Márciusban a TKI turisztikai konjunktúra index plusz 4 ponton állt a mínusz 100 és plusz 100 közötti skálán, ami azt jelenti, hogy az ágazat szereplői a helyzetüket háromnegyed év után újra enyhén javulónak érzékelik – közölte a legfrissebb felmérésének eredményét a Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetsége.
Egyre pozitívabbak az ágazat szereplői
A januári enyhe és a februári jelentős emelkedés után az index értéke további 7 ponttal nőtt márciusban. Legutóbb 2022. júniusban állt ezen a szinten a belföldi turizmus optimizmusa – írja az MTI.
A márciusi javulás mindhárom alszektorban tapasztalható volt, azaz a szálláshely szolgáltatásban, a vendéglátásban és az egyéb területen is javult a hangulat. Az egyéb turisztikai szektorban a mérés kezdete óta az eddigi legmagasabb szintet mérték.
Régiók szerinti bontásban viszont már jelentős különbségek mutatkoznak. Közép-Magyarország vállalkozásainak helyzete a legkedvezőbb az összes régió közül, ahol az arány plusz 12 pont volt. Őket a Közép-Dunántúl követi plusz 7 ponttal. A felmérés szerint a legrosszabb helyzet az Észak-Alföldön volt, ahol mínusz 9 pontot mértek.
Az áremelés ellenére is bizakodóak
A VIMOSZ a Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvánnyal és a GKI Gazdaságkutató Zrt.-vel havi gyakorisággal méri az ágazat várható alakulását.
A márciusi felmérésből az is kiderült, hogy a turisztikai cégek 77 százaléka már emelt a szolgáltatásaik árain az elmúlt három hónapban. Mindössze 17 százalék mondta azt, hogy nem változtatott az árakon, 6 százalék pedig csökkenést jelzett.
A márciusi felmérésben a turisztikai cégek 32 százaléka jelezte, hogy a következő 3 hónapban emelni fogja szolgáltatásának árát.
Ez az arány némiképp csökkent a januárban 55 százalék, valamint a februárban 46 százalék után.
A szállásadók 38 százaléka vár növekedést a vendégéjszakák számában az előző év azonos időszakához képest és csak 22 százalékuk vár visszaesést. Hasonló arány figyelhető meg a vendéglátásban, ahol 37 százalékuk vár növekedést a vendégforgalomban, míg 20 százalékuk számít visszaesésre.