, a megmaradt idő pedig legyen a spontaneitásé és kikapcsolódásé.
9. Az elvárásokat felejtsd otthon!
Az elvárásokat hagyd otthon. Egy utazáskor a nehezen megkeresett pénzünket költjük, így persze természetes, hogy vannak bennünk vágyak. Ugyanakkor próbálj ésszerű elvárásokat támasztani a nyaralások előtt. Semmi nem olyan tökéletes, mint amilyennek egy prospektusban vagy reklámleírásban feltüntetik. Ha ezt nem sikerül helyretenni magadban, sajnos könnyen az utazásod bánhatja.
10. Egyeztess a telefonos szolgáltatóval!
A mobilozás a nyaralás után tud csak igazán kellemetlen meglepetéseket okozni. A külföldi országokban más díjcsomagok vonatkoznak ránk, így hogy elkerüld a hatalmas telefonszámlát, utazás előtt egyeztess a szolgáltatóddal.
A telefonok és üzenetváltások mellett az internetezésre is kérdezz rá.
Néhány elküldött e-mail külföldről vagy egy kis tiktokozás elég fájdalmas számlát tud generálni. Persze szolgáltatója válogatja, de a nem uniós tagállamokban inkább hagyatkozz a wifi-re. És mielőtt átlépnéd a határt, a biztonság kedvéért kapcsold ki a mobilodon is az adatforgalmat.
11. Limitáld a telefonhasználatot!
És ha már itt tartunk. Felejtsd a telefont a táskád mélyén, helyette inkább élvezd ki a pillanatot. Valószínűleg már sokan jártak úgy, hogy a kezükhöz tapadt a telefon vagy fényképezőgép, utána pedig nem tudtak visszaemlékezni a tényleges élményekre.
Készíts egy képet, aztán tedd a táskába a technika csodáit.
12. Próbáld fel újra a ruháidat!
Próbáld is fel azokat a ruhadarabokat, amelyeket becsomagolnál. Meglepődnél, milyen egyszerű elfelejteni egy-egy hiányzó gombot vagy rossz cipzárt. Moss vagy tisztíts ki mindent utazás előtt, aztán nyugodtan élvezheted a ruhatári hibáktól mentes, gondtalan nyaralást.
13. Járj utána, mit ehetsz, ihatsz az idegen országokban!
Palackozott vizet vásárolni pénzkidobásnak tűnhet, de az Európai Unión belül is rengeteg olyan állam van, amelyekben a külföldi turistáknak nem ajánlott csapvizet inni. Ez nem jelenti azt, hogy az országokban lévő víz ártalmas, de mivel a turisták nincsenek hozzászokva a folyadék minőségéhez, könnyen rosszul lehetnek tőle.
Egy utazás előtt mindig ellenőrizd az evéssel, folyadékpótlással kapcsolatos ajánlást is.
14. Különösen vigyázz arra, amire még szükséged lehet
A zsebtolvajlás nagy probléma, különösen a nagyvárosokban. Így később baj lehet abból, hogy az összes iratod, készpénzed és hitelkártyáid is a pénztárcádban hordod. A legjobb ezeket több, különböző helyre pakolni.